Zima, až praští - stalo se vám to jistě několikrát v posledním týdnu, že jste museli ještě pod kabát hodit huňatý svetr. Když jste se podívali na přírodu vůkol, přišlo vám, že už se uložila k spánku - listí obadané nebo pořádně zažloutlé. A jak je to vlastně s prořezáváním stromů? Není už náhodou čas?
Zeptali jsme se na to Kateřiny Duškové, dlouholeté kolegyně Přemka Podlahy ze zahrádkářského pořadu Receptář.
Mám zrovna štěstí, že vedle mě stojí můj kamarád, agronom Pavel, který mi napovídá. I když na to minulý týden počasí vypadalo, teď ještě rozhodně čas na prořezávání stromů není. Stromy prořezáváme buď v zimě, nebo v létě.
Kdy nejdřív začít se zimním prořezáváním?
Záleží samozřejmě na počasí, ale mělo by to být v období od ledna do února, kdy stromy spí a neproudí v nich míza.
Jak se na stromu pozná, že spí, a jak že už je vzhůru?
Když nebudete spěchat a začnete s prořezáváním až v lednu, máte jistotu, že už strom spí. Probuzený strom poznáte tak, že mu začnou rašit pupeny.
Letní prořezávání - to možná kdekoho překvapí. Jak a proč prořezáváme stromy v létě?
Dělají se prosvětlovací řezy, řezy pro větší výnos a spousta dalších řezů, na které si teď hned nevzpomenu - je jich vážně hodně... A proč se dělají v létě? U některých to jindy není možné. Navíc se stromy v létě rychleji hojí.
Jak správně v zimě prořezávat stromy?
Většinou se v zimě prořezávají peckoviny. Ale jak správně to udělat, na to existují celé slohy papíru a vydalo by to na celou stránku textu. Hodně záleží na druhu stromu, který prořezáváte. Každopádně základní poučka existuje: nastudovat si materiály, kterých je docela dost (jak správně prořezávat ovocné stromy, najdete například zde: Řez jádrovin).
Kam dál?
- Rozhovor s Kateřinou Duškovou
- Jak správně prořezávat ovocné stromy: Řez jádrovin
Máte zahradu? Kdy prořezáváte stromy? Děláte to správně? Z jakých materiálů při prořezávání čerpáte?
Nový komentář
Komentáře
o prořezávání stromů se stará táta a stejně máme jenom jeden :-D
taky bych chtela jen balkon...jenze me ,jak na to koukam,po vanocich ceka vzit pilku a sup na zahradu...
Zahradu nemám a když potřebuji něco na balkoně, tak to odstřihnu zahrad. nůžky.
za nás tuhle práci taky vykonal sníh.
Nám všechny stromy polálamal sníh,tak asi nebudem mít co prořezávat.
Milala — #7 V sobotu se obětoval manžel a zimní jablka trhal po kolena ve sněhu z polámaných větví. Doufala jsem v oteplení a ono mrzne...
Mně se to jaksi prořezalo samo; jak na to spadl sníh, tak to šlo k zemi
Takže já akorát vezmu pilku a až bude trochu tepleji, tak ořežu ty ulámané větve.
Prořezáváme taky až v březnu,někdy i v létě, právě k vůli světlu.No a v současnosti nemáme jěště jablíčka posbírané,páč nás zaskočila zima.Ale v sobotu se fakt na to vrhnu!
Nám je oskalpoval sníh v minulém týdnu a některé tak dokonale, že "prořezávat" se bude u země.
Solei — #4 OlgaMarie — #2 snad nám pomůže soused, fakt si na to netroufáme
JJ, vím kdy se mají prořezávat stromy. Mám z toho doktorát
Asi proto se veškerým zahradnickým pracem vyhýbám a už mne ani elektrikářský řez nerozčiluje. Došla jsem k závěru, že by taky mohl někdo po mně nějakou práci chtít.
Věrulinka — #1 Základním principem je, nechat na stromě aspoň nějaké staré větve - jabloně plodí z jednoletého dřeva vyrůstajícího z dvouletého. Takže stačí občas proředit větve aby jich nebylo tak moc a šance, že bude aspoň nějaké jablko je docela velká.
Stromy prořezává manžel tak v únoru,dřív ne.
Věrulinka — #1 Od jara jsem se poptávala, kdo a jak by nám byl ochoten porazit na zahradě třešeň. Ona to vycítila a pomstila se nám. Jako jediná přežila bez sebemenší úhony příval sněhu. Jabloně, švestka, hrušeň i smrk jsou poškozeny. Také nevíme, co teď s tím. Navíc se nikoliv otepluje, ale ráno bylo mínus 5 a na zahradě máme stále půl metru sněhu.