Dobrý den milá Míšo,
pokud si pustím do svojí duše negativní pocity jako závist, nenávist,
křivda, zloba, lítost, strach nebo trápení, nesu za to přímou
odpovědnost. Pokud mám zdravotní problém, musím hledat příčiny i v
duši. Sokrates řekl "Tělo je pouze obalem duše - když je duše zdravá je
i tělo zdravé, onemocní-li duše, onemocní i tělo." Tedy veškeré diagnózy
vznikají, když se naruší lidská duše.
jazuzinka
To je zajímavé, dobře řečené. M
Nový komentář
Komentáře
Strašně moc zjednodušené, to raději nic nenapsat
Souhlasím s tím, že emoce ovlivňují lidské zdraví, to je normální chemie. Koneckonců i myšlenky jsou energetické procesy, které mají na tělo vliv. Ale mezi "nebezpečné" negativní myšlenky patří i lítost, neštěstí, zoufalství, křivda, to všechno může ovlivnit lidské zdraví a není to nic nemorálního, z hlediska lidské morálky bych to nestavěla na úroveň toho, že budu sousedovi závidět auto. Právě proto má rakovinu tolik strašně hodných a obětavých ženských.
Rikina — #9 jenže oni to ze sebe takhle hezky vyplivnou. Jak říkám, je to strašně zjednodušené.
Galadriel — #8 přesně tak. Též bych mohla uvést řadu příkladů lidí, kteří jsou neotřesitelně zdraví, a přitom negativními pocity zásobují nejen sebe, ale i široké okolí.
A pár lidí, kteří onemocněli vážnou chorobou zcela "nezaslouženě". To se takhle nedá brát, život prostě není spravedlivej, aby se dalo říct - jseš hajzl, tak onemocníš a dobře ti tak. Někdo má štěstí a choroby se mu vyhýbají, a někdo holt ne.
Rekla bych, kdyz se podivam kolem, ze casteji onemocni hodni a slusni lide. Znam dost neskutecnych previtu a ti se tesi prevazne vynikajicimu zdravi. Tak z ceho ma potom clovek vychazet?
Tak. Vše souvisí se vším, u lidského těla a duše obzvlášť.
jazuzinka — #3 Lidé bohužel uvažují stylem: Když platí A, potom platí B, z toho vyplývá Když platí B, potom platí A. Což není pravda. Proto mě takové hypotézy zprostředkované jen útržkovitě dost děsí. Tím neříkám, že na nich něco není. To ne, není to můj obor, tak se k pravdivosti podobných věcí nemohu vyjadřovat.
ToraToraTora — #4 to nééé, ale nejspíš máme na tuto terapii shodný či hodně podobný názor
jazuzinka — #1 Jste se s Věrou domluvily
Altamora — #2 ano, je to velmi zjednodušené. kdybych to ale měla napsat trochu detailněji, tak je celý týden co číst. souhlasím, že myšlenka nemocných převážně nemorálních je značně zneklidňující, pozor na demagogii! s tím bych také nesouhlasila. ovšem zastávám myšlenku, že když se budu trýznit závistí např. soused má nové auto, kde asi na něj vzal, tak se mi to po čase podepíše na zdraví. závidím mu, přemýtám o jeho novém autě dnem i nocí, nespím a koleduji si o nějakou neurózu.
Věřím tomu, že duševní stav má velký vliv na zdraví a na léčbu chorob. Ale tak zjednodušeně napsané to vyvolává myšlenku, že nemocní jsou převážně lidé nemorální. To je velmi nebezpečná představa a musím říci, že s tím hluboce nesouhlasím.
ještě jsem nenapsala, že o tom hlavě je etikoterapie tedy léčba mravností (etikou)