Případů, na kterých se dá demonstrovat možnost ušetřit a zároveň se chovat s úctou k přírodě, je celá řada, pro ilustraci si ukážeme několik z nich.

Menstruace

Jedním z nich je ženská menstruace. Berte prosím v úvahu, že všechna čísla jsou pouze orientační. Modelovým příkladem je žena, která menstruuje od 13 do 50 let, tedy dohromady 37 let. Během jedné menstruace spotřebuje přibližně 10 vložek, přičemž cena jednoho takového balení se pohybuje kolem 40 korun. Za rok činí částka vydaná za menstruační potřeby asi 480 korun a za celé menstruační období se šplhá dokonce k 18 tisícům korun.

Ve skutečnosti je však konečná částka možná mnohem vyšší, záleží na délce menstruace a s tím související spotřebě vložek či tampónů. Většina vložek se navíc vyrábí z nerozložitelného plastu. Alternativou může být například menstruační kalíšek. Jeho cena se pohybuje mezi 300 až 500 korunami a jeho životnost je 10 let a více. Úspora je tedy neoddiskutovatelná. Další možností jsou látkové vložky. 

Úklid

Při nákupu úklidových prostředků si většinou domů pořizujete chemický koktejl. Dají se sehnat i ekologické, ale bývají dražší než obyčejné. A to vcelku zbytečně. Při úklidu domácnosti si totiž vystačíte s pár levnými věcmi. Obyčejný ocet seženete kolem 30 korun, balíček jedlé sody kolem 5 korun a za balíček kyseliny citrónové zaplatíte asi 10 korun. Pokud si potrpíte na vůni, můžete si pořídit ještě éterický olej s cenou přibližně 50 korun. Z těchto surovin snadno vytvoříte univerzální čistič, ale třeba i tablety do myčky.

Oblečení

Ušetřit se dá i na oblečení. Za kvalitní bavlněné tričko sice zaplatíte mnohonásobně víc než za polyesterový kousek v řetězci ve výprodeji, ale zase vám vydrží mnohem déle, takže si nebudete muset kupovat každé dva měsíce nové. Další možností je nakupovat v second handech. Za kousky z druhé ruky nejenže ušetříte, ale také jim dáte nový domov.

Jídlo

Je sice pravda, že bio výrobky a potraviny od lokálních farmářů vás vyjdou dráž než ty ze slev supermarketů, ale protože jste to, co jíte, mělo by vám na tom záležet. I na kvalitních potravinách se ovšem dá ušetřit. Když se zaměříte na kvalitu, pravděpodobně budete domů nakupovat méně věcí. Nenecháte se totiž strhnout slevami v řetězcích. Také vám bude mnohem víc líto, když byste měla některou potravinu vyhodit.

S ekologickým životem souvisí také snaha vyhnout se plýtvání. Ušetříte také tím, že zpracujete zbytky, které možná obyčejně vyhazujete. Dají se využít například jablečné slupky k výrobě sladkých chipsů nebo zeleninové natě apod.

Důležité také je mít na paměti, že vysoce průmyslově zpracované potraviny v zářivých obalech, jako jsou například různé sladkosti, sice seženete za pár korun, ale na rozdíl od základních surovin vás nezasytí. Brzy po jejich snědení budete mít chuť sáhnout po něčem dalším.

Na nákup si také berte vlastní tašky. Pokud si dvakrát týdně v obchodě koupíte novou, utratíte tak (při předpokladu, že jedna bude stát 5 korun) za rok zbytečných 520 korun, a ještě přispějete k zatížení planety.

Využít můžete také aplikaci Nesnězeno, v ní najdete restaurace, které nabízejí porce jídla zlevněné o desítky procent, protože jinak by je vyhodily.  

Kosmetika

Také kosmetika může výrazně snížit vaše náklady. Některé produkty bio kosmetiky jsou totiž zbytečně předražené. Mnoho pomocníků si můžete vyrobit i doma a opět jen z několika surovin, jako je kokosový olej, bambucké máslo, mandlový olej apod.

Věci

Neustálým nákupem nových a nových věcí se také zatěžuje planeta. Nejvíce jí prospívají lidé, kteří jsou minimalisté. Pokud si ráda děláte radost novými věcmi, můžete se zapojit například do swapů. Lidé v rámci nich vyměňují všechno, co se jim nehodí.

Cestování

Týká se to i cestování. Zplodiny, které se uvolňují z výfuků, zamořují celou planetu. Cena benzínu a nafty jde navíc neustále nahoru. Nejen Zemi, ale i svou peněženku můžete potěšit tím, že budete více využívat hromadnou dopravu a v nejlepším případě také chodit pěšky. Navíc uděláte něco pro své zdraví.

Čtěte také:

Reklama