Se známým hercem Jaromírem Hanzlíkem jsme se sešli, abychom si popovídali o životním stylu, gastronomii a také, možná překvapivě, o dietách.

Mluvíte o životním rytmu, jak jste fungoval v době, kdy Váš životní rytmus určovalo divadlo a film? Je možné žít zdravě v tomhle prostředí?
V profesi herce je režim tak nepravidelný, že se vlastně žádný pravidelný rytmus nedá nastartovat a podle toho ta životospráva vypadá.  Většinou je to tak, že ráno se snídá v podstatě v letu a honem do divadla, tam v rekvizitárně kafe a zkouší se tak do dvou hodin. Pak v divadelním klubu nějaký „zdravý“ pozdní oběd typu guláš nebo smažený sýr, protože se zase musí spěchat dál. Já osobně pokud jsem měl před nějakým velkým představením, kde jsem hrál velkou roli, jako například Cyrana, Oidipa nebo Hamleta, tak jsem nejedl před představením vůbec. S plným žaludkem tyhle velké role hrát nejde. Dokonce jsem ten den od rána ani nekouřil, i když jsem dřív byl kuřák a neměl jsem ani kapku alkoholu. Když jsem představení odehrál, tak jsem šel do divadelního klubu, kde jsem během hodiny nebo dvou vykouřil několik cigaret a vypil pár piv, a když jsem přišel domů, tak jsem otevřel lednici, vyplenil jsem jí a šel jsem spát. Takhle zdravě jsme žili. Ale musím se pochlubit, že už téměř 25let nekouřím a stal se ze mě „militantní“ nekuřák, což hrdě přiznávám.

To zní jako noční můra pro každého výživového poradce. Nenašel by se skutečně nějaký světlý moment?
No, možná jeden, naučil jsem se od pana režiséra Dudka, který byl mým divadelním guru, pít během zkoušení bylinné čaje.  Vždycky jsem si uvařil celou konvici a to jsem popíjel. To mi zůstalo dodnes, dokonce sám chodím na bylinky a v těch základních bylinkách se docela obstojně vyznám.

Jaromír

Zmiňoval jste, že máte rád sladké, dáváte mu přednost i před masem?
Sladkým začínám každý den, ráno snídám koláče nebo buchtu.  Miluju sladký. A kdybych si měl vybrat třeba mezi kachnou nebo bavorskými vdolečky... těžká volba. A miluju tmavou černou čokoládu.

Jste spíše gurmán, nebo berete jídlo jako nutnost? Chodíte raději do restaurací, nebo preferujete domácí stravu?
Já strašně rád jím dobře a rád chodím do dobrých restaurací. Mám rád hlavně středomořskou a asijskou kuchyni. Vzpomínám si, jak jsem byl překvapený, když jsem byl v Číně a ochutnal tam kung pao. Byl jsem zvyklý na tu českou Čínu, kdy se všechno přizpůsobovalo české chuti, a když jsem ochutnal pravé čínské jídlo tam, nemělo to s tou naší českou čínou moc společného. Nabídka i kvalita jídel v restauracích u nás šla prudce nahoru. Samozřejmě nepohrdnu ani domácím jídlem. Já sám ale nevařím, razím heslo, že muž do kuchyně nepatří, tak se tam nepletu.

Co si myslíte o veganství, vegetariánství?
Respektuji to, když se k tomu někdo rozhodne, což je spíše asi otázka životní filosofie. Teď jsou pro to podmínky, nabídka to umožňuje. Před revolucí si neumím moc představit, jak by tady vegani přežili, nyní to ale možné je. Ale já jsem všežravec, pračlověk také jedl mamuta a k tomu určitě nějakou zeleninu a bylinky.

Umíte si představit, že byste kvůli nějaké roli radikálně změnil svůj zevnějšek? Třeba to, že byste přibral, pokud by to role vyžadovala?
Ano, kdyby to byla role, která by mě bavila, nebo bych cítil, že je to role, která mě může někam posunout, tak ano. Takové požadavky kvůli roli na mě tedy zatím nikdo neměl, nejradikálnější změnu jsem prodělal, když mi bylo 16 nebo 17.  To jsem hrál mladého Karla IV. Ve filmu Slasti otce vlasti, to byl černobílý film, a pan režisér chtěl za každou cenu, abych měl blonďaté vlasy. Takže mě odbarvili na blond a chodil jsem pak po Praze jako blonďák. To jsem měl velký úspěch! Hlavně u mužů :)

Lýdie

Proč jste se rozhodl zhubnout? Co byla Vaše hlavní motivace?
Už mě prostě ten 10 kilový batoh, který nosím pořád sebou navíc, slušně řečeno vadí, toho bych se rád zbavil.

Hubnutí pod dohledem
S hubnutím panu Hanzlíkovi pomáhá výživová poradkyně Medidiet Lydie Kubalová, s kterou konzultuje průběh diety. Jedná se o proteinovou neboli bílkovinnou dietou, s kterou lze zdravě a rychle zhubnout přebytečná kila bez pocitu hladu a bez úbytku svalové hmoty. Princip spočívá v náhradě 2-4 jídel instantními proteinovými produkty. Tak se organizmus během 48-72 hodin dostane do stavu zrychleného spalování tuků z vlastních zásob a nastane efektivní redukce váhy. Tomuto stavu se říká ketoza a od tohoto názvu odvozujeme i pojmenování proteinových diet jako ketogenní diety-ketodiety. Na pivo a víno bude muset ale pan Hanzlík na chvíli zapomenout, alkohol je v redukčním programu vyloučen, omezuje totiž ketózu a brzdí redukci váhy, sladkosti jsou v období diety nahrazeny proteinovými tyčkami a dietními mlsky. Během redukce dochází k pročištění těla, zlepšení zdravotních parametrů jako je cholesterol, triglyceridy-tuky, krevní tlak, odlehčí se pohybová soustava-klouby a zlepší se celková kondice. Určitě je lépe držet redukční program kontrolovaně ve spolupráci s výživovým poradcem a průběh redukce pravidelně kontrolovat a konzultovat s odborníkem. Ten dodá potřebnou motivaci a doporučí přechod K racionální stravě a stabilizaci nové váhy tak, aby nedošlo k rychlému jojo efektu. Více na www.medidiet.cz

Reklama