Jistě jste v minulosti zaznamenali různé hudební a talentové soutěže, které se v televizích objevovaly rok co rok, a vždy z nich vzešlo několik umělců. Někteří svou šanci na úspěch promarnili, jiní se nebáli chytit příležitost za pačesy a začít si plnit svůj životní sen, stejně jako extravagantní zpěvák, Jaro Smejkal.

Přiznám se, že jsem těmto soutěžím nikdy nevěnovala velkou pozornost. Občas jsem jen ze zvědavosti koukla na jeden, dva díly, ale to bylo všechno. Nedávno jsem však přemýšlela nad jmény zpěváků či zpěvaček, která mi utkvěla v paměti, a jestli je vážně někdo, kdo i po soutěži dále pracuje na své vytoužené kariéře. Pár jmen jsem si vybavila, ale ta by se dala spočítat na prstech jedné ruky, což je celkem smutné. Mezi prvními jsem si vzpomněla na svého oblíbence Jaro Smejkala. Jeho „chraplák“ je nezapomenutelný, stejně jako jeho neobvyklá image. Jelikož mám tohoto zpěváka ráda, při křtu jeho nové písně a videoklipu jsem ho rovnou vyzpovídala. :-)

sd

Jaro, ty ses stal známým díky soutěži Superstar, myslíš si, že kdybys nešel do soutěže, že bys na tom nyní byl stejně?
Pokud uspějete v talentové soutěži, raketově vás to vystřelí nahoru, ovšem jakmile nezačnete ihned tvořit, pád dolů bývá ještě rychlejší. Vlastní aktivita, průbojnost a odvaha, tým lidí a notná dávka štěstí, to jsou hlavní faktory, které po soutěži rozhodují o dalších krocích interpreta. Já vypadl v polovině finálových kol, ale hned po vypadnutí jsem složil svou prvotinu Never mind, která natolik oslovila režiséra soutěže, média i veřejnost, že jsem na grandfinále téhož ročníku zazpíval jako host. To se stalo poprvé v historii všech soutěží v Čechách i na Slovensku a mně to umožnilo začít ihned vystupovat, dále tvořit a začít naplno pracovat na jménu Jaro Smejkal.

Litoval jsi někdy, že ses do soutěže přihlásil?
Rozhodně jsem nikdy nelitoval přihlášení se do Superstar. Účast v této soutěži byla prvním krokem k proniknutí do hudebního showbyznysu. Člověk se spíš ze začátku potýká s názory o nekvalitě zpěváka, pokud vzešel z talentové soutěže. Nicméně právě vaše další tvorba pak ukáže, zda spadnete do pytle rychlokvašek, nebo se odtrhnete a tvoříte dál.

Ty svou vizáží nepatříš úplně do takového toho klasického stádečka, měl jsi někdy problém kvůli své výstřednosti?
Kvůli své výstřednosti jsem zažil již hodně stereotypních nadávek a zlých pohledů. Nicméně jsem se naučil toto vše vstřebat a zachovat chladnou hlavu. Stádečko zkrátka není slovo pro mě. Snažím se odlišovat jak svým zevnějškem, tak svou tvorbou a pohledem na moderní scénu. Baví mě nové věci, které mohou překvapit a zároveň pobouřit. Riskuji tím sice množství negativní kritiky, ale právě i o tom umělecká tvorba je.

s

U tvé image ještě zůstanu, ty jsi hodně potetovaný a máš i piercing, je to kvůli tomu, že se ti to líbí, nebo spíše abys byl „jiný“ a lidé si tě lehce pamatovali? Pamatuješ si vůbec své první tetování?
Začal jsem s malým dráčkem na rameno v osmnácti letech, a jak jsem dopadl. :-) Žádné barvy ani kovu v těle nelituji, je to zkrátka má image. Primárně jsem se nechal tetovat, protože se mi to líbilo na ostatních a sám jsem něco takového chtěl, zároveň mě ale baví pocit odlišnosti, to, jak lidé méně či více okatě sledují, co vše na sobě mám. Možná i právě snadná zapamatovatelnost mi hned po Superstar pomohla.

Tvůj hlas je nezaměnitelný a mně osobně se velmi líbí, ale pověz mi, tvé písničky jsou většinou v anglickém jazyce, proč? Nelíbí se ti čeština jako jazyk?
Čeština se mi jako můj rodný jazyk samozřejmě líbí, ale pravdou je, že angličtina je mnohem znělejší a zároveň se mi v ní snadněji skládá. Dlouho jsem pracoval v Anglii, nechal jsem se inspirovat moderní britskou hudbou, a to teď vkládám do svých děl.

Mám si tedy myslet, že se chceš dostat do podvědomí spíše ve světě a na tom našem rybníčku tě to tolik nebere?
Český rybníček mě živí a umožňuje mi dělat naplno, co mě baví. Zároveň však vždy svou tvorbu zasílám do zahraničních rádií a např. Never mind je stále hojně hraný v jednom z největších švýcarských rádií a Everlasting love se uchytil v Německu, Anglii, Švédsku a Nizozemí. To mě motivuje v dalším skládání v angličtině, protože píseň v češtině by neměla šanci se uchytit v zahraničí. Do budoucna určitě plánuji další song v rodném jazyce, ale momentálně to pro mě není priorita.

Minulý týden jsi pokřtil svůj nový song a videoklip, který je takový jiný, srší sexualitou, nebojíš se, že by na něj lidé reagovali negativně? Jak tě napadlo natočit takový videoklip?
Nebojím se negativních reakcí, dokonce mě často tyto reakce baví a posouvají dílo úplně jinam. Pokud do své tvorby vložím kontroverzi, znamená to, že tam vložím kousek sebe, a o tom umělcova tvorba má být. Nápad na videoklip vznikal hned při skládání textu. V každém slově jsem viděl emoce, hluboké pohledy, zároveň sexualitu, která k životu patří, a hlavně poprvé dobrý konec. Všichni se nakonec začnou vášnivě líbat a žijí spolu šťastně až do smrti. :-)

as

Vím, že si gay, ty jsi to i veřejně přiznal. Co tě vedlo k tomu s tím jít ven? Vždyť přece každému může být jedno, jestli se ti líbí muži či ženy, nebo oboje...
Potřeboval jsem s tím vyjít ven pro svůj vnitřní klid. Podpořil jsem hodně projektů s gay tématikou, jako je např. adopce dětí stejnopohlavními páry, Pride voices apod. a zároveň nikdy sám nepřiznal, jak to mám. Cítil jsem se jako pokrytec. Na mediální akce jsem chodil v doprovodu slečny nebo sám, protože jsem se bál ukázat s přítelem, a to pak ovlivňovalo i osobní život, vypadalo to, jako bych se styděl za to, kdo jsem a s kým jsem. Jednou jsem si řekl dost. Homosexualita by měla být vnímána jako přirozená složka společnosti a každé takové sdělení tomu v mých očích pomůže. Na druhou stranu by to oznámením mělo skončit, nebrat to jako privilegium, na kterém bude někdo stavět kariéru.

Nebál ses, že když přiznáš, že jsi gay, že bys přišel o nějaké fanoušky, především pak fanynky?
Určitě mě taková myšlenka napadla, ovšem ihned jsem si uvědomil, že chci skládat pro lidi, kteří mě budou brát takového, jaký jsem, a budou spíš koukat na kvalitu mé hudby. Čísla na mých fanouškovských stránkách neklesla, takže obava byla naštěstí zbytečná.

A na závěr se musím zeptat, co Jaro Smejkal  plánuje do budoucna? Koncerty? Nové songy?
Do budoucna plánuji především dál se naplno věnovat zpěvu, tvořit hudbu a dělat to, co mě baví. V nejbližší době se těším na množství koncertů, o kterých pravidelně informuji na svých stránkách - www.facebook.com/JaroslavSmejkalSuperStar. Čeká mě spolupráce s americkým rapperem pod produkcí Marcuse Trana či nové projekty s módní značkou Religion Clothing Prague.

A zde můžete vidět nejnovější počin Jara Smejkala, jak se vám líbí?

Čtěte také:

Reklama