„Ve Středozemním moři tvoří 96 % odpadu!“ „Žaludky mrtvých vorvaňů byly plné plastu.“ To jsou jen některé děsivé úryvky z tiskových zpráv organizace Greenpeace. To, že plasty zamořují zemi si velmi dobře uvědomují nejen v EU, ale i v ČR. Ministerstvo životního prostředí přemýšlí, jak redukovat zbytečné plasty. Dokonce se uvažovola i o zpoplatění PET lahví. Jedním z aktuálních návrhů je omezení plastového nádobí a brček ve fastfoodech. O to se prosazuje Ministr životního prostředí Richard Brabec. Na to konto vznikla i kampaň s názvem Dost bylo plastu. Na stránkách se můžete dozvědět více a začít žít šetrněji k přírodě. Ruku na srdce, opravdu potřebujeme tolik zbytečných sáčků, kelímků atd?
„Jde o to, aby se normální lidé už někde zastavili a řekli si: ‚Vždyť my blbneme na kvadrát.’ To přece není o kvalitě života, že každé jablko je samostatně zabalené. To je šílenost.“ Richard Brabec, ministr životního prostředí (z rozhovoru pro Lidové noviny, 8. 2. 2018) |
Důkazem, jak člověk zachází s plastem, je největší ostrov z plastů, který pluje Tichým oceánem. Great Pacific Garbage Patch neboli Velká tichomořská odpadková skvrna začíná být ekologickou katastrofou. Podle posledních průzkumů je plastová skvrna velká jako polovina Evropy. Nejedná se sice o největší zamořené území, ale ne jediné. Takových jsou na světě tisíce. Což je hodně smutné.
Nový komentář
Komentáře
Užitečné.
Plastům se nevyhýbám.Ale aspoň se snažím třídit odpad. A nákupní tašky mám látkové.
PPlast je všude
Dobrý sluha, ale zlý pán. Je pravda, že jsme zaplaveni plastem, ale řešení na dosah není. Kolik se kolem nás válí sáčků, lahví ... Je kolem nás mnoho nádob, ale kolik tohoto odpadu skončí na skládkách. Je to byznys a kdo se jím živí, nikdy proti němu bojovat nebude.