vzsev

Nadýchané zelené chomáčky listového salátu. Kouličky kedluben. Červená „světýlka“ vlastnoručně vypěstovaných ředkviček...

Než začnete na zahrádce s vlastními jarními výsevy zeleniny, musíte dodržet některé zásady:

Jakmile půda oschne, můžete začít s vyséváním hrášku, kedluben, póru, mangoldu, mrkve, ředkviček, ředkve, růžičkové kapusty, salátové řepy a listového salátu.

Pokud však předpověď ještě hlásí chladné počasí, raději trochu počkejte, protože semena vzcházejí a klíčí za teplého počasí mnohem rychleji.

Na záhon nejprve položte prkna, aby se půda pod vašimi kroky zbytečně neušlapávala a neutužovala a aby vaše boty zůstaly čisté.

Půdu už nezpracovávejte do hloubky (to se dělá na podzim). Nyní je vhodné rozhodit kompost a povrchově jej zapracovat, abyste zlepšili půdu a zajistili rostlinám prvotní zásobování živinami. Povrch záhonu pak upravte hráběmi. Správná půda mí mít drobtovitou strukturu. Je-li příliš jemná, snadno se zbahňuje a vytváří škraloup.

vysevS výjimkou špenátu a polníčku se zelenina vysévá vždy do řádků. Pro výsev nejdříve vždy znamenákem vyznačte rovné rýhy. Většina zeleniny nejlépe klíčí při výsevu semen do hloubky 2–3 cm.  Semena rozptylujte buď prsty do rýh, nebo je vysévejte přímo ze sáčku. Pak je lehce přitlačte motyčkou a zahrňte trochou zeminy.

Zvláště snadná je práce s výsevnými pásky. Kladou se do rýh jen jeden centimetr hlubokých. Zemina se pak musí udržovat ve vlhkém stavu. Ostatně totéž platí i pro jednotlivě vysetá semena. Proto je nutné čerstvě oseté záhony důkladně zalít.

Dokud semena nevzejdou, nesmí půda vyschnout. Klíčení spolehlivě urychlíte, když výsev přikryjete netkanou textilií.

Přepichování semenáčků

Venkovní teploty postupně rostou, zvyšuje se intenzita osvětlení, takže semenáčky zeleniny se mohou dobře vyvíjet. Dříve než se z výsevných misek začnou vytlačovat, měli byste je přesadit do jednotlivých květináčů.

Aby se jemné výhonky a kořínky semenáčků nepoškodily, zajeďte opatrně přepichovacím kolíkem ze strany pod kořínky a rostlinky vyrýpněte. V novém květináči naplněném zeminou nejdříve pikýrovacím kolíkem vyrýpněte hlubokou, ale úzkou jamku, v níž budou mít jemné kořínky dost místa a nepolámou se.

Zeminu kolem rostlinky pak lehce přitlačte a vydatně zalijte vodou.

Jakou zeleninu pěstujete na své zahrádce? Jste v zásobování zeleninou soběstačná?