Dříve bylo možné navštívit jen zubaře, který se o náš chrup postaral kompletně. Dnes se v péči o dutinu ústní dělí s dentální hygienistkou. Je její práce opravdu tak nezbytná?

Jistě jste v poslední době zaznamenali, že docházení na dentální hygienu se stalo prakticky novodobým trendem a často je nám ze všech stran doporučováno, abychom minimálně dvakrát do roka v rámci prevence svěřili svůj chrup do péče nejen zubnímu lékaři, ale i osobám, které nám provedou tak zvanou dentální hygienu. Je to ale nezbytně nutné, nebo se jedná jen marketingový trik? Svá vyjádření k tématu nám poskytly dentální hygienistka Monika Sojková, DiS z Dentální kliniky Jan Stuchlík, a zubní lékařka MUDr. Alexandra Mertová ze soukromé stomatologické ordinace.

rfrrr

Dentální hygienistka Monika Sojková, Dis. „Dentální hygiena je pro zdraví vašich zubů nezbytná.“

„Pokud je řeč o dentální hygieně, je potřeba mít na paměti, že jde o léčebný proces a žádnou kosmetickou úpravu. Hygienisté odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitigy) a parodontitidy,“ vysvětluje Monika Sojková, které připouští, že v minulosti dentální hygienisté neexistovali, ale to v žádném případě neznamená, že by se nyní odborníci jen snažili z pacienta dostat víc peněz, ba naopak!
„Dřív se sice dásním taková péče nevěnovala, a také proto má většina lidí starších padesáti let velké problémy se zuby a s dásněmi nebo již spoustu zubů nemá. Výjimkou bohužel nejsou ani zcela bezzubí lidé v této kategorii, což je tristní. Již po první návštěvě dentální hygieny jsou totiž výsledky jasně viditelné. Nejenže zuby jsou hladší, bělejší, ale i mezizubní prostory jsou průchodnější. Hygienisté vám navíc poradí, jaký zubní kartáček máte používat, a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. Což je zkrátka nezbytné pro váš zdravý chrup,“ uzavírá Sojková.

A jak na celou problematiku nahlíží zubní lékařka MUDr. Alexandra Mertová?

„Zubní hygienu považuji za dobrou prevenci proti vzniku zubního kazu, jelikož ať už chceme, či ne, sami si zkrátka zuby nevyčistíme tak důkladně, jako to dokáže dentální hygienista. Doporučovala bych ji tedy lidem, které například často bolí zuby, trpí krvácením dásní – paradontitidou či jsou náchylní k tvorbě zubního kazu. Pokud někdo dochází na zubní hygienu pouze z estetických důvodů (kvůli zažloutlému chrupu), rozhodně bych se nad návštěvou zubního hygienisty zamyslela, protože bělení zubů není v péči o ně rozhodující. Jedincům se zdravými zuby totiž bohatě postačí, pokud budou o svůj chrup správně pečovat pomocí pomůcek dentální hygieny, které si mohou pořídit domů, tedy dentální nitě a mezizubního kartáčku. “ vyjadřuje se k celému tématu MUDr. Mertová.

POZOR, ANKETA!

Oběma odbornicím děkujeme za vyjádření. Jelikož nás zajímá i vás názor a rádi bychom zjistili, jak se o své zuby staráte vy, přiopravili jsme pro vás redakční anketu, která je nyní aktivní a vy v ní můžete odpovídat až do 15. 4. 2015. Všichni respondenti navíc budou zařazeni do slosování o níže zobrazený tematický dáreček.

vvv

Výsledky ankety zveřejníme po jejím skončení spolu se jménem jednoho respondenta, který od nás získá dárek k péči o zuby a ústní dutinu.

Anketu najdete na naší hlavní straně nebo přímo ZDE.

Čtěte také:

Reklama