5ac4d3b55a549obrazek.png

„Ve Středozemním moři tvoří 96 % odpadu!“ „Žaludky mrtvých vorvaňů byly plné plastu.“ To jsou jen některé děsivé úryvky z tiskových zpráv organizace Greenpeace. To, že plasty zamořují zemi si velmi dobře uvědomují nejen v EU, ale i v ČR. Ministerstvo životního prostředí přemýšlí, jak redukovat zbytečné plasty. Dokonce se uvažovola i o zpoplatění PET lahví. Jedním z aktuálních návrhů je omezení plastového nádobí a brček ve fastfoodech. O to se prosazuje Ministr životního prostředí Richard Brabec. Na to konto vznikla i kampaň s názvem Dost bylo plastu. Na stránkách se můžete dozvědět více a začít žít šetrněji k přírodě. Ruku na srdce, opravdu potřebujeme tolik zbytečných sáčků, kelímků atd?


5ac4d1fbad6b7obrazek.png

„Jde o to, aby se normální lidé už někde zastavili a řekli si: ‚Vždyť my blbneme na kvadrát.’ To přece není o kvalitě života, že každé jablko je samostatně zabalené. To je šílenost.“
Richard Brabec, ministr životního prostředí (z rozhovoru pro Lidové noviny, 8. 2. 2018)

Důkazem, jak člověk zachází s plastem, je největší ostrov z plastů, který pluje Tichým oceánem. Great Pacific Garbage Patch neboli Velká tichomořská odpadková skvrna začíná být ekologickou katastrofou. Podle posledních průzkumů je plastová skvrna velká jako polovina Evropy. Nejedná se sice o největší zamořené území, ale ne jediné. Takových jsou na světě tisíce. Což je hodně smutné.

Uložit

Reklama