Protože dnes je znalost cizích jazyků nutností a čím dříve se je začneme učit, tím lépe, přemýšlela jsem, jak co nejdříve zasvětit dceru do angličtiny.
Na mateřské dovolené jsem jí sice naučila pár slov a fráze typu: Těší mě, Jak se máš a Jmenuji se ….
Ale to nestačí.

Začala jsem se zajímat o to, kam bych jí mohla dát na kurz. Našla jsem si nějaké na internetu a zjistila jsem, že se většinou učí jednou týdně několik hodin a stojí to kolem 10 000 na rok. Kamenem úrazu se pro mě stalo to, že by bylo nutné vyzvednout dceru ze školky hned po obědě a odvést jí do jazykové školy a pak jí odtamtud zase vyzvednout a odvést zpátky do školky. Protože odpolední hodiny jsou rezervované pro školáky. Nevím, jak to dělají ostatní rodiče, ale mně by to v zaměstnání netrpěli. Takže jsem tuto možnost musela zavrhnout.

Další možností byla školka s jazykovou výukou. Ty už jsou teď naštěstí všude, takže mi nedalo žádnou práci takovou najít. Výuka tam probíhá 2x týdně půl hodiny a provozuje ji také nějaká jazyková škola. Stojí 400 Kč na půl roku - takže cena velmi příjemná.
Kromě toho nemusím dceru nikam vodit. Po hodině jí prostě odvedou zpátky do třídy a vyzvednu ji až po práci.

Když jsem za kurz platila, promluvila jsem si s učitelkou. Říkala, že rodiče si od toho slibují příliš, ale že se děti sami ve školce moc nenaučí. A i když se snaží vštípit jim tam základy, je nutné, aby se s nimi učili doma rodiče. Jinak ani nemá význam je tam přihlašovat.
To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti, protože vždy, když se Nikolky ptám, co se učili, tak mi řekne, že neví, že už si to nepamatuje. Anebo, když už si něco zapamatuje, většinou je to nějaká popletená věta a musím jí opravovat, aby si to nevryla do paměti špatně. Pak už by se to těžko přeučovala.

Moje lektorka angličtiny, kterou jsem měla na letním kurzu, mi zase radila, abych dceru neučila jen samotná slovíčka, že takovýto způsob je vhodný pro dospělé, ale ne pro děti. Mělo by se na ně prý mluvit rovnou v celých větách.

To podle mě dává smysl, protože tak se přeci učí i svou rodnou řeč. Asi by bylo těžké vysvětlovat jim v tak raném věku gramatiku, ale z vět toho pochopí hodně sami. Tak jako v češtině. 

        
Reklama