A je to tady už po dvaačtyřicáté! Filmový festival v Karlových Varech přitom není žádný druhořadý podnik, který se etabloval až v posledních letech. Naopak! Věděli jste, že patří mezi mezinárodní festivaly skupiny A? To konkrétně znamená, že patří k těm nejprestižnějším z nejprestižnějších, je bez nějaké bližší specifikace a probíhá na něm soutěž oceňovaná speciálními cenami.

To všechno jej řadí na úroveň slavného Cannes, Berlína nebo Tokia. Karlovarský festival je ale rozhodně ten nejdůležitější v bývalé východní Evropě a jeho poloha přímo na hranicích mezi

 

 

západem a východem přímo prospívá setkávání kinematogafů z obou polovin.

Přitom to festival neměl rozhodně lehké a jeho slunce začíná zářit znovu až v posledních letech. Na stránkách festivalu se můžete mimo jiné dočíst:

MFF Karlovy Vary je jeden z nejstarších filmových festivalů vůbec (1. ročník se uskutečnil v roce 1946). Více než 40 let byl festival organizován pod tlakem politické situace v socialistickém Československu. Po společenských změnách v listopadu 1989 se festival několik let potýkal s nezájmem ze strany státu i veřejnosti, v jejichž očích byl téměř nenávratně zdiskreditován.

V roce 1994 se organizace festivalu ujal nový tým v čele se známým českým hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou, kteří se rozhodli přetvořit stagnující přehlídku v mezinárodně významné filmové fórum. Svou novou programovou i organizační koncepcí dokázal tým Jiřího Bartošky a Evy Zaoralové během několika málo let vrátit festivalu prestiž a zájem odborné i laické veřejnosti.

Je pravda, že se Jiřímu Bartoškovi podařilo slávu festivalu přímo vydupat ze země, v podstatě mu prospívá i negativní reklamou, o kterou se stará svými nesnášenlivými výroky vůči nekuřákům.

Festivalu ale velmi prospívá i jedinečné místo konání, protože Karlovy Vary jsou kouzelné město, kde se nelze necítit dobře, a tak se daří přitáhnout každý rok zajímavější a zajímavější hosty a stále větší počet návštěvníků.

Specifické je i věkové složení těch, kteří vyrážejí na festival. Ten v Karlových Varech má snad nejnižší věkový průměr ze všech „Áček“. Lázeňské město se na celý týden každoročně stává místem spontánního happeningu studentů z celé republiky, kteří mají rádi kinematografii. Právě oni tvoří neopakovatelnou atmosféru a zajišťují pohodu, která ve Varech panuje.

Festival představuje každoročně více než 200 filmů, které mají návštěvníci možnost vidět v Česku úplně poprvé. A kdo přijede letos?

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu získá herec, režisér a producent Danny DeVito. Cenu převezme na slavnostním večeru při příležitosti zakončení 42. ročníku MFF Karlovy Vary. Spolu s režisérem Jakem Paltrowem uvede Danny DeVito na letošním MFF Karlovy Vary komedii Hezké sny, soutěžní snímek, ve kterém vynikajícím způsobem ztvárnil postavu podivínského odborníka na lucidní snění.

Dalšími hosty 42. ročníku MFF KV budou režisér Tom DiCillo a herečka Romola Garai, režisér, scenárista a kameraman Tom Dicillo osobně uvede zahajovací film festivalu, komedii Delirious.

Vycházející hvězda britského filmu Romola Garai uvede nový snímek Françoise Ozona Angel, dobové drama o vzestupu a pádu excentrické britské spisovatelky na začátku 20. století. Herečku si čeští diváci mohou pamatovat z dickensovské adaptace Nicholas Nickleby, snímků Hříšný tanec 2, Trh marnosti či Sólokapr.

Nezbývá než pozvat vás od 29. června do 7. července do Karlových Varů!


 

 

Reklama