Vypadá to tak logicky. Když se po jídle přibírá, nejlépe se bude hubnout tak, že se nebude vůbec nic jíst. Pravda to je, ale samozřejmě vám to každý rozumný lékař hodně rychle rozmluví. Na druhou stranu většina z nich nic nenamítá vůči půldenní, případně jedno až dvoudenní hladovce, během které člověk dostatečně pije, případně si dopřeje zeleninu, ovoce či šťávu z nich.

"Občasnou jednodenní hladovku si dopřávám zhruba každý měsíc, při úplňku. jednou za rok až dva si dopřeju hladovku vícedenní. Ne kvůli hubnutí, ale kvůli pročištění organismu a povzbuzení metabolismu," líčí Karolína, mladá žena z Prahy, která váží dle svých slov tak akorát. Při výšce 159 centimetrů váží 55 kilo a díky sportu vypadá dobře, protože na jejím těle jsou pevné svaly.

Karolínou zmiňovaná několikadení hladovka může odstartovat i vaši snahu doladit si postavu do plavek. A teď důležit informace - ačkoliv Karolína mluví o hladovce, ve skutečnosti rozhodně nejde o to, že by hladověla tak jako kdysi Ghándí.  "Jen málokdy hladovím tak, že nejím nic, kromě dostatku pití, a to většinou vydržím jen půl dne nebo jeden den," vypráví. Když jde o vícedenní hladovění, doporučuje žena následující rozpis, který pochází z  knihy Půst pro zdraví a krásu a dobrou kondici od Christiny Kempe. Zde doporučovaná jídle lze samozřejmě nahradit obdobnými, na která jste zvyklá nebo která si můžete lehce připravit.

Hladovka od začátku do konce

1. začíná se odhlečovacím dnem

Ráno: musli, lehký ovocný salát, mléčná rýže nebo kefírový koktejl s jablkem, k pití místo černé kávy šálek kávy obilné

Poledne: indická rýžová pánev, tomatová rýže s bazalkou nebo bramborový sníh s tvarohovými čepičkami.

Večer: celozrnný chléb s mrkví, syrová zelenina se zálivkou, salátový talíř nebo marinovaná paprika.

Mezitím: můžete si dopřát mletá lněná semínka s podmáslím, kefír, dušená jablka nebo švestky

1. až 5. den půstu

Ráno: ranní čaj, případně se lžičkou medu, vodou zředěný horký nebo studený zeleninový vývar

Poledne:  vodou zředěný horký nebo studený zeleninový vývar

Večer:  vodou zředěný horký nebo studený zeleninový vývar

Mezitím: minerální či pramenitá voda, čaj, vodou zředěné ovocné a zeleninové šťávy

1. překlenovací den

Ráno: ranní čaje podle vlastní volby

Poledne: polévka z cukety a řeřichy

Večer: jemný tomatový krém, podmáslí se lněným semínkem, celozrnné rýžové chlebčky s rýží nebo knackebrot

Mezitím: minerální nebo pramenitá voda, čaj

2. překlenovací den

Ráno: ranní čaje podle vlastní volby

Poledne: mexický salát ze sladkých lusků, zeleninová pánev, ovocný jogurt nebo nízkotučný jogurt se lněným semínkem a ovocným protlak

Večer: syrová zelenina s výhonky, bulgurová polévka s chřestem, kyselé mléko s kokosovým mlékem a lněným semínkem

Mezitím: minerální nebo pramenitá voda, čaj

Upozornění: hodně pijte, i k této očistné hladovce by se měli  odhodlat jen lidé bez jakýchkoli zdravotních potíží. Případné pochybnosti proberte se svým lékařem.

 

Pokud by někdo mínil hubnout tak, že nepozře snad vyjma vody vůbec nic, je na místě hned několikeré důrazné varování: vašemu tělu budou záhy chybět důležité minerály a stopové prvky, budete velmi unavení a ohrožujete své tělo překyselením. Nehledě na to, že návrat k původní nezdravé stravě může být pro tělo velkým šokem. "Jednou jsem hladověla dva dny jen s pitím a třetí den jsem si dopřála hutný klasický český oběd na domácí oslavě, což se samozřejmě nemá, ale já si to v tu chvíli zkrátka neuvědomila a svíčkové přítelovy maminky nešlo odolat," vzpomíná Karolína na jídlo, kvůli kterému strávila následující den v okruhu několika metrů od toalety. Těžkému jídlu se totiž její tělo bránilo úporným průjmem. "Nakonec jsem po tomhle zážitku zhubla snad o tři kila, ale nikomu to nedoporučuju," uzavírá dívka.

 

 

 

 

                             
Reklama