20. února roku 1967 se v porodnici v Aberdeenu narodil Wendy a Donaldovi Cobainovým syn. Pojmenovali ho Kurt Donald. Cobainovi žili v maličkém městečku jménem Hoquiam jihozápadně od Seattlu. Když bylo chlapci šest měsíců, přestěhovali se do nedalekého Aberdeenu, kde Donald získal práci v drtičce odpadu. Wendy zůstala v domácnosti. Už od dětství projevoval Kurt zájem o hudbu a jeho teta Mary se jej pokoušela naučit hrát na kytaru. Chlapec však trpěl hyperaktivitou a u ničeho dlouho nevydržel. Vztah mezi Kurtovými rodiči nebyl zdaleka ideální - Wendy si stěžovala především na nedostatek peněz a na to, že Donald, který byl amatérským trenérem a rozhodčím basketbalu, tráví doma čím dál tím méně času. Situaci na chvíli zlepšilo narození Kurtovy mladší sestry Kimberley roku 1970, pak se ale znovu začala zhoršovat. V roce 1976 se Wendy a Donald rozvedli.

Problémový chlapec
Kurt byl neklidné a špatně vychovatelné dítě, a ani v té době populární léčba Ritalinem jeho stavy příliš nezlepšovala. Neprospěla mu ani přísnost otce a rozvod rodičů a jejich následné nové sňatky nesl velmi špatně. Stal se z něj uzavřený a nedůvěřivý mladík. Ještě na základní škole začal experimentovat s drogami - s marihuanou a LSD. Původně si přál být kaskadérem, ale stále víc jej fascinovala hudba -  Led Zeppelin, Black Sabbath a další kapely, k jejichž poslechu ho původně přivedl otec, se kterým převážně žil. Nějakou dobu hrál ve školní kapele, ale brzy zatoužil po vlastní.

Založení Nirvany
Vyjít s Kurtem bylo čím dál tím těžší. Bral drogy, neučil se. Nějakou dobu žil s matkou, ta ho však nakonec vyhodila. V následujících letech žil jako bezdomovec, u známých či v různých podnájmech, fetoval co mu přišlo pod ruku a pokoušel se hrát. Nějakou dobu strávil i ve vězení. Po řadě neúspěchů konečně v roce 1986 založil spolu s Kristem Novoselicem a Aaronem Burckhardemem Nirvanu. Po rozpačitém začátku na studentských akcích získali v roce 1988 smlouvu s nahrávací společností, ale ani pak nebyli příliš úspěšní. Aarona postupně vystřídali na postu bubeníka Chad Channing, Danny Peters, Dale Crover a v roce 1990 Dave Grohl, s nímž se konečně Nirvana propracovala ke slávě.

Začátek cesty do pekel
Téhož roku ovšem začal Kurt brát heroin, a definitivně tak překročil linii mezi „experimentováním“ a závislostí. Vztah se zpěvačkou skupiny Hole Courtney Love vyvrcholil roku 1992 svatbou a 18. srpna téhož roku narozením dcery Francis. Kurtova závislost se stále zhoršovala a špatně také nesl nesmírnou popularitu kapely - nechápal, co na něm jeho fanoušci vidí, a nedokázal se vyrovnat se slávou. Spory mezi jednotlivými členy se stále zostřovaly. Pokusy o Kurtovu léčbu skončily neúspěšně a Kurt se poprvé pokusil o sebevraždu. Přežil...

Poslední dějství
Nirvana vstoupila do dalšího období slávy a získala si pozici i mezi relativně konzervativními skupinami. Kurtův stav se však stále zhoršoval a média ho nenechala ani na okamžik v klidu. V roce 1994 se při evropském turné krátce před koncertem v Praze znovu pokusil o sebevraždu. Kris se ho snažil násilím dopravit na léčení, ale Kurt utekl. 8. dubna roku 1994 ho nalezl Gary Smith v jeho domě mrtvého. Podle oficiální vyšetřovací verze se 5. dubna předávkoval heroinem, a pak si ustřelil hlavu brokovnicí. I přes předchozí pokusy o sebevraždu a dopis na rozloučenou, který zanechal, tomu však mnozí jeho fanoušci odmítli uvěřit. Vyrojila se řada spekulací o vraždě... Žádná z nich však nikdy nebyla potvrzena.

Posloucháte Nirvanu? Co si o této skupině myslíte? A o osudu Kurta Cobaina? Líbil se Vám? Spáchal skutečně sebevraždu? Nebo na něj jeho manželka najala vraha, protože se chtěl rozvést a skončit s hraním, jak tvrdí někteří?

 

Reklama