Porada se táhne už skoro hodinu. Většina lidí kolem dlouhého stolu se toulá myšlenkami bůhvíkde, na okrajích bloků přibývají ornamenty a domečky, nuda by se dala skoro nahmatat. Ale pozor, něco se děje: Tupé pohledy se zaostřují, ramena narovnávají. Nová řečnice si vzala slovo – a zaujala hned prvními slovy. Není to žádná zvláštní kráska a mluví klidným, tichým hlasem. Přesto z ní něco vyzařuje. Prostě ji musíte poslouchat, a všechno, co řekne, se vám zdá nesmírně zajímavé.

Slovo „charisma“ pochází z řečtiny a jeho původní význam je „dar z milosti“. Většinou o něm mluvíme v souvislosti se slavnými politiky, herci a zpěváky, nebo třeba přírodními léčiteli. Většina lidí považuje za nemožné, že by se právě jim dostalo milosti bohů. „Charisma? Já? Pitomost...“
Budete se divit, ale není to taková hloupost, jak se na první pohled zdá. Charisma není tajemná, nepochopitelná síla; je to prostý soubor vlastností, které jsou dosažitelné téměř pro každého. Podívejme se na charismatického člověka zblízka: Když vstoupí do místnosti, jako by okolo sebe vytvářel silové pole. Baví-li se skupinka přátel, vždycky je mezi nimi jeden, který tvoří jakési centrum dění. Všechny oči se k němu obracejí. Když promluví, všichni ho poslouchají – a zpravidla obrátí mínění ostatních na svoji stranu. A ještě k tomu vypadá, jako by to vůbec nedělal schválně nebo o tom ani nevěděl! Jak je to možné?

Psychologové říkají, že každý aspoň někdy v životě pocítil své vlastní charisma. Když se cítíte kreativní, šťastní a plní energie, když držíte svůj život pevně v rukou – tehdy „vyzařujete“. Charisma je víc než perfektní image. Je to vnitřní tón, který nás vede. A existují cesty, jak ho rozeznít.
Podle odborníků na osobní rozvoj vede cesta k získání osobního kouzla po čtyřech stupních:

Tělo. Kdo se ve svém těle cítí dobře a vědomě ho přijímá takové, jaké je, vyzařuje velmi silnou pozitivní energii – a vůbec nezáleží na tom, jestli  má velký zadek nebo pleš. Charismatičtí lidé neřeší tvar nosu nebo pupínky. Není to o kráse. Důkaz: Winston Churchill.

Soustředění. Přitažliví lidé jsou přítomni teď a tady. Pokud s někým hovoří, vnímají jen jeho, jako by byl jediným člověkem na světě. Pustí-li se do nějaké práce, zacílí se na ni koncentrovaní jako laserový paprsek. Takový byl podle pamětníků „lev s bílou hřívou“ - Leoš Janáček. 

Kontakt. Charisma se neprojeví v tiché komůrce. Jedno z jeho tajemství spočívá v tom mít rád lidi, upřímně se o ně zajímat a také jim to dát najevo. Jen ten člověk může nadchnout druhé, kdo je na jejich názory zvědavý. Eva Perrónová - Evita - zůstane milovanou legendou, ať si historici říkají, co chtějí.

Přesvědčení. Charismatickým lidem všichni rádi naslouchají, protože nabízejí jasnou životní koncepci.  Je jasné, že přesvědčivě působí jen ten, kdo má nějaké přesvědčení – a podle něj také žije. Je jakoby z jednoho kusu a ví: O tohle se chci zasadit a tímto způsobem toho dosáhnu. Stejně jako jeden z nejcharismatičtějších mužů všech dob, Mahátma Gándhí.

Myslíte si, že jste charismatická osobnost?
Stahují se za vámi lidé jako můry za světlem?
Máte vždycky hlavní slovo, aniž byste o to usilovala?
A kdo připadá charismatický vám? Našla jste svého favorita v naší anketě?
Pokud ne, napište nám o něm pod článek!

Reklama