Jeho nepřehlédnutelná vizáž ho předurčila do rolí záporných postav. Když dostane kladnou roli, chvilku si na něj musíte zvykat, ale jde mu to stejně dobře. Miluje film a divadlo, a film a divadlo milují jeho. Herec Jaromír Nosek.

Dnes si představíme herce, o kterém se v kuloárech šeptá, že je namyšlený. Není. Akorát za každou cenu nevyhledává společenské večírky. Doma má krásnou ženu a šuplík plný scénářů. To ale neznamená, že by byl domácí pecivál. Je prostě jen trochu jiný. Třeba jako v jedné z jeho nejúspěšnějších rolí, v roli Tondy Sovy v seriálu české televize: Vyprávěj.
„Tu roli mám moc rád. Většinou jsou mi nabízeny role záporáků, a tady hraji v podstatě charakterního hrdinu. Libí se mi, že se postava vyvíjí v čase, a já jí musím s postupem času přizpůsobovat nejen zjev, ale i třeba hlasovou polohu.“

tonda

Jaromír Nosek alias Tonda Sovav seriálu Vyprávěj

Na dotaz, jestli má Jaromír Nosek s Tondou Sovou něco společného, odpoví:
„Společně máme problém s autoritami, nesnášenlivost jakéhokoliv systému, který netvoříme, nýbrž kterému se podřizujeme, a nespravedlnosti ve smyslu „na všechny má být stejný metr“.“

Přečtěte si také:

Jaromír Nosek se narodil 1. února 1978 v Jilemnici. Dětství prožil v Semilech v Podkrkonoší. Jeho otec byl nadšeným ochotníkem v místním ochotnickém spolku.
V sedmi letech začal Jaromír trénovat judo, se kterým přestal zhruba v sedmnácti. Rodiče jej do ničeho nenutili a nic mu nezakazovali, jen trvali na tom, že musí vystudovat vysokou školu. Zkusil si podat přihlášku na činohru do Brna i do Prahy, ale neuspěl. Nakonec byl přijat na muzikálový obor v Brně. Muzikál ho ale moc nebavil, a tak si k němu časem přibral i vytouženou činohru. V roce 2000 studia absolvoval a poté získal angažmá v Moravském divadle v Olomouci, odkud po necelém roce odešel do Mahenova divadla v Brně. Čtyři roky působil i na prknech divadla Husa na provázku. 

Poprvé se Jaromír Nosek ocitl před televizní kamerou v miniroli kuchaře v televizní pohádce O bojácném Floriánovi, do většího povědomí diváků se pak dostal rolí Boba ve filmovém retromuzikálu režiséra Filipa Renče Rebelové. Předtím však musel poctivě projít náročným castingem.
„Filipa Renče si vážím, že vždycky dělá castingy poctivě a až na výjimky se mu lidi ve filmech neopakují a jsou zajímaví. Kdyby ho nebylo, kdoví, kde by třeba dnes byla Aňa Geislerová,“ vzpomíná po letech.

Rebelové (2001)

Po Rebelech šel Jaromír Nosek na volnou nohu. Působil a dodnes působí v řadě divadel v České i Slovenské republice, hraje ve filmech a televizních seriálech.
Stál na prknech pražského Národního divadla, i brněnského Národního divadla, hostuje v Městských divadlech pražských, ve Strašnickém divadle, ve Stavovském divadle, v divadle v Řeznické, A studiu Rubín a řadě dalších.
Výčet jeho divadelních rolí je obrovský.
Jak herec říká: „Je pro mě lepší sbírat zkušenosti stále na nových, různých místech než zůstat natrvalo v jednom angažmá. Nemám rád stereotyp.“
A na jaké role vzpomíná nejraději?
„Je jich hodně, ale srdcovou záležitostí je určitě role Alexe v Mechanickém pomeranči v Komorním divadle v Plzni, Lymon v Baladě o smutné kavárně v Divadle v Řeznické, a pak také divadelní hra Na východ od ráje v Městských divadlech pražských.“

Že nemá Jaromír Nosek rád stereotyp, je patrno i z jeho barmanských dovedností. Za bar si „odskočí“ velmi rád, tedy za tu druhou stranu. Takže se může stát, že na něj v některém z pražských podniků natrefíte a on vás obslouží. :)

barr

práce barmana herce baví

Také výčet filmových rolí není zanedbatelný, i když, podle slov herce, filmů je někdy více než jeho vět v nich. Za podstatné však určitě pokládá zmíněné Rebely, pak další film Filipa Renče: Román pro ženy a film Účastníci zájezdu, kde dostal roli homosexuála Ignáce, a pak se nějaký čas nemohl této nálepky zbavit.

ucc

Účastníci zájezdu (2006)

Jaromír Nosek však v civilu upřednostňuje ženy. Před dvěma a půl lety si po tříměsíční známosti vzal svou přítelkyni Ivanku, se kterou tvoří krásný pár, a své soukromí si střeží opravdu pečlivě.

ivanka

Jaromír s krásnou manželkou Ivankou

Vraťme se ze soukromí ještě zpátky k filmové tvorbě, kromě zmíněných tři filmů hrál také ve filmech: Útěk do Budína, Post Coitum, Milenci a vrazi, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Bathory, Hostel II., Roming, Kuličky, Láska je láska nebo v muzikálu Šakalí léta. Ze seriálů jmenujme Rodinná pouta, Četnické humoresky nebo Místo nahoře. Zajímavá byla také role v televizním kriminálním filmu z cyklu Vetřelci a lovci: Zrozen bez porodu, kde si zahrál po boku Simony Stašové.

zrozenn

Zrozen bez porodu (2009)

bathory

Jaromír Nosek / Niklós Zrínyi ve filmu Báthory (2008)

Sám Jaromír se dívá na filmy rád, ale spíš než aby šel do kina, pustí si je doma na DVD.
„Mám rád televizi a nesnáším takové ty řeči, jak všichni ze sebe dělají, že se na televizi nedívají, nebo ji dokonce doma ani nemají. Odkud pak berou informace? Vždyť je prima vědět, co se děje ve světě. Jistě, existují i noviny, jenže většinou mám přes den tolik práce, že je nestíhám číst. Ani internet. A tak se dívám na televizi a filmy si pouštím i profesně, kvůli herectví. Pořád sbírám zkušenosti.“
A nejoblíbenější film Jaromíra Noska?
Lost Highway od Davida Lynche / volně přeloženo do češtiny: Ztracená dálnice (hlavní silnice).

Přejme tomuto mladému talentovanému herci, ať tu hlavní cestu nikdy neztratí.

použitý zdroj a foto: isifa.com, www.ceskatelevize.cz, www.csfd.cz

Reklama