kytice

Co by byla „jarní kytice“ bez kočiček ve váze? Je vám líto, že berete včelkám potravu? Zkuste to s větvičkami z jarní prořezávky. Nepřijdou tak vniveč a ještě vám udělají spoustu parády, která vydrží i několik týdnů.  

Mít hezkou jarní výzdobu, a přitom chránit přírodu. Mám pocit, že se to nějak vylučuje. Co jsem to  za včelařku, která doporučuje větvičky do vázy, jejichž květy slouží jako potrava včelám?

Pravda, v březnu začíná včelařská sezona a pyl je nepostradatelným zdrojem bílkovin pro vývoj včelího plodu. Ale březen je také obdobím prořezávky stromů, která je nezbytná pro jejich kultivaci a řádný růst.

Takže se nám přímo nabízí řešení, kterým zabijeme dvě mouchy jednou ranou. V hromadě větví a větviček určených k mulčování, do kompostu, nebo spálení, určitě najdeme takové, které necháme ve váze vykvést.

Zrovna minulý týden jsme se pustili do „redukce“ korun některých stromů a keřů v zahradě. Abych se přiznala, srdce mi krvácelo, ale musela jsem uznat, že je to potřeba. Některé už byly přerostlé a ztrácely tvar. A tak jsem si udělala „probírku“ a vyzdobila vázy narašenými větvičkami sakury, olše a doplnila je rozkvetlou zlaticí, která aranžmá doslova rozzářila.

kytice

Pak už jen stačilo zkoušet různé varianty a improvizovat. Krásně se doplňují se žlutými narciskami, takže máte za pár korun plnou vázu jara.

kytice

Nemáte-li k dispozici již rozkvetlé větvičky, zkute tu dobu čekání zpestřit třeba pastelově barevnými stužkami, dřevěnými vajíčky, nebo různými doplňky, které jsou k dostání v každém květinářství.

kytice

Že nemáte takovou možnost? Nevadí. O pár větviček trnky, břízy, nebo vrby, které si uříznete na procházce přírodou, včely určitě nezchudnou. Jejich dolet v chladných měsících je poměrně krátký, takže nic netrhejte v blízkosti úlů. V této době je nejdůležitějším zdrojem pylu hlavně keř lísky.