Dávná ajurvédská moudrost, tradiční čínská medicína i moderní věda se shodují na tom, že žijeme v době, kdy jsou játra vystavena obrovským tlakům. Nemůžete se úplně vyhnout chemikáliím, nečistotám v potravinách, lékům, enviromentálním toxinům, alkoholu a dalším toxinům, pokud se ale o játra staráte, můžete ale udržet zdravá.

Játra jsou v těle přirozený „multitasker“ a plní celou řadu funkcí:

 • Hrají velkou roli v metabolismu,
 • pomáhají budovat bílkoviny,
 • rozkládají hormony,
 • odstraňují toxiny z krve,
 • vytváří cholesterol,
 • a podílí se na řadě dalších funkcí.

5c6ea6f177b3eobrazek.png
Přetížená nebo stagnující játra neznamenají bezprostřední nebezpečí, ale způsobí příznaky, které mohou snížit kvalitu života a naznačují, že směřujete k výrazně větším problémům. Přetížení jater se objevuje dříve, než západní medicína může odhalit nějaké známky jaterní poruchy. V souvislosti s potížemi s játry, mluvíme také někdy o tzv. „jaterním požáru“: bolesti hlavy; zarudlé tváře; červené, hořící oči, akné, krvácení z nosu, výbuchy hněvu, záněty, alergie a příznaky poruchy trávení (jako je například pálení žáhy). 

Jak na takový stav reagovat? Prvním krokem jsou změny v životním stylu: 1) změna jídelníčku včetně užívání ajurvédských doplňků stravy, 2) pravidelné cvičení, 3) čas na relaxaci.

Zde vám zároveň nabízíme několik typů na změnu životního stylu, které mohou vašim játrům pomoci:

 • V epidemii obezity se všichni obávají indexu tělesné hmotnosti, ale vážnější je onemocnění (NAFLD), nealkoholická steatóza až steatofibróza jater, která často doprovází obezitu a vyžaduje zvýšenou pozornost. Odhaduje se, že 20 až 40 % obézní populace trpí tímto problémem
 • Jezte kvalitní a čerstvé jídlo.
 • Jezte, když máte hlad.
 • Vyhýbejte se přejídání a nejezte rafinované nebo hodně zpracované potraviny.
 • Diety s vysokým obsahem vlákniny pomáhají udržovat vaše střeva čistá a tím napomáhají jaterní očistě.
 • Dodržujte pitný režim (viz článek zde, min. hmotnost 0,03 litrů vody).
 • Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy každý den, nebo dokonce místo jídla.
 • Minimalizujte vystavování sebe sama chemikáliím všeho druhu - od potravinových přísad, kosmetiky, až po žíravé čisticí prostředky. Pamatujte, že játra musí rozložte každou chemickou látku, která se dostane do těla.
 • Neužívejte rekreační drogy a alkohol nebo jej užívejte velmi šetrně (viz článek o alkoholu).
 • Udělejte si čas na dýchací cvičení, relaxaci, meditaci nebo modlitby. Vysoký stres může zhoršit stav Vašich jater. Uvědomte si, že pittická energie potřebuje vypuštění. Najděte si pohybovou aktivitu, která vám vyhovuje a pomůže pittickou energii „vypustit“. Např.: jóga, chůze, nordic walkinig, tai-chi, atd.

Bylinná první pomoc při léčbě slabé jaterní tkáně
Řada bylin podporuje jaterní funkce, může uklidnit a snížit přetížení jater. Některé z nich zvyšují tok žlučníku, ostatní podporují enzymatické detoxikační procesy a některé jednoduše vyživují nebo stabilizují játra.

Níže uvedené bylinky jsou obecně bezpečné pro harmonizaci a ozdravení jater, ale pokud máte vážně jaterní potíže, je nejlepší konzultovat užívání s praktikujícím lékařem předtím, než se sami začnete léčit.

Hořké byliny
Hořké byliny jsou univerzálně uznávané k posílení trávení, způsobují reflexní sekreci žaludečních šťáv a tonizují svaly trávicího traktu. Podporují také detoxikaci tím, že přináší do jaterních procesů živiny a filtrují nečistoty z oběhu. Současně mají také antibakteriální a tepelně harmonizující vlastnosti, které podporují imunitu.

Očišťující/laxativní byliny
Mnohaletá bylinná moudrost říká, že pro účinné vyčištění toxických jater, je potřeba rozhýbat střeva, jinak se toxiny odstraněné z jater dostanou zpět reabsorbováním ve střevech. Jeden z nejjemnějších postupů je užívání rozpustné vlákniny psyllium, která je bezpečná při denním užívání po celé měsíce. Pro dlouhodobou léčbu doporučujeme také ajurvédskou klasickou tonální triphalu: zkuste dvě kapsle před spaním denně po dobu dvou až tří měsíců a rozhodně poznáte rozdíl.

V posledních letech se poměrně dobře známými jaterními toniky se stávají ostropestřec mariánský a měkýn latnatý. Řada výzkumů prokázala jejich „léčebnou“ účinnost při poškození vyvolaném chemikáliemi a při prevenci jaterní toxicity. V čínském systému i v Ajurvédě existuje mnoho dalších bylin, zejména schizandra neboli klanopraška čínská a prorostlík, které pomáhají chránit játra. Ajurvéda se na játra dívá z více úhlů, a tedy je výrazně lepší použít směs bylin než se spolehnout pouze na jednu.

Důležitý je také půst!
Játra jsou velmi pružný orgán, umí se omladit a regenerovat – pokud snížíte jejich zátěž. Po každém jídle jsou zaplavena živinami a potenciálními toxiny. Regeneraci a obnově může pomoci půst. Avšak procesy detoxifikace vyžadují energii a živiny, takže je velmi moudré při detoxikaci pít hodně čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, a to každé tři hodiny. Pití snadno stravitelných živin v hustých šťávách vám dodá kalorie, aby se zabránilo rozpadu svalů. Ideální je půst, který trvá pouze jeden až tři dny a zahájíte ho, když jste klidní a relativně v pohodě a nemáte velký shon.

Nedržte půst, když jste sami, nebo když jste slabí nebo vyčerpaní a přestaňte, když cítíte závratě, slabost, studené pocity nebo potíže s myšlením. Těhotné ženy a osoby s chronickými nemocemi (zejména diabetes a nízká hladina cukru v krvi) by se před naplánováním půstu měli poradit se svým lékařem.

Játra jsou neuvěřitelně schopný orgán. Rozhodně důvěřujte tomu, že se dokáží vyrovnat s tím, co mají, ale snažte se, aby těch úkolů měla dlouhodobě co nejméně.
 

Reklama