"Sedmdesátnice" Eva PilarováO víkendu, v neděli 9. srpna, oslavila vynikající česká zpěvačka, sopranistka Eva Pilarová, významné životní jubileum.

Hvězda české populární hudby už skoro padesát let vyniká sopránem značného rozsahu, dokonalou intonací a především citem pro swing. Například už Jan Werich o ní prohlásil, že ji obdivuje, „protože ona umí“ anebo její velký ctitel spisovatel Josef Škvorecký milovnici jazzu překřtil na Evu „Fitzpilarovou“ podle Elly Fitzgeraldové.

Hity jako Rekviem, Hrom aby do tě, lásko, Noc a den, Oliver Twist či Láska nebeská a Tam za vodou v rákosí (duety s Waldemarem Matuškou) neztratily půvab ani v současnosti, i když jejich interpretka Eva Pilarová se narodila již v roce 1939.

Zlato v hrdle

Eva před půl stoletímPo dvanáct ročníků ankety Zlatý slavík – až do roku 1973 – drželi fanoušci svoji „Pilarku“ na některém z prvních tří stupínků vítězů.

Zlatého slavíka získala třikrát, dvakrát po boku Karla Gotta, v letech 1964 a 1971, a jednou vedle Waldemara Matušky, to bylo v roce 1967.

Duety Pilarové s Matuškou proslavily oba zpěváky snad nejvíc. Spolupracovat začali už v divadle Semafor, kam přišla v roce 1960, a v Rokoku. Pilarová, rodačka z Brna, měla v té době za sebou dva roky operního zpěvu na JAMU a krátké hostování v satirickém divadélku Večerní Brno.

Pilarová měla štěstí na autory, hodně pro ni psali Karel Svoboda a Bohuslav Ondráček. S jeho Rekviem vyhrála zlatou Bratislavskou lyru, ale v roce 1968 jí píseň zakázali zpívat.

Krůček od smrti

Eva dnesEva Pilarová to neměla vždy jednoduché. Zvláště poté, co roku 1962 emigroval její první manžel, hudebník Milan Pilar. Na Západ pak nadlouho nesměla, ale pouštěli ji třeba na Kubu, která se jí však málem stala osudnou.

V únoru 1973 jen náhodou odlétala později, než členové její kapely, kteří zahynuli při havárii letadla Aeroflotu během přistání v Praze v Ruzyni.

Po posledním Slavíkovi Pilarové ubylo hitů, někdy jí byl zakázán koncert, nějakou dobu ji nehráli v rádiu. Rozvedla se s druhým mužem, zpěvákem Jaromírem Mayerem.

Zejména pak koncem 70. let a v 80. letech neměla nejlehčí období. Nebyla ale tolik statečná, aby nepodepsala antichartu. Zpívání pro ni znamenalo všechno, nic jiného neuměla, jak vzpomínala.

Se zdravím na štíru

Pilarová vážně onemocněl. Za velké podpory jejího nynějšího manžela, tanečníka Jana Kolomazníka, však boj s rakovinou zvládla. „Snažím se dívat spíš dopředu než se ohlížet,“ říká vitální zpěvačka, která má ráda kočky a miluje Elvise Presleyho. Také chalupaří, ráda vaří a vydala už několik kuchařek. Stala se také zanícenou fotografkou.

Reklama