Jako první dítě si Hanka přála holčičku. Splnilo se – Lucinka se povedla. Hezká, nadaná... Po dvou letech přišla Péťa. Časem se ukázalo, že má vývojovou vadu a péče o ni bude podstatně náročnější než o zdravé dítě.
Nikoho z příbuzných a známých by proto ani nenapadlo, že do toho Hanka a Petrem „praští“ potřetí. „Chtěli jsme konečně toho kluka,“ krčí Hanka rameny a uklidňuje v náručí malou Aničku, která se vehementně hlásí o maminčinu pozornost.
Hanka není nijak ojedinělý případ. Dvojic, které „umí“ jen holky, nebo naopak kluky, je překvapivě mnoho. Hančin manžel Petr má například pouze dva bratry. Je to jen náhoda, nebo to má nějaké fyziologické příčiny? A existuje seriózní způsob, jak pohlaví budoucího dítěte ovlivnit?
Při oplodnění jsou šance obou pohlaví stejné. Vajíčko obsahuje vždy jeden chromozom X se všemi genetickými informacemi. Pohlaví dítěte je určeno chromozomem obsaženém ve spermii: X pro holčičku, Y pro kluka. V celosvětovém měřítku se rodí o něco více chlapců – přibližně 106 na 100 děvčat. Teorie, že jsou samčí spermie lehčí a rychlejší než samičí, a proto se dostanou rychleji k cíli, je ale už překonaná. Zjistilo se totiž, že ve skutečnosti je zplozených děvčátek víc než kluků. Na 100 oplodněných vajíček mužského pohlaví připadá 140 ženských. Asi třetina z nich ale nepřežije první týdny těhotenství – a tak jsou kluci v přesile.
Podvázané varle, soulož ve větru, anebo mandlová čokoláda?
Ovlivnit osud podle svého přání se ovšem lidé pokoušeli odnepaměti, dávno předtím, než začali byť jen tušit cokoli o chromozomech X a Y. Ve starém Řecku radili ranhojiči mužům, aby se štípli do levého varlete, nebo aby je podvázali, protože pouze z pravého varlete lze zplodit chlapce. Páry, které toužily po synovi, měly spolu spát výhradně při severním větru.
Na některých „babských radách“ ale přesto může být zrnko pravdy – spermie X a spermie Y skutečně mají poněkud odlišné vlastnosti. Spermie X bývá větší, pomalejší a déle žije než spermie Y. Pokud si tedy partneři přejí děvčátko, měli by spolu spát 2 až 3 dny před datem ovulace, poněvadž jen ženské spermie tak dlouho přežijí. Chtějí-li naopak chlapečka, měli by se o něj pokusit v den ovulace či těsně po ní, protože rychlejší mužské spermie se dostanou k vajíčku dříve.
Další důležitou okolností může být, že, jak se zdá, spermii X prospívá kyselejší prostředí v pochvě. Mohlo by tedy pohlaví budoucího miminka ovlivnit, co žena jí? Některé výzkumy naznačují, že při přijímání kyselinotvorné stravy se rodí spíše chlapci a při zásadotvorné stravě spíše děvčata.
Jak píše specialista MUDr. Antonín Pařízek, CSc. ve své Knize o těhotenství a porodu:
- Chce-li chlapečka, měla by žena čtvrt roku před otěhotněním jíst hlavně vaječné bílky, piškotové těsto, banány, pomeranče, třešně, meruňky, brambory, čočku, sušené švestky a ovocné šťávy.
- Touží-li po holčičce, potom se doporučuje čokoláda, kakao, vejce, mléko a mléčné výrobky, rýže, krupice, papriky, mrkev, okurka, cibule, hrášek, jablka, hrušky, jahody, maliny, grepy, citrony, sušené ovoce, fíky a mandle.
Jeden skutečně spolehlivý způsob, jak si zvolit pohlaví budoucího dítěte, nicméně skutečně existuje. Při in vitro oplodnění (ze zkumavky) se za určitých okolností provádí PGD – předimplantační genetická diagnostika. Některé dědičné nemoci (např. hemofilie) jsou totiž vázány na pohlaví, při transplantaci embryí jsou tedy do matčiny dělohy přeneseny pouze zárodky toho správného druhu, čímž je zajištěno narození zdravého potomka. Je zřejmé, že tuto metodu by bylo možné využít i pro cílenou volbu pohlaví potomků podle přání rodičů.
Konvence na ochranu lidského genomu, již přijala Rada Evropy a je závazná i pro Českou republiku, tento postup však zakazuje. Zatímco v Evropě jsou ale preference pohlaví celkem vyrovnané, není těžké si představit, jaké problémy by mohla PGD způsobit v Asii, kde má upřednostňování chlapců tisíciletou tradici a ve skrytých podobách je živé dodnes. Už dnes se rodí v Číně v průměru 114 chlapců na 100 děvčat a existuje reálná možnost, že tento nepoměr ještě vzroste. Odhaduje se, že v období kolem roku 2020 bude každoročně chybět jeden milion čínských nevěst pro „nadbytečné“ mladé muže.
Záleželo vám na tom, jestli se vám narodí kluk, nebo holčička? Snažili jste se to nějak ovlivnit? A vyšlo to? Znali jste pohlaví budoucího potomka předem, nebo jste to vědět nechtěli? Myslíte si, že by bylo správné umožnit rodičům, aby si mohli pohlaví dítěte vybrat?
Nový komentář
Komentáře
KatherineDickinson — #47 a co třeba v době menstruace? nebo den po menstruaci
mno, ono to že spermie Y jsou lehčí a rychlejší není překonáno, je to opravdu pravda. Ale méně vydrží, rychleji odumřou. Proto v den ovulace počneme spíše syna, 2-3dny před ovulaci počneme spiše dceru ;-)
Eva_Fl — #41 Jejda,mě bylo 53 v březnu letos. Taky ryba? A sorry za tu A.J.,jestli Ti to přišlo neomalený,tohle jsem nevěděla.
Mám ve vzdáleném příbuzenstvu případ, kdy měli osm kluků a až devátá byla tatínkem vytoužená holčička. Já bych takovou trpělivost teda neměla.

Máme 4letou dceru a ročního syna. Co to bude jsme si nenechali říct ani u jednoho,i když se nám všichni divili. Bylo to ale pokaždé super překvápko
!Když se jako 2.narodil syn,nejvíc se radoval tchán, protože po 4 vnučkách se dočkal konečně vnuka a když se malej zapíjel,tak ovíněný tchán prý volal "hurá,neumřu zde mezi vložkami"
Kamarádka mi před prvním dítětem dala knížku Holku nebo kluka, ale nechtělo se mi držet dietu na kluka a stejně jsem ho měla. Pak mám ještě holku a ještě jednoho rošťáka.
A mít větší byt šla bych ještě do jednoho.
Taky si myslím že je to jedno, hlavně když je mimčo zdravé. prvního máme kluka, a samozřejmě jsme si potom přáli holčičku, ale bylo nám nakonec jedno, že čekáme kluka. Bohužel nám brzy po narození zemřel, a když jsem znovu otěhotněla, bylo mi pohlaví dítěte tuplem jedno. Je to holka, což jsem taky ráda, ale Tadeášek, i když jsme ho dlouho neměli, mi pořád chybí. A o tom to je - třeba 10kluků nebo holek, ale hlavně ať jsou zdraví!!!
vladka006 — #28

Vladenko, bude mi 53 v breznu a od 38 let nemam delohu.


Tak já teda v těhotenství malinko víc chtěla jako první dítě holčičku, ale měla jsem pocit, že je to kluk
. Pak vyšly blbě testy a já šla na AMC a v tu chvíli mi bylo úplně jedno, jestli kluk nebo holka, hlavně aby bylo vše v pořádku. Díky výsledkům z AMC jsem si potvrdila, že čekám kluka a měla jsem do porodu čas se s tou myšlenkou sžít
. No a teď bych neměnila, dokonce bych jako druhý snad i raději znovu kluka, protože ten první se maximálně osvědčil
. Nicméně mi to bude úplně jedno, hlavně když se mimčo zadaří a bude v pořádku
. A na řeči typu - holka je lepší, na stáří se o tebe postará, kluka ti odtáhne jeho manželka do jeho rodiny,...nebo naopak - á, vy nemáte chlapečka, to nebude pokračovatel rodu?...jsem celkem alergická

Taky jsem nikdy nechtěla vědět co se mi narodí. Všichni kolem se divili. Přijde mi to trhlý, honem honem zjiš´tovat co to je. Ale je zajímavé ,že na obě děti jsem myslela jako na kluky. A druhého jsem si vyloženě přála. a jsou tu.
dazou — #35 moje babička měla 11 sester a když se konečně narodil kluk, tak ve 13letech umřel
Šéf má 3 holčičky
kometa — #32 Když jsem čekala druhého syna, mi doktor na ultrazvuku nechtěl říct, že to bude zase kluk, myslel si, že budu zklamaná. Když jsem mu řekla, že mi to nevadí, že budu ráda, když bude kluk, nechtěl věřit a pak mi to teprve potvrdil.
manzel vypravel, ze jedna jeho byvala spoluzacka byla z 5ti ci 6ti sourozencu. vsechno holky. tatinek byl neunavny, vzdy pry rikal, ted uz se to povede, a prd holka. pak i dvoj nebo trojcata. ci to presne nepamatuju, ale obdivuju je vsechny.
Eva_Fl — #25 Díky za podporu, vidím to stejně, brácha je s mámou šílenej na pokec a kecají večer i hodiny a můj manžel se svojí máti taky, narozdíl od tety, která má vypiplanou sestřenku jedináčka a ta se neozve sama a když jí teta zavolá ještě ji sprdne, co chce. Já mám dva kluky a štvou mě ty soucitné pohledy a řeči maminek, jaký jsem chudák, že mám dva kluky (vymodlené mimochodem) a jak oni jsou holčičky jiný (holt nepoznám) a že ony by kluka nebraly a jen se osypaly, když si někdo myslel, že by to byl kluk. No nesnášela jsem ty machrovské kecy chlapů na tátu, co měl doma holky, ale když jsem čekala druhýho kluka zjistila jsem, že i hodně maminek je v tomto omezených.
bylo mi jedno, co se mi narodí, hlavně, když bude to dítě zdravé
jinak jako by se psalo o nás, máme tři holky a manžel má dva bratry
Amálie — #23 ještě je dobrý, aby jsi mohla komunikovat z dítětem, když budeš vědět co to je.
Já mám dvě holky a třetí dítě na cestě. Vytáčí mě lité, kteří mě zastavují a říkají "tak to bude ten kluk?" Naštvaná říkám, že je mě to jedno, i když to bude holka tak se nic nezmění. Prostě to bude moje dítě a hotovo.
Amálie — #23 Bóóže, zasloužilost matek je v úplně něčem jiným. Jen si trvej na svým. Netvrděj taky, jak je porod děsnej? Velký procento z nich to opravdu přehání, mě víc děsí zubař.
Eva_Fl — #25
.
Ano vždy jsem chtěla holky.První miminko byla dcera,ale narodila se nám s ment.postižením.Přesto všechno jsem chtěla ještě jednu zdravou holčičku,která se jednou až my rodiče tady nebudeme o ní postará.
Druhé mimčo byl syn
Věděla jsem to už v těhotenství,protože jsem prošla amniocentézou a to bylo 100%Takže máme doma páreček.Jsem šťastná i za syna. ZDRAVÉHO SYNA