Nejen oblečení, nábytek, kočárky a povlečení, ale už také jídlo a dokonce i pivo jezdí Češi hromadně nakupovat do polského příhraničí. Informuje o tom ve čtvrtek Dziennik Zachodni.

Důvodem je pro Čechy příznivý kurz zlotého. Koruna vůči polské měně za posledních 10 měsíců posílila téměř o čtvrtinu, v současnosti stojí jeden zlotý něco málo přes šest korun.

Polský supermarket„Nyní můžete dělat velké nákupy v Polsku, které se už vyplatí,“ říká Kája Horká ze Šumperku, která spolu se svou rodinou navštívila tržiště v Kladsku. Daleko levněji se teď dá v Polsku koupit ovoce a zelenina, některé maso, pečivo, mléko, čokoláda, prací prášky a dokonce i pivo. Zboží je tu levnější než v samotných producentských zemích.

Polští obchodníci i velké supermarkety zažívají díky Čechům zlaté časy. Vedle polských zákazníků mají stejný počet klientů z Čech a Slezska. Češi jezdí pravidelně nejen do Kladska, ale také do Cieszyna, Skoczowa, Ustroně, Międzylesií, Kudowy Zdroje nebo Nové Rudzie. „U mě Češi nejvíce nakupují čerpadla do zahradních jezírek, ohřívače vody a sekačky,“ uvádí Zbigniew Chmel, obchodník v Nové Rudzii.

Z dvoustranných příhraničních kontaktů se tak v posledních měsících staly prakticky jednostranné. „Teď není důvod, proč jezdit do Česka,“ říká Tomasz Korczak, starosta Międzylesí. Tradiční cíl Poláků v Čechách - pivo - je pro ně velmi drahé.

Nakupovala jste někdy v Polsku? Co byste si pořídila při současných nižších cenách? Chutná vám polské pivo?