Nadýchané zelené chomáčky listového salátu. Kouličky kedluben. Červená „světýlka“ vlastnoručně vypěstovaných ředkviček...
Než začnete na zahrádce s vlastními jarními výsevy zeleniny, musíte dodržet některé zásady:
Jakmile půda oschne, můžete začít s vyséváním hrášku, kedluben, póru, mangoldu, mrkve, ředkviček, ředkve, růžičkové kapusty, salátové řepy a listového salátu.
Pokud však předpověď ještě hlásí chladné počasí, raději trochu počkejte, protože semena vzcházejí a klíčí za teplého počasí mnohem rychleji.
Na záhon nejprve položte prkna, aby se půda pod vašimi kroky zbytečně neušlapávala a neutužovala a aby vaše boty zůstaly čisté.
Půdu už nezpracovávejte do hloubky (to se dělá na podzim). Nyní je vhodné rozhodit kompost a povrchově jej zapracovat, abyste zlepšili půdu a zajistili rostlinám prvotní zásobování živinami. Povrch záhonu pak upravte hráběmi. Správná půda mí mít drobtovitou strukturu. Je-li příliš jemná, snadno se zbahňuje a vytváří škraloup.
Zvláště snadná je práce s výsevnými pásky. Kladou se do rýh jen jeden centimetr hlubokých. Zemina se pak musí udržovat ve vlhkém stavu. Ostatně totéž platí i pro jednotlivě vysetá semena. Proto je nutné čerstvě oseté záhony důkladně zalít.
Dokud semena nevzejdou, nesmí půda vyschnout. Klíčení spolehlivě urychlíte, když výsev přikryjete netkanou textilií.
Přepichování semenáčků
Venkovní teploty postupně rostou, zvyšuje se intenzita osvětlení, takže semenáčky zeleniny se mohou dobře vyvíjet. Dříve než se z výsevných misek začnou vytlačovat, měli byste je přesadit do jednotlivých květináčů.
Aby se jemné výhonky a kořínky semenáčků nepoškodily, zajeďte opatrně přepichovacím kolíkem ze strany pod kořínky a rostlinky vyrýpněte. V novém květináči naplněném zeminou nejdříve pikýrovacím kolíkem vyrýpněte hlubokou, ale úzkou jamku, v níž budou mít jemné kořínky dost místa a nepolámou se.
Zeminu kolem rostlinky pak lehce přitlačte a vydatně zalijte vodou.
Jakou zeleninu pěstujete na své zahrádce? Jste v zásobování zeleninou soběstačná?
Nový komentář
Komentáře
Mám zeleninovou zahrádku a neustále ji rozšiřuji..
Pestují zakladní zeleninu: mrkev,petržel, celer, rajčata, salat atd.......................nestačí to ale po cely rok,pak dokupují.
Máme malinkou zahrádku ale přesto pěstujeme rajčata, okurky a salát
Teď již minimum, máme malou zahrádku a navíc se dá v průběhu celého roku vše koupit. Před revolucí jsme pěstovali prakticky veškerou zeleninu a ovoce, i když úroda byla kolikrát malá. Pak to bylo nutno zpracovat, protože jinak spousta přišla vniveč. Většinou co šlo, se mrazilo. Ale při dnešních cenách energií se to nevyplatí.
My máme doma zeleniny hafo. První už teď. Salád a ředkvičky... pak přijdou rajčata květák, jahody, kedluby, papriky a já nevím co ještě:D u nás je zelenina od jara do podzimka stále bez přestávky, ale mě to nevadí, sem i ráda:). miluji ji.
pěstujeme rajčata, okurky, zelí, hlávkový salát, hrášek, brambory...žijeme zdravě :)
zahrádku nemám,pěstuji bylinky na balkoně,stačí mě to
Zahrádka není mé hobby od dob, kdy jsem na ní povinně musela otročit coby dítě ve třicetistupňových vedrech, ale zeleninka je dobrá věc. Jen si ji raději koupím
zahrádku nemám, ale zeleninu jím ráda
Zítra jdu sekat trávu a plevat záhony
Zahrádka je moje hoby.
Na zeleninu chodím ke tchýni.Nesnáším vrtat se v zemi. já ji raději umyju okna a ona mi pak dá mrkev nebo brambory.
Pěstuji co u nás na Šumavě nezmrzne a toho moc není.Takže rajčata,papriky a okurky musím kupovat.
Zahrádku jsme měli, teď bohužel ne. Docela mi chybí.
zeleninu pěstuje moje maminka, která má velkkou zahradu a zásobuje i nás. Cibule, česnek, rajčata, když je vhodné počasí papriky, ředkvičky, mrkev, petržel - sem tam něco. Jinak není problém cokoliv koupit, dnešní nabídka v obchodech je zcela dostačující.
bohužel zahrádku nemáme,což je velká škoda
nemáme zahrádku,kupujeme jí,a přiznám se,že by jsme mohli i více...
Monina — #20 Tak to jsme na tom byly stejně, taky jsem přemýšlela, kam co a pak jsem si vzpomněla na loňský léto a přešla mě chuť cokoli dělat. Vůbec si nepamatuju, co nežrali asi jenom karafiáty a gazánie. Dobytek jeden.
mmarianne — #17 Zrovna jsem si o víkendu říkala, co si nakoupím za kytky. jenže pak jsem si vzpomněla, jak mi skoro všechny loni sežrali sviňáci slimáci, tak musím nasadit jen ty, co přežily útok - asi jim nechutnaly nebo co. Takový afrikány budu muset dát někam výš, aby na ně nedolezli. Ty mi oholili běhěm chvilky
To by mě vzal vtek! jak to krásně roste, připlazí se primitivní sliz a je po všem. 