Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v ní nic najít? Každé ráno si lámete hlavu, co si vzít na sebe, a přesto, že skříň je přeplněná, tak vlastně nemáte, co na sebe? Pak je toto ten ideální čas na čistku šatníku. Neděste se, nejedná se o nic jiného, než že si proberete všechny věci ve skříni a s čistou hlavou zhodnotíte, jestli do něj ještě patří, nebo zda již nastal čas pro změnu.
1. Dobrá nálada!
Na třídění šatníku si najděte dostatek času, počítejte, že může zabrat klidně i více hodin, záleží na jeho velikosti. Co je ze všeho nejdůležitější je psychická příprava a nálada. Když totiž nebudete mít svůj den, buď nevytřídíte vůbec nic, nebo naopak vyhodíte úplně všechno.
2. Pozorujte
Když nastane ten správný čas, doma máte klid a nikam nespěcháte, otevřete skříň a chvíli ji pozorujte. Pokud máte oblečení na místech, na která nevidíte, je pravděpodobné, že už ani nevíte, že jej tam máte. A právě takové kousky jsou těmi prvními, které by měly jít pryč. Aby pro vás každodenní oblékání bylo co nejjednodušší, je totiž potřeba mít vše na očích, a ideálně na jednom místě.
3. Zkoušet, zkoušet a zkoušet!
Když máte pryč věci, o kterých už jste ani nevěděli, že jste si je koupili, přichází na řadu ta hlavní část šatníku. Tady to bude úkol i pro vaši fyzičku, všechny věci ve skříni je totiž potřeba si vyzkoušet. Důležité je to nejenom kvůli tomu, abyste zjistili, zda velikost stále odpovídá a dobře sedí, ale také proto, abyste zjistili, jak se v nich cítíte. V tomto případě je největším pomocníkem velké zrcadlo, ve kterém uvidíte celou svou postavu. V každém kousku se prohlédněte a uvědomte si, kdy jste ho naposledy měli na sobě, jestli jej máte s čím kombinovat, zda zapadá do vašeho stylu a proč jste si ho vlastně koupili.
4. Nechat, prodat nebo darovat, vyhodit
Postupně budete tvořit tři kupy. Věci, které si necháváte, ty vyřazené, které ale můžete ještě prodat nebo darovat a poslední – věci, které už jsou na odpis.
Do skupiny prodat/darovat patří takové kousky, které jsou stále nositelné, ale není to váš styl, necítíte s v nich dobře, nemáte je s čím kombinovat, a proto je nenosíte, nebo vám nesedí velikostně. Takové oblečení ale určitě udělá radost někomu jinému. Kromě prodeje můžete udělat i dobrý skutek a využít kontejnery na textil, jeden takový najdete třeba na parkovišti nákupního centra Metropole Zličín.
Věci na vyhození jsou takové, které jsou opravdu zničené a nelze je nijak dál využít. Může to být například seprané nebo špinavé oblečení, které už nejde vyprat, nebo otrhané či jinak poničené kousky, které už není možné spravit.
A zbývá nám tu ještě oblečení, které v šatníku zůstává! Tedy takové, které dobře sedí, cítíte se v něm skvěle a je kombinovatelné se zbytkem věcí. Prostě kousky, které už na dálku křičí vaše jméno!
5. Zpátky do skříně
Vytříděné věci srovnejte zpátky do skříně podle typu oblečení a dle barvy. Pokud máte prostor, snažte se věci pověsit, ať o nich máte co největší přehled. Pozor ale na svetry! Ty je ideální skladovat složené naležato. Na ramínku se totiž svetr prověsí a ztratí svůj tvar.
TIP Barbory Havlíkové: „Takový detox je dobré dělat před každou sezónou, tedy jeden na jaro a léto a druhý na podzim a zimu. Je přirozené, že se vám šatník v těchto obdobích mění, takže až budete uklízet zimní kabáty a bundy a do předních řad skříně přijdou jarní šaty a sáčka, vezměte to z gruntu a projděte kousek po kousku. Ve skříni si vytříděním vytvoříte potřebný prostor, budete mít vše na očích a uvidíte, že ranní výběr outfitu bude jednodušší a rychlejší,“ říká.
Nový komentář
Komentáře
Budeme třídit Emin šatník, to zase bude boj. Malá má své oblíbené oděvy, které nebude chtít dát. Ale budeme na ni s babičkou dvě. Nakonec se bude těšit na nové, mám pro ni k svátku džínovou bundu a trička k dotvoření, to ji baví.