Když se řekne Jaroslav Uhlíř, mají všichni jasno - skladatel filmové a populární hudby, jenž uspěl i jako komik a moderátor. Každý zná určitě minimálně jeho úžasné písničky pro děti, které se nám vryly do paměti a často máme chuť je zanotovat i v dospělosti. Je nám při nich zkrátka veselo.

Jaroslav Uhlíř

Zdroj fotografií: www.wikipedia.org

S Jaroslavem Uhlířem jsem se před časem setkala na jeho autogramiádě, kde se vytvořila dlouhatánská a věkově velmi rozmanitá fronta jeho fanoušků. Bylo až dojemné sledovat, jak malé děti už jeho písničky znají, zatímco my dříve narození si je stále pamatujeme a s radostí zabroukáme, když je někde slyšíme. Řekla bych, že doslova zlidověly. A to je pro autora jistě ta největší odměna a potěšení. Právě proto jsem se rozhodla zaměřit se v našem rozhovoru na jeho sklady pro děti, i když bychom se samozřejmě mohli dlouhé hodiny bavit například o jeho skvělé filmové muzice.

Připravila jsem si na vás takovou záludnost. Máme sedm dní v týdnu, tak kdybyste nám měl doporučit na každý den jednu vaši písničku, která by se k danému dni nejvíce hodila.
To je docela těžké, my máme těch písniček přes čtyři sta, ale zkusím. Pro pondělí bych dal DĚLÁNÍ. V úterý STATISTIKA a na středu, vprostřed pracovního týdne, VODA, VODĚNKA. Čtvrtek - nevím proč, ale napadá mě - OPIČÍ KAPELA, asi po té středeční lyrice. Pátek HLAVNĚ ŽE JSME NA VZDUCHU. V sobotu AUTA - tam je „Jede, jede ford a v něm sedí lord“, to je takový moderní rap vlastně. A na neděli bych dal NENÍ NUTNO. To byla doba, než jsme to dali dohromady (směje se).

JupíTěch písniček je opravdu hodně. Kdy vás vlastně nejčastěji políbí múza? Jde o náhodu, nebo si sednete a lákáte ji?
Tak i tak - u některých jsem napsal i text. A k jednomu mám takovou humornou příhodu. Pro Hanku Zagorovou jsem kdysi napsal Já se vznáším. A seběhlo se to tehdy takto. Jeli jsme do Plzně, kde jsme měli se Zdeňkem Svěrákem dvě představení - dopoledne a pak ještě odpoledne. V té době mi bylo tak kolem třicítky a rád a hodně jsem jedl čokoládu, což mělo za následek, že jsem občas trpěl na zácpu. Zdeněk mě lákal na oběd, ale já neměl kvůli těmto lapáliím ani pomyšlení. Polední pauzu jsem využil k tomu, že jsem si zašel na WC. A protože se zadařilo, napadlo mě opojné a úlevné „já se vznáším, já si létám ... a přidal jsem ještě nadzvukovou rychlostí.

A to Hanka Zagorová zná tuhletu unikátní historii svého velkého hitu?
Ale ano, ona to už dávno ví. Dokonce jsem tento příběh jednou vyprávěl v nějakém televizním pořadu, kde se mělo hádat, zda to, co daný člověk vypráví, je pravda, nebo ne... Nějaká paní říkala, že to v žádném případě nemůže být pravda, jak je to srandovní. Takže zde jen opakuji, že to pravda je. A vesele to pokračuje i dál, protože jak tam bylo k dispozici piano, tak jsem k němu sedl a vytvořil vlastně celý ten refrén, do kterého se promítla ta moje euforická radost, že se mi tak krásně ulevilo. Hned jsem to také přehrál Zdeňkovi, který se mezitím vrátil z oběda, a chtěl po něm, aby mi tu písničku dodělal. A Zdeněk poslouchal, nechal si převyprávět i ten příběh a pak řekl: Jardo, napiš si to sám celé, když to z tebe tak pěkně vyšlo!

Tak to je opravdu veselý příběh a teď si na to vždy vzpomenu, když tu písničku uslyším.
Jeden čas ji hráli opravdu hodně. A nejvíc ji hráli, když vyletěl do kosmu náš první kosmonaut Vladimír Remek. A to jsem si pomyslel, že už přestává být legrace, že by to pozadí písně mohlo celou tu událost znevážit. Ale to už je hodně dávno a nyní už tu pravdu mohu s klidným svědomím vyprávět. Navíc je to takový hezký a úsměvný příklad, jak mohou písničky vznikat. A že se to může stát opravdu kdekoliv... Jinak nejlepší inspirací, abych se vrátil ještě k těm múzám, je pro mě asi termín. Když musím...

Tak to znám velmi dobře - mám podobně s přípravou článků. Děkuji za rozhovor a na závěr bych ráda připomněla, že komu se vaše písničky líbí, může si je připomenout také prostřednictvím knih Nejznámější dětské písničky, což je zpěvník, jež je vyzdobena obrázky Vlasty Baránkové, ve kterém se nachází například i výše zmíněné Dělání, nebo JUPÍ.

Jaroslav Uhlíř

Přečtěte si také:

Reklama