Rostou všude kolem nás a pochutnává si na nich nanejvýš ptactvo. Plody jeřabin, oranžově červené kuličky, které doplňují krásu barevné podzimní přírody. Je čas jeřabin. Ještě máte čas je zpracovat, nebo si je pověsit nad kuchyňský stůl.
Jeřabiny rostou „na jeřábu“
Jeřabiny jsou plody stromu jeřábu, kterého je známo okolo 80 druhů. Voní po jablku a většinou chutnají hořce a trpce. Chuťově nejpříjemnější jsou plody jeřábu ptačího, který poznáte podle vzpřímenějšího růstu a pilovitých konců listů. Plody mají světle oranžovou až tmavě červenou barvu a sbírají se od října do listopadu. Někteří sběrači nechávají jeřabiny přejít prvním mrazíkem, aby si plody zachovaly co nejvíce vitamínů.
Přečtěte si také: |
---|
Velké množství vitamínu C
Jeřabiny obsahují velké množství vitaminu C, dále také kyselinu jablečnou, flavonoidy, železo, vápník a jód. Jsou nápomocné při poruchách činnosti štítné žlázy nebo při potížích s krevním tlakem. Díky obsahu látek podobných ženským hormonům se jeřabiny využívají také při menstruačních a klimakterických potížích. Samotné plody snižují hladinu cholesterolu v krvi. Všichni diabetici znají důležitou náhražku za řepný cukr, extrahovanou právě z plodů jeřábu, sladidlo Sorbit.
Léčivé účinky plodů i listů se uplatňují také při poruchách močového ústrojí.
Pozor: Po požití velkého množství mohou jeřabiny vyvolat průjem nebo zvracení.
Jak poznáme jedlé jeřabiny
Už naše babičky používaly jednoduchý návod k rozlišení jeřabin, a ten platí dodnes. Nejedlá jeřabina má lístek zubatý po celém okraji, a ta jedlá má lístek zubatý jen do poloviny, zbytek je celokrajný, rovný. Jeřabiny také rozeznáme podle chuti. Když ochutnáme kuličku nejedlé jeřabiny, má hořkou, až svíravou chuť, zatímco jedlá má chuť docela příjemně sladkokyselou.
Využití v kuchyni
Jedlé jeřabiny jsou výborné na zavařování, k sušení i výrobě džemů. Lze z nich připravit také výborné kompoty. Zavařovat je můžeme i v kombinaci s hruškami nebo jablky. Z jeřabin lze připravit také známou pálenku „jeřabinku“ či jeřabinové víno.
Jeřabinový kompot
Jeřabiny omyjte a zalijte teplým cukerným roztokem (0,5–1 kg cukru na litr vody), přes nic nechejte prosladit a druhý den je naplňte do zavařovacích sklenic a ponořte do vodní lázně. Sterilují se asi 20 minut při 85 °C. Poté se uzavřou víkem nebo celofánem. Jeřabinový kompot lze využívat také jako náhražku brusinek při přípravě masa.
Ze sušených jeřabin lze uvařit také výborný čaj.
Sušení jeřabin
Zralé plody se dobře omyjí a 15–20 minut se povaří ve vodě. Přidáme se větší množství cukru a nechají se přes noc prosladit. Na druhý den se suší v troubě.
Korálky pro hojnost
A závěrem jedna malá lidová pověra.
Už naše babičky si coby malé děti vyráběly z jeřabin korálkové náhrdelníky. A vyráběly jsme je i my. Jenže tyto korálky je prý lépe než na krk, pověsit nad kuchyňský stůl. Prý pak přináší na stůl hojnost jídla po celou zimu.
použitý zdroj: www.priroda.cz
Nový komentář
Komentáře
Já myslela, že jeřabiny jsou dobré i na imunitu, ale také nevím o tom, že by v našem okolí byly jedlé jeřabiny, co jinak používáte na zlepšení imunity, teď v tom období, kdy zase začínají nemoci? Mě v lékárně doporučili sirup Stopbacil, přírodní, bylinkový, můžou ho i děti, buď preventivně, nebo se může začít i když u propukně nějaká ta nemoc, jen je tam pak jiné dávkování, obsahuje hodně bylinek, mimo jiné taky ženšen a schizandru, jak jsem se dočetla, kromě toho, že posílí imunitu, tak pomůže tomu našemu tělu s tou nemocí ĺépe bojovat a taky funguje proti zánětu, užíváme a zatím jsem spokojená
Jedlé jeřáby poblíž nikde nemám
Ze všeho nejvíc se mi líbí jeřabiny na stromech a pak tahle nádherná skleněná konvice.
OlgaMarie — #1 Koukám, že i písmenek mám nadbytek.
Jeřabin je letost opravdu hodně, prý je to předzvěst tuhé zimy.