Říkáte si, že jsou věci, se kterými se neobchoduje? Pak vězte, že život mezi ně nepatří. Váš život je cennou komoditou a můžete na něm docela vydělat. Teď samozřejmě nemluvím o nájemných vrazích či o obchodnících s orgány, ale o specialistech občas stejně málo oblíbených – o pojišťovácích a pojišťovnách.

Kdy se pojistit?
Pokud jsou vaši blízcí závislí na vašem platu, splácíte-li hypotéku či chcete-li svou smrtí prostě někomu „prospět“, měli byste uvažovat o uzavření životní pojistky. A pokud naopak sami nechcete být na obtíž, když se vám něco přihodí, a úspory zrovna gigantické nemáte, měli byste uzavřít pojistku úrazovou. Na trhu je přitom řada kombinovaných produktů, ve kterých najdete jak pojistku úrazovou, tak životní. Je ovšem dobré zamyslet se nad tím, jestli životní pojistku skutečně potřebujete – jen úrazová je levnější. Čím dříve – tedy mladší a zdravější – přitom životní pojistku uzavřete, tím méně za ni zaplatíte.

Riziková pojistka
Životní pojistky (a vlastně i většinu úrazových) rozlišujeme na takzvané rizikové, kapitálové a investiční. Riziková pojistka je tou nejjednodušší formou. Vy platíte pojišťovně sjednanou částku a pojišťovna v případě vašeho úrazu či úmrtí vyplatí taktéž sjednanou částku vám či vámi určeným osobám. Pokud pojistku vypovíte, nedostanete nic. V případě rizikové pojistky je dobré se informovat, jestli a jak je možné měnit částku, kterou platíte, a jestli pojišťovna nějak navyšuje částku, na kterou jste pojištěni – například vzhledem k inflaci.

Kapitálová pojistka
Kapitálová pojistka je vlastně jakousi formou spoření. Vy si u pojišťovny uložíte obvykle nemalou částku (většinou se pohybuje ve stovkách tisíc) a z její části je placeno pojistné. Zbytek pojišťovna investuje. Část výdělku se pak přičítá k vašemu vkladu. Možná je také varianta, při níž pojišťovně platíte pojistnou částku v měsíčních nebo ročních splátkách. Když doba, na kterou je pojistka sjednána, skončí, dostanete vloženou částku plus něco navíc. Je ovšem dobré si při uzavírání pojistky zkontrolovat, v jaké míře je ono „něco navíc“ garantováno a jak je to v případě, že pojistku vypovíte – při výpovědi do dvou let obvykle nejen že nic nevyděláte, ale dostanete mnohem méně, než jste investovali.

Investiční pojistka
Investiční pojistky fungují na podobném principu jako pojistky kapitálové, jste to ovšem vy, kdo rozhoduje, jak bude pojišťovna uložené peníze investovat. Tato forma pojištění vám může přinést větší zisk, je však také náročnější – musíte se svým penězům věnovat a při špatném rozhodování nic nevyděláte.

Zdroj: materiály pojišťoven

Máte úrazovou pojistku? A co životní? Jsou pojištěni Vaši blízcí? Jakou formu pojistky jste si vybrala? Využila jste už někdy úrazovou pojistku?

Reklama