Češi tráví štědrý večer většinou doma, ovšem v ostatní dny kolem vánočních svátků a na Silvestra vyjíždí ve velkých počtech především na hory. „Nabídka rychle řídne a nejlepší pobyty jsou již nyní často vyprodány!“ varuje Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA). „Silvestrovská noc je totiž turisticky vůbec nejvytíženějším a nejdražším dnem z celého roku.“

Z analýz AČCKA vyplývá, že období Vánoc a Silvestra stráví přibližně 180 tisíc Čechů na tuzemských horách a 105 tisíc v zahraničí.

„Češi mají nejvíce zájem o ubytovací zařízení, kde je i další zázemí jako například restaurace, sauna či vířivka,“ řekl nám Okamura a dodává: „Ceny pobytů na Silvestra jsou v průměru o 30 % dražší než v jiném zimním termínu.“ Důvodem dražší ceny silvestrovských pobytů je nejen velký převis poptávky nad nabídkou, ale vliv na cenu má také to, že součástí ceny bývá často ještě navíc i silvestrovská večeře, přípitek či dárky a další nadstandard... 

Nejoblíbenějšími místy Čechů, kteří se rozhodnou strávit toto období mimo svůj domov, jsou v tuzemsku pobyty na horách. Z analýz AČCKA vyplývá, že téměř polovina (41%) z nich zvolí pobyt v Krkonoších nebo v Jizerských horách.

„Co se týče zahraničí, nejpopulárnějšími pobyty na horách mezi Vánoci a na Silvestra jsou Rakousko, následuje Itálie,“ říká Tomio Okamura, „stoupá však také počet Čechů, kteří chtějí strávit období kolem Silvestra více v teple, největší zájem je v tomto ohledu o pobyt v Egyptě.“ Nárůst zájmu zaznamenává také vzdálená exotika, kam létají přímé charterové lety z ČR například Thajsko či Kuba. „Velký zájem je také o oslavu silvestrovské noci v některé známé evropské metropoli, nejpopulárnější je Paříž, Londýn, Řím a Barcelona,“ dodává Okamura.

Kam vyrazíte na Silvestra?

Reklama