Dominique Persoone

Papričky, česnek, pasta z avokáda, wasabi, kuře, cibule, ústřice, tequilla... to všechno se dá vrazit do čokolády. A nejen to! „Čokoládová pralinka se dá vyrobit prakticky s jakoukoliv příchutí, jen je důležité přesně vyvážit chutě a při práci s čokoládou nespěchat,“ tvrdí znalec a milovník čokolády Dominique Persoone - tedy osoba, která je považována v čokoládovém světě za takové eso, jako býval svého času Paganini v tom hudebním.

Dominique Persoone ale nejen vytváří čokoládové unikáty a delikatesy, je také cestovatelem a spisovatelem. Sepsal knihu Čokoláda: Expedice v Mexiku a její kořeny, za kterou letos v červenci získal prestižní ocenění Gourmand World Cookbook Award, které je považováno za Oskara v gastronomii.

Perličky z historie čokolády

  • čokoláda se servírovala během mší paničkám z lepších kruhů
  • byly doby, kdy církev konzumaci čokolády zakazovala pro podezření z afrodiziakálních účinků
  • aztécký vladař Moctezuma pil až 50 šálků kořeněného kakaa denně, zejména pak před návštěvami místních nevěstinců
  • jistá paní Du Barry nutila své milence pít čokoládu, aby s ní udrželi krok
  • Casanova miloval čokoládu a míchal ji se šampaňským

„Do krémů a náplní pralinek přidávám olivy i speciální octy, sýr, koření i alkohol a také ústřice. Pro české milovníky belgických pralinek jsem připravil speciální náplň, a tou je Becherovka,“ prozradil nám při své návštěvě Prahy čokoládový mág Dominique. Sice jsme z něj nevymámili, jak připravit tento becherovkový zázrak, přesto jsme jeden recept na čokoládovou delikatesu získali...

Biscuit Mi-Cuit s jablky

Sušenka

Mi-Cuit

480g čokolády Noir Collection Ecuador 71, 450 g másla, 750 g vajec, 450 g cukru, 200 g mouky

Opatrně vymíchejte vejce s cukrem. Rozpusťte čokoládu, přidejte máslo a vlijte směs cukru a vajec. Do směsi hladce rozmíchejte mouku. Vezměte formičky na sušenky o průměru asi 8 cm a výšce 2,5 cm, umístěte je na plech a směs do nich vlijte tak, aby dosahovala do poloviny výšky formiček. Pečte při teplotě 165 stupňů přibližně 6 minut.

Pečená jablka s vanilkou a medem

2 kg jablek Granny Smith, 2 ks vanilky, 80 g akáciového medu, 100 g másla

Pomalu rozpusťte máslo na pánvi a přidejte na kostičky nakrájená jablka. Přidejte vanilku a nechte za stálého míchání podusit 5-8 minut. Pánev odstavte a vmíchejte med. Lžící směs vykrajujte a naneste na povrch hotových sušenek. Podávejte teplé.

  • Dominiqueovy stránky najdete zde: www.dominiquepersoone.be
  • V Praze si můžete Dominiqueovy čokoládové kousky pořídit v prodejně pralinek V!VA v Celetné ulici.

Už jste někdy ochutnali čokoládu s cibulí? Nebo třeba s olivami? Jak máte čokoládu nejraději? Děláte si doma někdy vlastní čokoládu? Vyzkoušíte náš recept?

Reklama