Co vás na odběru krve čeká?
5cfa3ef29813cobrazek.png

Pokud půjdete darovat krev poprvé, zjistěte si, zda je nutné se na Vámi zvolené transfuzní stanici předem objednat, většinou to však k odběru plné krve není nutné. Když se dostavíte na transfuzní oddělení, čeká vás registrace do kartotéky. Před každým odběrem je poté nutné vyplnit dotazník a podepsat tzv. „informovaný souhlas“. Tedy souhlas s provedením odběru, předepsanými vyšetřeními a zpracováním a osobních údajů pro potřeby transfuzní služby a ČČK. Dále potvrdíte, že nepatříte mezi osoby s rizikovým chováním vzhledem k nákaze a přenosu infekčních onemocnění. Sestřička vám poté vyšetří krevní obraz vpichem do prstu a změří teplotu, tlak a pulz. „S výsledky laboratorních testů půjdete na vyšetření k lékaři, který zhodnotí krevní obraz, naměřené hodnoty tlaku a pulzu a probere s Vámi údaje uvedené v dotazníku. Případně provede takzvané fyzikální vyšetření. Na závěr dárce na základě zjištěných informací schválí k odběru či zamítne,“ řekla MUDr. Markéta Truhlářová. V případě, že bude vše v pořádku, následuje samotný odběr tzv. plné krve. Plná krev se odebírá v množství 450 ml a vlastní odběr trvá asi 7-10 minut. Na závěr obdržíte malé občerstvení na posilněnou.

Jak se připravit 24 hodin před odběrem
5cfa3eff9096aobrazek.png

 1. Dostatečně se hydratujte
  Před, ale i po odběru je důležité dostatečně pít. Den před odběrem tedy dostatečně doplňujte tekutiny ideálně pijte neslazené nápoje.
 2. Zapomeňte na tučná jídla a alkohol
  Co se týče jídla, je nutné ho přizpůsobit už den před odběrem. „Večer před odběrem by měl dárce vynechat tučná jídla, tedy smažené pokrmy, máslo, smetanu, ale např. i ořechy. Také není vhodné konzumovat alkohol“, řekla MUDr. Markéta Truhlářová.
 3. Odpočívejte
  Den před odběrem vynechte fyzicky náročnou aktivitu, která by mohla zkreslit některé hodnoty krevních testů.

5cfa3ed12f1daobrazek.png
Na co pamatovat v den odběru

 1. Nehladovte a lehce se nasnídejte
  Mnoho z vás si možná myslí, že před odběrem by se nemělo vůbec jíst, ale když jdete darovat krev, je dobré lehce posnídat. Doporučujeme třeba suchý rohlík s čajem.
 2. Nezapomeňte si doma doklady
  Před tím, než odejdete z domu, ujistěte se, že máte všechny potřebné doklady, jako občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny ČR.

Není to tak hrozné, co myslíte? Pokud jste se rozhodli stát se prvodárcem, dorazte v úterý 11. června na pražský Anděl. Nemusíte se nikam předem objednávat, a navíc se stanete součástí jedinečné kampaně na získávání prvodárců „Neplivejte krev, darujte krev“. Tu společně organizují výrobce značky zubních past parodontax a Český červený kříž. U metra Anděl bude od 10 do 16 hodin připravená mobilní transfuzní stanice ATOS z Ústřední vojenské nemocnice a vy můžete krev přímo na místě darovat. Darovat ji však můžete kdykoliv v kterékoli transfúzní stanici v České republice.

Více na PARODONTAX.CZ
5cfa3ee30a368obrazek.png

Reklama