„Mezi důležitá pravidla při výběru obuvi patří například nikdy nekupovat boty bez dítěte, vždy změřit velikost obou nohou, a to vestoje, nebo to, že je důležité obuv zkoušet v odpoledních hodinách, kdy je noha nejobjemnější,“ nastiňuje odbornice na obouvání dětí PhDr. Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace. Jaké další zásady výběr správné dětské obuvi má?
5acb22d5e6679obrazek.png

1) Vyhovující tvar

Dětská obuv musí mít prostornou, kulatou špičku, která poskytne dostatek místa pro prsty. Aby palec zůstal v přirozené poloze, vybírejte obuv s co nejrovnější vnitřní hranou. Naopak špičatá dětská obuv může snadno způsobit deformitu prstů, jako jejich vybočení, krčení nebo bolestivá kuří oka.

„Obuv musí především odpovídat tvaru dětské nohy. Ta není zmenšenou kopií nohy dospělého člověka. Je poměrně úzká v patě a směrem k prstíčkům se vějířkovitě rozšiřuje. Prstíčky v botě nesmí být utlačovány,“ upozorňuje Vlasta Mayerová.

2) Prodyšný materiál

Nejdůležitějšími vlastnostmi vhodného materiálu nejenom pro dětskou obuv je prodyšnost, měkkost, dostatečná absorpce vlhkosti a přizpůsobivost anatomickému tvaru nohy, což splňují přírodní materiály. Za nejvhodnější je proto odborníky považována přírodní useň, textil nebo klima membrána. Naopak koženky, plasty a poromery mohou podporovat tvorbu plísní a jiných kožních onemocnění. Navíc mají tvarovou paměť, takže se noze nepřizpůsobí.

Na materiály pro dětskou obuv do velikosti 26 jsou v Česku přísné požadavky. „Je dáno vyhláškou, že veškeré výrobky pro děti do tří let musí mít hygienické atesty, které jsou přísnější než například ty platné pro Evropskou unii. Prodejce obuvi musí mít prohlášení od výrobce, že daný výrobek je s těmito požadavky ve shodě. Dětská pokožka je totiž velmi citlivá a hodně se potí,“ vysvětluje tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace s tím, že z přírodních materiálů se dnes vyrábí i zimní obuv. Ta zajistí noze klimatický komfort díky kombinaci textilu, usně a IMAC membrán, ale zůstává prodyšná.

3) Správná konstrukce

Mezi základní konstrukční požadavky na zdravotně nezávadnou obuv patří dostatečný prostor zejména v prstové části, ohebnost obuvi a její flexibilita v oblasti prstních kloubů. Dále odborníci doporučují buď žádný, nebo pevný, anatomicky tvarovaný podpatek s maximální výškou 1,5 cm.

„Botička by měla mít vybočené (varosní), nebo kolmé postavení patní části kopyta. Každý ortopéd zároveň vždy kontroluje, aby bota měla pevný a dostatečně dlouhý opatek. To je z důvodu, aby nedocházelo k valgozitě (vbočení kloubů pozn. red.). Kotníčková obuv je vhodná minimálně do tří let věku dítěte,“ radí odbornice na dětskou obuv.

Pokud se budete rozhodovat mezi botami šněrovacími a těmi na suchý zip, volte raději první variantu. „Šněrovací botička nožičku lépe zafixujete, takže nedochází k předozadnímu posunu,“ objasňuje Vlasta Mayerová.
5acb22f36c4baobrazek.png

4) Padnoucí velikost

Noha dítěte roste velmi rychle, a to i o dvě až tři velikosti za rok v závislosti na věku dítěte. Proto nezapomeňte pravidelně kontrolovat, zda vaše dítě z botiček už nevyrostlo. Správně padnoucí bota by měla mít na délku před prsty volný prostor 12–15 milimetrů.

„Správnou velikostí obuvi se nemyslí jen její délka, ale i šířka,“ připomíná tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace. Můžete zkusit postavit dítě na papír, jeho nožičku obkreslit, a výsledek pak porovnat se stélkou z vybrané obuvi.

Pamatujte, že pro výběr ideální velikosti je nezbytné měřit dítěti botu ve stoje!

5) Nízká hmotnost obuvi

Samotná váha dětské obuvi je velmi často opomíjeným faktorem. Bota má být co nejlehčí, což ostatně platí i pro dospělé. Dítě udělá za den až 20 000 kroků, a proto mu nižší váha jeho obuvi usnadní chůzi i běhání. Že na nějakém gramu navíc nesejde? Naopak!

„Každých 20 dkg, které nesete navíc na nohou, je stejné, jako byste nosili dvě kila na zádech. Pokud bude mít dítě botu příliš těžkou, robustní, bude s ní padat,“ podotýká Vlasta Mayerová.

6) Účelovost obuvi

Jako my nepoužíváme jedny boty pro všechny účely, tak by ani dítě nemělo. Jinou by mělo mít na písek, jinou do města, jinou k vodě, jinou na sport.

„Vím, že dnes je to nákladnější, přesto se ale vyplatí u výběru obuvi přemýšlet. Myslete i na to, aby bylo možné botu snadno očistit,“ dodává expertka na obouvání dětí.
5acb38c56da49obrazek.png

Čtěte také:

Uložit

Reklama