Domácí zvířátka patří mezi nejlepší přenašeče alergenů. Zejména psi a kočky. Nejsou to však jen chlupy, kde se alergeny nachází. Proto v podstatě všechna domácí zvířata mohou způsobit alergickou reakci.

 

Alergeny jsou totiž přítomny také:

* ve slinách zvířat

* v moči

* v trusu

* v krvi

* v kůži

* v lupech

 

Tyto alergeny znečišťují části jemného aerosolu a ten pak vdechujeme.

 

 

Majitelé domácích zvířat se stávají často alegickými právě na své domácí miláčky. Alergii na ně si však stejně dobře může vypěstovat i příležitostný návštěvník.

 

 

Největší hrozba pro alergika je kočka.

 

V její srsti a kůži se alergeny velmi dobře uchovávají a roznášejí se tak všude, kudy kočka chodí. Má také tu zajímavou vlastnost, že v bytě její alergeny přetrvávají i několik měsíců poté, co kočka byt opustila.

 

Další skupinou jsou psi a je úplně jedno, jestli jsou krátkosrstí nebo mají chlupy až na zem. To platí i o malých zvířatech – třeba hlodavcích.

 

Ukazuje se, že některý organismus si vytvoří alergii i na cizokrajná zvířata. Na plazy či pavouky. Možná je také alergie vyvolaná roztoči v podestýlce želvy.

 

Alergie na ptačí peří je ve skutečnosti alergií na v něm přítomné roztoče.

 

 

První pomoc:

 

Stojíte před rozhodnutím: zdraví, nebo mazlíček. Zamezit kontaktu se zvířetem, které alergii působí, je pro odstranění příznaků alergie téměř nutné.

Pravidelné koupání zvířete může množství alergenu pouze snížit (1x týdně).

 

Důkladně po odstěhování zvířete uklidit – alergeny se v bytě ještě dlouho drží.

 

Druhá pomoc:

Rozpoznat příslušný alergen – podstoupit alergologické vyšetření.


 

Třetí pomoc:

Zvolit správný lék. Léky se používají k dlouhodobé léčbě i pro akutní potíže vyvolané alergickou reakcí.

 

 

 

Příznaky:

Pacient většinou reaguje prudce slzením, kýcháním, kašlem až dušností.

Při silné alergické reakci se však může dostavit až anafylaktický šok už při prvním styku s alergenem: Projevuje se nevolností, slabostí, kolapsem až bezvědomím při poklesu krevního tlaku s příznaky oběhového selhání, dušností, otoky, zvracením, průjmy, zrychleným tlukotem srdce, zrychleným dechem, mravenčením v končetinách, promodráváním končetin, studeným potem.

Může se objevit opožděná reakce s horečkou, bolestmi kloubů, zvětšením uzlin, kopřivkami, otoky, zarudnutím, záněty periferních nervů nebo záněty cév.

 

Proto je potřeba si dobře rozmyslet pořízení domácího zvířete. Ať už jakéhokoliv. Teď před Vánocemi je to upozornění zvláště naléhavé…

Reklama