Myslím, že každý z nás má rád nějaké hry, skládačky nebo tvoření. A je taky hodně lidí, kteří tyto věci sbírají a věnují se jim celý život. Jedním z nich je i RNDr. Jaroslav Flejberk.

Matematik Jaroslav Flejberk sbírá mechanické hlavolamy už dlouho. Kromě toho je znalcem společenských her, ředitelem rychlostního turnaje ve skládání Rubikovy kostky a pořadatelem výstavy Hry a hlavolamy, kde se každý rok vyhlašuje Hlavolam roku. Založil také místní skupinu Mensa Pardubice, byl jedním z prvních členů Mensy v Československu a dlouhou dobu působil v Radě Mensy.

Pana Flejberka jsem oslovila, když jsem psala článek o puzzle. A nedlouho poté vznikl i rozhovor na téma hlavolamy.

Povězte nám, co si máme představit pod pojmem mechanický hlavolam?
Mechanický hlavolam musí splňovat několik kritérií. Je to vše, co se dá uchopit do ruky, něco, co je dotykové a určené pro jednoho člověka, hlavolam je sólohra. A správný mechanický hlavolam musí být vyřešitelný a musí být každému jasné, jak se to dá udělat. Hlavolamy by tedy neměly využívat triky, neznámé pro skladatele (např. tajná západka, což využívají třeba kouzelníci).

A jaké ještě existují jiné hlavolamy kromě těch mechanických?
Dělí se na další skupiny. Jednak jsou to sepsané hlavolamy, buď písmem - křížovky, nebo čísly - např. sudoku, a pak jsou to logické úlohy.

flej

Pan Jaroslav Flejberk (vlevo) pořádá každý rok výstavu Hry a hlavolamy

Vy máte ve své sbírce kolem sedmi tisíc mechanických hlavolamů. Existuje hodně podobných sběratelů jako Vy?
Moc ne, je to výjimka. Krása je v tom, že ty hlavolamy sbíráte a předáváte dál, ale musí to být koníček, ne práce. Je zajímavé, že sbírání je spíš vlastnost mužů, nevím, proč je tento fenomén orientovaný hlavně na muže, přitom třeba ve skládání puzzle jsou ženy úspěšnější, jsou trpělivější. Nejlepší česká skladatelka puzzle je žena.

Kolik lidí u nás hlavolamy sbírá?
Asi okolo tří set lidí, ale ti sbírají všechny druhy hlavolamů, ne jen ty mechanické. Sběratelů, kteří mají jen mechanické, je nás asi jen devatenáct v celé republice, na světě kolem čtyř set. Víte, on musí mít člověk určitý věk, musí uplynout nějaký čas, aby měl člověk šanci ty hlavolamy získat.

Ale musím říct, že jednotlivé sbírky se těžko poměřují, každá sbírka je unikátní, není žádný katalog hlavolamů, jako je to třeba u známek, takže ty sbírky nejsou porovnatelné. Navíc každý sběratel má hodně hlavolamů stejných, unikátních nápadů je tak 500 až 1 000 kusů, to ostatní jsou modifikace nebo varianty stejného hlavolamu, např. Rubikova kostka může mít jiné barvy, nebo víc či míň kostek. Je také pravda, že hlavolamy se časem rozbíjejí, opotřebovávají. A staré myšlenky a nápady zanikají s úmrtím sběratele.

Zajímal jste se o hlavolamy už jako dítě?
Ano, v rodině otce měli hlavolamy, skládali je, takže jsem se s nimi seznámil dřív, než jsem se narodil. (smích) Když moje maminka přišla poprvé domů do rodiny svého muže, dali jí prý do ruky hlavolam, aby vyzkoušeli, jestli obstojí. Svou ženu jsem pomocí hlavolamu nevybíral, ale taky je má ráda. Děti v tom vyrůstají, u nás jsou hlavolamy všude, a nejsou jen na vystavování. Jejich smyslem je totiž to, že se jich člověk má dotýkat a opotřebovávat je.

flej

Jak vás vlastně napadlo začít sbírat hlavolamy?
V roce 1990, 91 jsem měl přednášky v technickém muzeu, kde se lidé na hlavolamy ptali, chtěli si je vyzkoušet. Později jsem s nimi začal obchodovat a potřeboval jsem mít nějaké vzorky v ruce, takže původně to vzniklo jako vzorkovna, ani jsem je sbírat nechtěl. Časem jsem zjistil, že existují lidé s podobnou úchylkou. A jsem rád, když lidi skládají také.

Přece jen asi zaberou dost místa, kam je dáváte? Máte velký dům?
Máme tři garáže, kam jsem sbírku umístil, ale zase nemáme žádné auto, nevešlo by se tam.

Uznáváte i nějaké další hry kromě hlavolamů?
Jistě, mě baví všechny hry. Jsou průpravou na celý život, je to nejlepší trénink mozku, takže je optimální hrát si celý život. Těžké je však najít partnera, který by s vámi chtěl hrát. Hlavolamy můžete hrát sám, u her to neplatí, tam hodně záleží na partnerovi. Baví mě hrát v rámci rodiny, kde se sejdou generace, to je společenská záležitost. A mám rád logické hry s číslicemi, slovní labyrinty, to je teď můj nejnovější projekt, je to hra podobná scrabble.

Jaké jsou teď oblíbené hlavolamy u veřejnosti?
V České republice je fenomén ježek v kleci, potom Rubikova kostka, velmi oblíbené jsou i série hlavolamů do kapsy. A také různé kovové hlavolamy od firmy HANAYAMA. A postupně nastupují společenské hry. Minulé Vánoce ovšem převálcoval všechny ostatní hlavolam nazvaný perplexus, což je prostorové bludiště, kterým prochází kulička. Na celém světě se prodával asi tři týdny, než došly zásoby, protože ho v Číně nevyrobili dost.

Když chce někdo skládat, musí mít asi nějaké předpoklady?
Ano, to ano. Ze skládání je vyloučená část lidí, kteří to nedovedou, mají třeba odpor k mechanickým hlavolamům, těch je asi 10 až 20 procent, pak jsou tu další, kteří se bojí neúspěchů, a tak radši neskládají, tyto dvě skupiny to nebaví. Ostatní skládají. Baví to ženy, které mají čas a trpělivost, já tomu říkám pletací princip.

Vy máte nějaké své oblíbené kusy?
Nejlepší je vždycky ten první a poslední, teď je to hlavolam ISIS. Vyrábí se jich ročně asi 50 kusů, jsou na nich egyptské znaky, není super těžké ani moc lehký a je i designově krásný. Dá se sehnat i u nás.

A co ježek v kleci, to je opravdu český vynález?
Vlastně ano. Poprvé se podobný hlavolam objevil v 17. století v podobě hada a hvězdy, která tím hadem procházela, v roce 1896 se hvězda poprvé zmiňovala ve spojení s klecí. Ale až spisovatel Jaroslav Foglar na základě vyprávění svého dědečka, který byl legionář ve válce, v roce 1940 vytvořil legendu ve svých knížkách. Ježka v kleci ale nikdy neviděl, byla to jeho představa, jak by měl vypadat. V roce 1941 byl pak vyrobený první dřevěný ježek v kleci, v roce 1948 první kovový. Ale opravdu to byl marketingový nápad Foglara. V minulosti se dělali i plastoví ježci.

Nedávno jsem ale četla o úplně novém druhu ježka v kleci, který jste vymyslel. Jaký je?
Je to první průmyslově rozšroubovatelný kovový ježek v kleci, který se vyrábí od roku 1996 sériově. Ty šrouby jsou uprostřed, byl to prostě nápad. Stejně tak na tento objev mohl přijít někdo jiný.

Kdyby chtěl někdo hlavolamy také sbírat, můžete nám prozradit, jaké jsou s tím spojené nevýhody?
Zabírají hodně prostoru... Muži chtějí často předměty vlastnit. A když už něco mají, je hezké to vystavit, ale v případě hlavolamů to nejde, protože nikdo nemá tak velké prostory. Chtěl bych založit Muzeum hlavolamů, ta myšlenka je leitmotivem sběratelů, poprvé byla řečena už v roce 1790 v Norimberku. Ale každý ví, že je to zatím komerčně nereálné. Třeba se to někdy podaří.

Více o hrách najdete tady:

Reklama