„Jdeš spát, nebo odpočívat?“ ptá se mě občas má sestřička zlomyslně, když jí říkám, aby mi už nevolala, že se odebírám na lože. U nás v rodině totiž vznikla taková teorie, že spí se ve dvou, kdežto odpočívá člověk sám.

Musím říct, že pro mě tato teze platí bezezbytku. A to nikoliv proto, že by mě snad partner nenechal vyspat. Já se prostě s druhým člověkem po boku nevyspím zdaleka tak dobře, jako když mám postel sama pro sebe. A nezávisí to na prostoru, který mám. Prostě když spím s někým, pořád jsem lehce v „pohotovosti“, pořád sleduju, jak dýchá, cítím tep jeho srdce... Zkrátka spím povrchněji a míň si odpočinu.

Až donedávna jsem si myslela, že je to jen můj problém a postupně jsem se smiřovala s tím, že se s partnerem holt vyspíme na střídačku, protože on se zas pořádně nevyspí (alespoň to tvrdí :)), když mě vedle sebe nemá. Ale pak jsem se v jakémsi výzkumu amerických vědců dočetla, že se jedná o v celku běžný rozpor mezi muži a ženami - ženy prý si zkrátka lépe odpočinou samy, kdežto muži po boku své partnerky. Příčinou prý je ženský pečovatelský instinkt, vzniklý z dob, kdy miminka spala se svými matkami, a ty si musely dávat pozor, aby je nezalehly. Ale nevím, co je na tom pravdy, třeba se psem v posteli se vyspím úplně v klidu :).

Jinak je mi v celku jedno, kde a kdy spím - jsem schopna usnout na zemi, na karimatce, v tělocvičně plné lidí, pokud jsou dost daleko, ve stejné místnosti s chrápajícím kamarádem... Akorát nesnáším postele na nožičkách. Když jsem byla malá, děsně jsem se bála, že když mi náhodou sklouzne ruka z postele, něco z pod ní vyleze a zatáhne si mě to k sobě a tam mě to sežere. Zkrátka jsem moc koukala na horory. Teď už se sice nebojím, ale ten odpor k prostoru pod postelí mi zůstal...

 

 

A jak jste na tom Vy, ženy-in?
Jaké posteli dáváte přednost?
Vyspíte se lépe sama, nebo s někým?
Kdo s Vámi spí v posteli? Chlap, pejsek nebo plyšáci?
Co cizí postele? V hotelech nebo na návštěvách?
Spadla jste někdy z postele?
Bojíte se podívat pod postel? Co pod ní máte?
A jak se Vám spí jinde? Co zem, karimatka, hamaka?
Kde všude už jste usnula? V hospodě? V divadle?

Pošlete „postelové" a „spací" historky na redakce@zena-in.cz a já té nejlepší z Vás pošlu odměnu!