V bytě mistra Bílka, bývalého operního pěvce, se sešla nezvykle rozsáhlá společnost zájemců o výměnu bytu. Dvanáctisměnu - největší akci v dějinách stěhování organizoval v podání skvělého Rudolfa Hrušínského dr. Radosta. Akce dostala krycí název - Kulový blesk.

Kdo z nás by neznal báječnou komedii autorů Svěráka a Smoljaka v režii Zdeňka Podskalského. A kdo z nás by se alespoň jednou za život nestěhoval. Je to jako by naším bytem opravdu proletěl kulový blesk. Avšak záleží jen na nás, zda nám domácnost zničí nebo rozzáří.

stěhování

stěhování

Proč se stěhujeme

stěhování

stěhování

Nejčastějším důvodem je osamostatnění, útěk od rodičů, bydlení po svém, stavba domu. ALE pomoc rodičů přesto nadále oceníme, jak při stěhování, tak i nějaký čas poté.

Stěhování od partnera(ky), manžela(ky), rozvod, rozchod, konec. ALE v mnoha případech stejně bydlíme ještě nějaký čas pohromadě, neboť nemáme hned kam jít.

Naopak stěhování k někomu do jeho již zařízeného domu (bytu). ALE připadáme si pořád jako na návštěvě a toužíme se přestěhovat do nového, společného bydlení.

Výměna bytu větší za menší, menší za větší. ALE častokrát zjistíme, že to, co jsme měli předtím, bylo nakonec lepší.

Stěhování se za prací (i do zahraničí). ALE dlouho se nám stýská, pak si zvykneme, avšak po čase se stejně zase vrátíme do rodného kraje.

Horší situace nastane při vystěhování kvůli neplacení nájemného. ALE řady bezdomovců zaplňují i lidé, kteří za vzniklou situaci někdy opravdu nemohou. Bohužel, už se nikdy nezabydlí.

A úplně nejhorší nedobrovolné stěhování nastává při požáru, povodni či jiných přírodních katastrofách. ALE za ty nikdo nemůže.

Samé ALE - neděste se, zapomeňte na všechna ale, stejně jako na známé pořekadlo „Je lepší jednou vyhořet než se dvakrát stěhovat“. Není to pravda. Stačí se podívat na následující fotografie a řeknete si zaplať pánbůh za stěhování.

stěhování

stěhování

Naše nové pořekadlo by znělo: „Nejlepší je dobře se nastěhovat a ještě lépe bydlet!“

Vždyť v převážné míře se stěhujeme proto, abychom začali nový život. Zařídili si bydlení podle svých představ, měli děti a udělali jim třeba pokojíčky, o jakých my ani nesnili.

Vždyť můžeme konečně spát v jedné posteli s naší milovanou polovičkou, a nebo naopak - zbavit se té nemilované.

Vždyť u stěhování zažijeme i spoustu legrace. Navíc podle nabídky pomoci rozeznáme, kdo je náš opravdový kamarád a kdo není.

Vždyť každý zná ten báječný pocit, kdy jsou krabice složeny, my si dáme nohy na tu nejbližší a uvaříme si v novém bytě první kafe. Pocit k nezaplacení.

Vždyť je nádherné cítit vůni nových omítek a krásně vymalovaných stěn, u kterých si už představujeme rozestavěné kusy nábytku a doplňků.

Vždyť už se tak těšíme, až pozveme do našeho hnízdečka na návštěvu své rodiče a známé (kteří ale zase odejdou).

Vždyť je to tak hřejivý pocit, když nám do „našeho okna“ prvně zazáří sluneční paprsky. Ty přebijí veškerá negativa spojená se stěhováním. Záleží už jen na nás, zda tam ty paprsky „zůstanou navždy“.

stěhování

Vždyť co by spousta lidí na světě dala za to mít svůj domov, svoji střechu nad hlavou. Zařiďme si ho tak, abychom i my mohli jednou použít závěrečnou větu Ing. Knotka v již zmíněném filmu: „Nebude se mi odsud chtít, až budu starý.“

stěhování

Menší rady na závěr

Dobře si promyslete své finanční možnosti na nové bydlení. Pokud už se pro stěhování rozhodnete, odložte si stranou nějaké penízky a zavolejte si pak raději odbornou stěhovací firmu. Dnes je jich hodně a nejsou drahé. Navíc jsou speciálně vybaveni vším potřebným, co doma nemáte. Svoji sílu a energii šetřete na samotný úklid a zvelebování.

Nezapomeňte probrat stěhování i se svými dětmi. Nestavte je před hotovou věc. I pro ně je to velká životní změna. Pokud jsou menší, dejte jim nějakou „důležitou roli“ při stěhování. Třeba skládat hračky do krabice. Pokud jsou větší, bavte se s nimi jako se sobě rovnými a vysvětlete jim důvod stěhování.

A nezapomeňte v předchozím bydlišti své domácí mazlíčky. :)

stěhování

Čtěte také

- V 1+0 to balím!
- Operace Kulový blesk

Reklama