steh.jpg
Foto: Shutterstock

Vyjídejte zásoby
Nějaký čas před plánovaným stěhováním je dobré si udělat přehled o zásobách jídla, které máte doma a podle toho si naplánovat jídelníček na následující dny či týdny. Nekupujte zbytečně několik balení mouky, když jich doma několik neotevřených ještě máte. Spotřebovat se snažte hlavně načaté potraviny, které by se špatně převážely. 

Protřiďte domácnost
Jestli je někdy ideální čas na důkladnou čistku domácího harampádí, nenošeného oblečení apod., pak je to právě před stěhováním. Při balení věcí je dobré, pokud je rovnou i roztřídíte. S těmi, které jste nepoužili roky, nebo s oblečením, které jste na sobě neměli třeba nikdy, se raději rozlučte. Zbavte se také věcí, při pohledu na které vás napadá, že byste si je už znovu nekoupili.

Vybavte se
Už několik týdnů nebo alespoň dnů před balením se vybavte nezbytnostmi, jako jsou krabice, nůžky, lepicí pásky, papírky a provázky. Od věci není ani sehnat na křehké věci trochu bublinkové fólie a hodit se bude také fólie obyčejná. Skvělé jsou také uzavíratelné plastové sáčky, do kterých můžete třídit například šroubky z jednotlivých kusů rozebraného nábytku apod.

Krabice s osobními věcmi
Pokud vám bude vybalování po přesunutí na novou adresu trvat několik dní (což pravděpodobně bude), vyčleňte každému členovi rodiny jeho osobní krabici, kam si uloží spodní prádlo na několik dní, kartáček, nabíječku a další nezbytnosti. Nemusí je potom hledat ve změti zabalených věcí.

Zajistěte dětem hlídání
Pokud jsou vaši potomci příliš malí na to, aby přiložili ruku k dílu, zajistěte jim na dobu stěhování hlídání. Určitě není bezpečné, aby pobíhali mezi krabicemi a nábytkem.

Balení

  • Oblečení, které vám ve skříni visí na ramínkách, z nich nesundávejte. Pouze několik kusů seskupte k sobě, umístěte do pytle na odpadky se stahováním, a to následně omotejte kolem ramínek. Vyhnete se zbytečnému mačkání oblečení a vybalování pak bude snazší a pohodlnější.
  • Ručníky, utěrky apod. nebalte před nádobím, protože by vám pak mohly chybět. Hodí se totiž jako vystýlka do krabic, aby se talíře a skleničky během přepravy nerozbily. Utěrky můžete využít i k bezpečnému zabalení nožů apod.
  • Menší šuplíky, do kterých dáváte například spodní prádlo či ponožky, můžete pouze vyndat se skříňky, obalit fólií a přepravit takto, aniž byste věci z nich vyndávali. Tedy za předpokladu, že nejsou moc těžké a dají se v pohodě unést.
  • Než odpojíte elektronická zařízení, udělejte si fotku, podle které po stěhování všechny kabely zapojíte tam, kam patří bez zbytečného zdržování. Hodí se to například u televize.
  • Nenechávejte v krabicích volný prostor. Když se v nich věci budou hýbat, mohou se poškodit, proto je vystýlejte utěrkami apod.

Popisky
Nezapomínejte všechny krabice důkladně popsat, abyste se v jejich obsahu vyznali a v případě, že budete něco hledat, šli na jistotu. Od věci také není, pokud si krabice popíšete čísly – budete tak mít přesný přehled o jejich počtu a o tom, jestli se náhodou nějaká při stěhování nezatoulala. Na krabice můžete také napsat, do jakého pokoje patří jejich obsah, abyste je zbytečně nemuseli po novém bytě či domě několikrát přesouvat.

Správná motivace
K balení i vybalování si pusťte příjemnou hudbu, která vás nakopne k výkonu a motivuje do práce. Nezapomeňte ale také na pravidelné přestávky. Na čtvrt hodinky se narovnat, protáhnout záda, najíst se, napít apod. Připravte si studené svačinky nebo mějte po ruce číslo na společnost, která vám jídlo doveze. Ať nemusíte hned po příjezdu hledat pánvičky, talíře a krabice s potravinami.

Vybalování
Při vybalování postupujte ideálně po jednotlivých pokojích a průběžně uklízejte. Jakmile vyprázdníte krabici, složte ji a následně recyklujte. Místo kolem vás se bude postupně uvolňovat a budete mít dobrý pocit z toho, že vám to jde od ruky. Stanovte si také termín, do kterého chcete mít vybaleno – například tím, že pozvete kamarády na kolaudaci. Zabrání vám to v tom, abyste několik týdnů přeskakovali krabice a odkládali nepříjemnou povinnost na později.

Zdroje: autorka článku, Moving, Real Simple, YouTube 5 Minutes Craft Diy

Čtěte také:

Reklama