Zima

Hlavní sezona v alpských lyžařských střediscích začíná letos v sobotu 28. Listopadu, v některých až v sobotu 5. prosince. Na ledovcích se však začíná postupně ve větší míře lyžovat již od poloviny října!

Způsob výběru zimní a letní dovolené je odlišný, jelikož zimní pobyty mají svá specifika. V případě zimních zájezdů se nejvíce lidé zajímají o kvalitu lyžařských areálů, a proto tyto informace cestovní kanceláře uvádí v katalozích na první místa nabídek.

Co by vás mělo zajímat

  • Velikost areálu, tedy celková délka sjezdovek v areálu v kilometrech.
  • Nadmořská výška areálu (nejčastější rozmezí je 1000 - 2300 metrů nad mořem).
  • Možnost volnočasových aktivit, například bazén, sauna, kluziště na bruslení, disco...
  • Vzdálenost sjezdovky od ubytovacího zařízení.
  • Zda je u pobytu skipas v ceně, či nikoliv.

Jak je to s dopravou?

Všeobecně se dá říci, že okolo 85% Čechů směřuje na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a asi 15% autobusem.

Jaké ubytování je nejoblíbenější?

Přibližně 70% Čechů stále preferuje k ubytování apartmány bez stravy, jelikož jsou levnější, asi 30% Čechů pak volí hotel s polopenzí.

Nezapomeňte se pojistit!

Rád bych upozornil na zimní cestovní pojištění, jelikož to zahrnuje pro vyznačené sjezdovky také pojištění úrazu při zimních sportech," řekl nám Tomio Okamura, mluvčí Asociace cestovních kanceláří. „Doporučuji tedy všem turistům, kteří mají zajištěno pojištění individuálně, například formou vlastnictví kreditní karty, aby si překontrolovali, že jsou na zimní sporty skutečně pojištěni."

Kam v zimě jezdíte nejvíce: doma

Co se týče tuzemské zimní dovolené, tak téměř polovinu tráví Češi pouze ve dvou krajích, a to v Královéhradeckém (24%) a Libereckém (17%), tedy v Krkonoších a Jizerských horách.

Kam v zimě jezdíte nejvíce: v zahraničí

Co se týče zahraniční zimní dovolené, nejpopulárnější českou destinací je jednoznačně Rakousko, následuje Itálie a Francie. „Množství českých lyžařů je v některých střediscích takový, že se již stali velmi důležitými i pro místní podnikatele," podotýká Okamura. „Například v italské oblasti Trentino, ve skiareálëch Val di Fiemme, Val di Fassa, Monte Bondone a dalších, se řadí Češi za Němce a Poláky hned na třetí místo v pořadí národů."

Rakousko

V Rakousku jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější letoviska Zillertall, Schladming - Dachstein, Stubaital, Zell am See / Kaprun, Nassfeld, Bad Gastein a Bad Kleinkirchheim.

Itálie

V Itálii jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější letoviska: Val di Fiemme, Bormio, Tonale / Ponto di Legno, Monte Bondone a Aprica.

Francie

Ve Francii jsou mezi českými občany v zimě nejpopulárnější: Tignes, Risoul, Val Thorans a Les Menuires.

Na jak dlouho?

Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii (7 nocí), dále pak v Itálii (6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku (3 noci). Důvodem je především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky, do Rakouska se totiž jezdí často jen na prodloužené víkendy.

Kdy?

Češi realizují nejvíce zimních dovolených v únoru (45 % zimních dovolených), důvodem jsou školní prázdniny.

Plánujete již zimní dovolenou? Na jaký termín, na jak dlouho a kam pojdete?