Minulý týden jsme vás informovali o podzimní inspiraci s názvem Natural Chemistry (Přírodní chemie). Dnes se podíváme podrobněji na květiny, které floristé zvolili jako základ svých aranžmá.

Letošní podzim zavál do kytic kopr. Anethum – jak zní jeho latinský název - pochází z jihozápadní Asie. Květináři jej mají rádi pro jeho žlutozelené okolíky, a pokud jste se někdy zadívali na rostlinky kopru na zahrádce a obdivovali jeho efektní, takřka technickou stavbu, už asi chápete, proč se stal jednou z hlavních květin pro letošní podzim. Kopr má ale několik odrůd. Anethum graveolens má výrazně kořeněnou vůni, zatímco ´Lumina´ je světlejší, má tuhé stonky a jednotnější tvar.

List a semena se odedávna užívají medicínsky. Anglický název dill je údajně odvozený od starého anglosaského slova dilarm, volně přeloženo znamená něco jako „ukolébat ke spaní“. Kopr, stejně jako mnoho jiných bylin, pravděpodobně ve středověku rozšířili po Evropě mniši. Tehdy se také často používal v boji proti čarodějnictví. Kopr je velmi oblíbené koření, zejména ve Skandinávii, kde se běžně používá do pokrmů z ryb. A většina české populace jej má zafixován jako součást nechutné omáčky ze školní kuchyně…

Chryzantémy – máme je spojeny s podzimem, ačkoli díky prudkému rozmachu pěstování ve sklenících je mohou dnes květináři používat během celého roku. Jejich krásné jméno pochází z řečtiny a původně označovalo zlatožluté květy. Chryzantémy jsou ale, co se týče barev a tvarů květů, neuvěřitelně rozmanité, můžete se setkat s velkokvětými nebo naopak malokvětými, dále s pomponkovitými či paprsčitými, atd.

V Evropě se poptávka po těchto odolných květinách zvyšuje v období okolo Dušiček. V Indii se používají při pohřbech. Vyštipované chryzantémy se dodávají ve fialové, hnědé, růžové, žluté, bílé, červené a smetanové barvě. V inspiraci Nature Chemistry se nejlépe uplatňují především velkokvěté chryzantémy - zejména zelené, světle či zářivě žluté.

Domovem křehké orchideje Dendrobium je Asie, konkrétně Himaláje a jih Japonska. Roste také na Novém Zélandu, našli byste ji tu na stromech a skalách. Dendrobium je známé bohatým kvetením. Možná nevíte, že existuje na 200 odrůd této orchideje. Její úchvatné bílé květy zdobily například Nieuwe Kerk (Nový kostel) v Amsterdamu při svatbě holandského korunního prince Viléma-Alexandra a princezny Maximy. Letos floristé upřednostňují zejména květy bílé a také tmavě růžové. Právě ty mohou barevně ozvláštnit aranžmá, v nichž převládají světlé barvy.

Agapanthus je oblíbená elegantní rostlina. Pochází z Jižní Afriky a místní obyvatelé jí podle její nebesky modré barvy říkají také bloulelies. Jinak název Agapanthus pochází rovněž z řečtiny a označoval „květinu lásky“. Do Evropy ji přivezli v 17. století obchodníci holandské Východoindické společnosti. Květy této rostliny jsou běžně fialové, existují také čistě bílé a modré odrůdy. Mají holé stvoly a dorůstají výšky až 120 cm. Květy jsou výrazné, trubkovité, uspořádané do velkých hroznů.

Nádherná, letní Celosia (nevadlec) patří mezi tropické rostliny, našli bychom ji třeba ve východní Africe, Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Nevadlec prý často roste na místech, kde předtím hořelo. A odtud byl zřejmě odvozen i její botanický název - od řeckého slova kèlos, spálený. V některých jazycích se jí také hovorově říká „ohňová květina“. Podle zploštělých květů se také někdy nazývá „kohoutí hřebínky“.

Amaranthus pochází z tropických oblastí Afriky a Asie. A stejně jako zmiňovaný kopr se konzumuje, v Mexiku a Peru se jedí listy amarantu a semena se někdy praží. V Itálii jsou listy Amaranthus retroflexus oblíbenou zeleninou. Amaranthus získal své jméno také z řečtiny a to z výrazu amarantinos - nevadnoucí, nepomíjející. Amaranthus se dodává v červené a světle zelené variantě. Působivě doplňuje smíšené kytice. Lze jej použít čerstvý nebo sušený.  

             
Reklama