svatba

Ještě před pár lety se o této podmínce hovořilo jako o prověřovací nezbytnosti. Dnes sociologové tvrdí, že život na psí knížku vám nic nezaručí, naopak krach takových vztahů je daleko vyšší než těch, které oslavily svatbu maximálně do dvou let od seznámení.

Svatba není zbytečná

Sociologické studie zjistily, že se po dlouholetém soužití bez oddacího listu rozejde víc než polovina párů dřív, než se stačí vzít. Podle jiného výzkumu se rozvádí o 50 % víc manželství uzavřených po společném více než dvouletém soužití než těch, kteří spolu nežili vůbec. Čím delší byla doba soužití před svatbou, tím víc stoupá riziko pozdějšího rozvodu.

Další riziko svazku na psí knížku je to, že lidé preferující tento způsob soužití jsou velice benevolentní k rozvodu a používají ho jako řešení vztahových problémů bez toho, aby se pracně snažili manželství zachránit. A protože to jaksi podvědomě o sobě vědí, svátost manželská jim přijde jako zbytečná komplikace. Sami si ale nepovedené soužití přivolávají. Věční milenci bývají agresívnější, častěji sahají ke slovním i fyzickým útokům a mají horší komunikační schopnosti. A poslední třešnička na závěr. Propagovaný mýtus o tom, že sexuální život manželstvím utrpí, se ukázal jako scestný. Pravdou je totiž opak. Žijící na divoko daleko častěji udávají svou nespokojenost s intimní stránkou vztahu, navíc častěji řeší problémy s alkoholem a depresemi.

Co chtějte zjistit

Tím ale nikdo nechce říci, že soužití na zkoušku má jen svá negativa. Hodně záleží na délce prověřování vztahu. Ta by neměla přesáhnout jeden až dva roky soužití, potom už je čas rozeznít svatební zvony. Jinak se může stát, že vztah takzvaně zvětrá a předrží se, a i když končí svatbou, manželství netrvá příliš dlouho.

Rok soužití stačí na to, abychom se o svém partnerovi dozvěděli, jak se staví k financím, společným platbám složenek a potravin, zda se shodujeme v názoru na pořádek a jestli nám nepřijdou nepřekonatelné jeho zvyky a rituály. Důležité je zjistit, jak je na tom s osobní hygienou, náruživostí v sexu a schopnosti kompromisů a zda si nechceme na krk uvázat sobeckého lenocha, který je zvyklý na ženský servis z domova.

Vlastní příběh

Se svým manželem jsem před svatbou žila tři roky. Z počátku, dokud na nose pevně seděly růžové brýle lásky, to bylo hezké. O ruku mě požádal ale už v době, kdy mi bylo jasné, že to žádný ideální manžel nebude. Svatba byla jen symbolická, škoda do něčeho takového vrážet peníze. Po čtyřech letech nás rozvedli na jediné stání. Ty rozdíly byly fakt nepřekonatelné. Od té doby považuji za hlavní kritérium dobrého manželství ne lásku, ale úctu k tomu druhému. Důležitá je i finanční a pracovní nezávislost. Když tohle máte, můžete doufat ve společné bezzubé stáří. Když ne, žádný skvělý sex vztah stejně nezachrání.

Máte s životem bez oddacího listu zkušenosti? Jaké?

Reklama