S novým rokem přichází obvykle řada začátků, mezi nejčastější patří zahájení diety. Zatímco cílem většiny diet je redukce přebytečných kilogramů či ozdravení jídelníčku, jaterní dieta přináší odlehčení játrům. Drží se na lékařské doporučení, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra. Střídmost v jídle a pití alkoholu či prevence proti žloutenkám a mononukleóze by měla pomoci játra udržet zdravá a vyhnout se přísné dietě.

koktejl

Onemocnění jater zapříčiňuje nadměrné užívání léků, pití alkoholu ale také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenky. Ty se obvykle šíří velmi rychle. Proti žloutenkám typu A a B se dá chránit očkováním, a to jednou kombinovanou vakcínou, která se očkuje ve třech dávkách a poskytuje dlouhodobý účinek. Naproti tomu proti mononukleóze zatím taková ochrana neexistuje a v rámci prevence se doporučuje vyhýbat se kontaktu s nemocnými.

Zákaz alkoholu i čerstvého pečiva

Pacienti s nemocnými játry musí držet jaterní dietu několik měsíců až půl roku. Úprava jídelníčku spočívá především ve vynechání živočišných i rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit, nedoporučuje se ani bujón, česnek či cibule. Milovníci pečiva si musí počkat pár dní a jíst pouze starší, okoralé kousky nebo netučné dietní koláče. Absolutně zakázaný je alkohol, jehož konzumace játra velmi zatěžuje.

Vyhněte se smaženým pokrmům

Aby jídla splňovala podmínky jaterní diety, nesmí se suroviny během přípravy smažit ani grilovat. Dokonce ani pečení není vhodné. Naopak se doporučuje vařit ve vodě, dusit, popřípadě upravovat jídlo na teflonové pánvi bez použití tuku. Často se pokrmy dají chutně a zdravě připravit i v tlakových hrncích.

Játra jsou největší žlázou a největším orgánem dutiny břišní v lidském těle. Nachází se na pravé straně pod bránicí a mají klínovitý tvar. Zastupují detoxikační funkci a představují centrum metabolické výměny, filtr a uložiště důležitých látek.

Nevhodné potraviny:

 • sádlo, máslo, tučná masa;
 • uzeniny – suché salámy, paštiky, klobásy; tučné mléčné výrobky;
 • ostré koření, bujony;
 • vejce, tatarka, majonéza;
 • některá zelenina – česnek, cibule, okurka;
 • ěkteré ryby – losos, makrela, kaviár;
 • čerstvé pečivo a sladkosti.

Vhodné potraviny:

 • olivový nebo řepkový olej;
 • libové maso;
 • Prim.MUDr.Dalibor Pastucha PhD.nízkotučné a polotučné mléčné výrobky; neostré koření;
 • zelenina – mrkev, celer, brokolice, rajčata; ovoce (kromě kompotu, kokosu, marmelády);
 • pečivo – včerejší, chléb, netučné koláče; výrobky z bramborového a tvarohového těsta

Prim. MUDr. Dalibor Pastucha, PhD.

Klinika rehabilitačního a tělovýchovného lékařství FN Olomouc

Vědecký pracovník, vysokoškolský učitel, lékař se zaměřením na pediatrii, praktické lékařství pro děti a dorost a tělovýchovné lékařství. V současné době se zaměřuje ve své práci především na problematiku dětské obezity. Patří mezi přední české odborníky zabývající se pohybovou aktivitou dětí s obezitou. Průběžně publikuje v domácích a zahraničních časopisech, přednáší na odporném domácím i zahraničním fóru. Zabývá se edukací praktických dětských lékařů, fyzioterapeutů i dalších odborníků, ale také laické veřejnosti v oblasti pohybové aktivity.


Redakční tip:

Livinorm® je určen nejenom pro pacienty trpící mírnou poruchou funkce jater, ale pro všechny, kteří žijí hektickým životním stylem, jsou vystaveni častému stresu, trpí často únavou nebo zažívacími obtížemi. Jeho užívání lze doporučit také lidem, kteří užívají pravidelně léky, opakovaně konzumují alkohol nebo tučné potraviny, pobývají ve znečištěném životním prostředí či přicházejí do styku s toxickými látkami. Livinorm® díky svému složení komplexně pečuje o játra, povzbuzuje produkci žluče, čímž napomáhá správnému trávení a celkově chrání játra před negativními vnějšími vlivy.

livinorm

Livinorm® obsahuje jedinečný Hepa DTX Complex - kombinaci tří aktivních látek, které jsou prospěšné zdraví jater. Jde o silymarin, fosfatidylcholin a kyselinu alfa-lipoovou. Jedná se o kombinaci biogenních a stimulačních látek podporujících přirozenou detoxikaci jater a násobící jejich regenerační potenciál.

Livinorm je k dostání v lékárnách v balení 30 tobolek za 199 Kč a v 60 tobolek za doporučenou cenu 338 Kč. Doporučuje se užívat dlouhodobě, v pravidelně se opakujících kúrách.

Reklama