Udržujete si jídelníček a hlídáte obsah cukrů? Tak to nejspíš u nabídky mnoha druhů sektů často váháte, který je pro vás asi ten pravý. Hlavou vám kolují myšlenky: „Který zvolit? Co všechno znamenají ta cizí slova na etiketách lahví? Brut? Demi sec? Doux? Jak se v tom vyznat?“ Pojďme si vysvětlit poměrně zásadní informace pro výběr vhodného sektu.

Výše uvedená tajemná slůvka prozrazují, jaký je v nápoji podíl zbytkového cukru. Tento údaj jednak napovídá, jaká bude chuťová charakteristika sektu, jednak informuje všechny ty, kteří jsou zvyklí hlídat si energetický příjem.

Suché sekty nejsou jen pro suchary

Pokud dbáte na linii, měli byste volit sekty spíše sušší. „Suchá šumivá vína doporučuji nejen těm, kteří si hlídají váhu, ale zejména každému, kdo si chce naplno vychutnat vliv jednotlivých tichých vín v základním cuvée a chuť, kterou dokáží sektu dodat kvasinky použité pro druhotné kvašení,“ vysvětluje sommelier společnosti BOHEMIA SEKT David Král. Podle něj bychom neměli zapomínat ani na to, že sekt není pouze nápoj k přípitkům a oslavám, ale je také vhodným doplňkem k podávaným pokrmům. „Například na Štědrý večer můžeme ke kaprovi servírovat Bohemia Sekt Prestige brut. Ten se totiž nádherně hodí právě k tučným rybám, kterou kapr rozhodně je,“ doporučuje Král. Navíc kyselinka spolu s alkoholem napomáhají tělu odbourat tuk obsažený v rybím mase a částečně tak zabraňují, aby se v těle usazoval. „Pokud to jinak s jídlem nepřeženete, napomůže sekt tomu, abyste se cítili méně plní,“ zmiňuje výhodu kombinace sektu a kapra Král.

Pod označením brut nature se skrývají sekty, které mají od 0 do 3 gramů zbytkového cukru na litr. Extra brut jsou sekty o obsahu 0–6 g/l a pouhé brut pak vymezuje sekty se zbytkovým cukrem do 12 g/l. Jakýsi předěl mezi suchými a sladšími sekty ještě tvoří ty, jež nesou označení extra dry (12–17 g/l) a sec (17–32 g/l).

Pokud si chcete osladit život

Pokud už máte diet dost nebo patříte k těm šťastlivcům, kteří mohou spořádat cokoli, zkuste si také trochu zpříjemnit den. Sekty můžete kombinovat i s dezerty a sladkými jídly. Nadcházející svátky budou plné cukroví a různých laskomin. K nim se hodí sekty polosuché nebo sladké, které nesou označení demi sec (32–50 g/l zbytkového cukru) nebo doux (50 g/l a více). „K dezertům, ve kterých figuruje mléčná nebo hořká čokoláda spolu s višněmi nebo třeba malinami, doporučuji  Bohemia Sekt demi sec červený, který zaručí působivý vizuální i chuťový zážitek. Má vyšší obsah cukru a jeho měkká chuť s dezerty krásně vynikne,“ popisuje David Král.

Rozpětí šumivých vín je tak opravdu velké a podle Krále je škoda, že je většina národa stále vnímá jen jako nápoje „na přiťuknutí“. „V portfoliu máme sekty mnoha druhů a kategorií zbytkového cukru. Kdybyste chtěli, mohou vás provázet během celého oběda nebo večeře. Doslova od aperitivu až po dezert,“ uzavírá Král.

Rozdělení sektů podle zbytkového cukru:

BRUT NATURE 0–3 g/l
EXTRA BRUT 0–6 g/l
BRUT 0–12 g/l
EXTRA DRY 12–17 g/l
SEC 17–32 g/l
DEMI SEC 32–50 g/l
DOUX 50 g/l a více

 

Tipy na jedinečné sekty

Bohemia Sekt Prestige brut

sektPrestižní přitažlivý sekt, vhodný k významným událostem, recepcím a společenským akcím. Má příjemnou zelenkavě nazlátlou barvu, jiskrný vzhled, dlouhotrvající perlení a nezaměnitelnou chuť. Vyrábí se tradičně kvašením v láhvích, je osobitý, elegantní a výjimečný. Okouzluje svou harmonií svěží lehké vůně citrusů a zralých ovocných plodů. Příjemnou svěžest a lehkost mu dodávají Ryzlinky vlašský a rýnský, květinová vůně je dílem Rulandského bílého.

Úžasně se hodí ke kozím sýrům, parmské šunce podávané se žlutým melounem, k pokrmům z plodů moře a ryb. Je rovněž skvělým aperitivem schopným probudit smysly všech gurmánů.

Orientační cena: 235 Kč. Dostupné na www.osobnivinoteka.cz.

 

Bohemia Sekt demi sec červený

sektČiré červené šumivé víno s jemnou svěží vůní a originální chuťovou harmonií přitahuje opravdové znalce sektů. Má jemné dlouhotrvající perlení, podává se ideálně k čokoládovým dezertům nebo jako dokonalý doplněk k čokoládovým bonbónům. Skvěle doplní červená kořeněná masa pečená na grilu.

Orientační cena: 139 Kč.

 

Bohemia Sekt La Fleur demi sec

sektPodlehněte výjimečnosti Bohemia Sekt La Fleur, sektu z pečlivě vybraných aromatických odrůd, který probudí Vaše nejsmyslnější představy. Vyniká především svým jedinečným aroma. To je intenzivní, bohaté, připomínající rozkvetlé růže a muškáty v pozadí s tóny exotického ovoce. A samozřejmě také šťavnatou, plnou chutí s příjemným perlením na jazyku a delším, ovocně kořenitým závěrem. Zlatavě žlutá barva s elegantním a bohatým perlením svádí k ochutnání, skvěle bude chutnat například s dezerty.

Orientační cena: 169 Kč.

 

Bohemia Sekt nealkoholický rosé

sektRosé varianta nealkoholického sektu je novinkou v nabídce společnosti Bohemia Sekt. Vyrábí se z dealkoholizovaného růžového vína a bez obav si jej mohou dopřát ti, kteří preferují přípitek bez alkoholu, jako jsou například řidiči či nastávající maminky.

Orientační cena: 129 Kč.

Reklama