Na mateřské dovolené jsem jí sice naučila pár slov a fráze typu: Těší mě, Jak se máš a Jmenuji se ….
Ale to nestačí.
Začala jsem se zajímat o to, kam bych jí mohla dát na kurz. Našla jsem si nějaké na internetu a zjistila jsem, že se většinou učí jednou týdně několik hodin a stojí to kolem 10 000 na rok. Kamenem úrazu se pro mě stalo to, že by bylo nutné vyzvednout dceru ze školky hned po obědě a odvést jí do jazykové školy a pak jí odtamtud zase vyzvednout a odvést zpátky do školky. Protože odpolední hodiny jsou rezervované pro školáky. Nevím, jak to dělají ostatní rodiče, ale mně by to v zaměstnání netrpěli. Takže jsem tuto možnost musela zavrhnout.
Další možností byla školka s jazykovou výukou. Ty už jsou teď naštěstí všude, takže mi nedalo žádnou práci takovou najít. Výuka tam probíhá 2x týdně půl hodiny a provozuje ji také nějaká jazyková škola. Stojí 400 Kč na půl roku - takže cena velmi příjemná.
Kromě toho nemusím dceru nikam vodit. Po hodině jí prostě odvedou zpátky do třídy a vyzvednu ji až po práci.
Když jsem za kurz platila, promluvila jsem si s učitelkou. Říkala, že rodiče si od toho slibují příliš, ale že se děti sami ve školce moc nenaučí. A i když se snaží vštípit jim tam základy, je nutné, aby se s nimi učili doma rodiče. Jinak ani nemá význam je tam přihlašovat.
Moje lektorka angličtiny, kterou jsem měla na letním kurzu, mi zase radila, abych dceru neučila jen samotná slovíčka, že takovýto způsob je vhodný pro dospělé, ale ne pro děti. Mělo by se na ně prý mluvit rovnou v celých větách.
To podle mě dává smysl, protože tak se přeci učí i svou rodnou řeč. Asi by bylo těžké vysvětlovat jim v tak raném věku gramatiku, ale z vět toho pochopí hodně sami. Tak jako v češtině.
Nový komentář
Komentáře
Taktéž se přidám s tipem a to na jazykovou školu Pygmalion - jazykové kurzy Ostrava. Vhodné pro všechyn ze Slezka, především pak z měst Ostrava, Těšín či Třinec :-)
našla jsem třeba jazykové kurzy v Brně, podle mně na tom budou docela dobře :-)
Někdy vás pak bude trápit, že vaše děti umí lépe jazyky než vy ještě před školou, proto je dobré vyzkoušet třeba jazykové kurzy v Brně a bude to.
zindule: Aspoň jednu snad určitě, ne?
Gumídek: U nás je to úplně stejné
lucilou: to je asi fakt, ale stejně jsou mezi dětmi rozdíly a některé se učí samy, ale když má třeba dítě problémy s hudebním sluchem, pak mu jazyk tak snadno tímto způsobem nejde.
Dcera se naučila ve školce základy a ve škole se učí anglicky už 6 roků.Je to paráda,za mých mladých let jsme se učili v ZŠ jenom rusky.
Snad se moje děti řeč naučí.
Rosmarie: jeste ditko nemame, porod by mel byt pristi utery
. Ale uz ted snazim najit reseni, ktere by nepretezovalo nase ditko a zaroven, aby se bylo schopno domluvit s okolim. Jinak manzel nemecky moc dobre neumi, ja ano.
Vivian: tady se o tom vedla řeč, obecně lze říci, že nemá smysl, aby na ně rodiče mluvili střídavě, pokud nejsou skutečně cizinice a není to jejich řeč.
Tenhle článek cením... Taky bych chtěla, aby moje děti uměly dobře cizí jazyk, ale nikdy jsem si nebyla jistá, jestli je dobré je začít učit už takhle brzy a taky jsem si neuměla představit, jak na to... Ale ve skoropříbuzenstvu mám dvě děti, myslím 6 a 3 roky, jejichž otec je cizinec a odmala na ně hovořil anglicky - mluví dost dobře, zvlášť to starší (s otcem už bohužel nežijí)
Ale jak to udělat v praxi? Mluvit na ně někdy česky a někdy anglicky? Nebo jeden z rodičů česky a jeden anglicky?
Landriel: oni mají sice Aj ve školce, tedy ten starší, ale spíše aby si na ní zvykl, než že bych čekala, že se tam rozmluví.
A 10 000 měsíčně na školku v Aj fakt nemám.
Taky jsme o tom uvažovali, že bysme na dítě mluvili dvojjazyčně, ale asi by to chtělo skutečně důsledně a tak dobře asi ani jeden z nás nemluví. Takže počkáme buď do školky nebo spíš až do školy.
Jarunka: jasne, ale ja zase neumim anglicky takdobre, abych si troufla ucit dite a pak, nejsme bilingvni rodina, takze by to bylo i smesne.
Rosmarie: No jo, ale kde se potom naučí německy? V té trojjazyčné rodině to asi bude složitější.
ValinaK, smisene manzelstvi
Stejne si myslim, ze doma se toho dite nauci nejvic. Proc by se nemohlo ucit nekolik jazyku? Vzdyt preci nejde jenom o psani, ale hlavne o mluvu a domluvu. Takze nejaky hy,chy, ky, ry ,dy,ty,ny......
MonikaM.: ne co nejdriv zase, nad tim, kdyz nekdo dava do Aj skolky dite uz od 1,5 roku, taky kroutim hlavou
helip: takhle doslova jsem to ale nenapsala, naopak, moje starsi dite chodi na Aj i ve skolce
MonikaM.: to znám, taky jsme měli učitele Rj a Aj různé úrovně, ale problém je tedy spíše v té výuce.
Mně už toho vRj moc nenabíhá, protože je nepoužívám.
Junioři zatím neumí tak, aby se jim to pletlo, uvidíme.
My to máme ještě komplikované tím, že starší dítě je hyperaktivní a nepřipadá pro něj třeba v úvahu klasická jazykovka, kde se učí dost drilem.