Ať už běžkujete, běháte, jezdíte na kole, jste zrovna nemocní, na mateřské nebo pracujete v kanceláři, podle zkušených jogínů vám prospěje zařadit jógu do svého života. Ale nebojte se, nemusíte hned kompletně změnit svůj trénink a stát se úplným jógovým fanatikem. Cesta ke všemu novému by měla být postupná a přiměřená vašemu současnému životnímu stylu. Jógu můžete využít pro zahřátí před nebo během obvyklého cvičení v tělocvičně, ale také pro  dobití energie po tréninku.
obrazek.png

„Jóga na nás může mít mnoho pozitivních účinků - zvýšení síly, flexibility, celkové fyzické výkonnosti, zlepšení držení těla, koncentrace, rovnováhy i hormonální vyrovnanosti. Díky nastartování celého oběhového systému zahrnujícího krev a lymfu se tělo detoxikuje, zlepšuje se trávení i celý imunitní systém. Jóga zklidňuje mysl, redukuje stres, zlepšuje spánek, zvyšuje sebejistotu, pocit rovnováhy a celkově harmonizuje. Celé naše tělo i mysl se stává flexibilnější a silnější. Jóga nám ve výsledku energii dodává, nikoliv bere,” říká letorka jógy a organizátorka sportovně-relaxačních pobytů Eat Pray Ski Tereza Šebková.

Vyhněte se zranění!

Začněte cvičení nějakými zahřívacími a protahovacími pózami z jógy. Je důležité, abyste se při cvičení jógy soustředili a věděli, jak správně dýchat. Ale ze všeho nejdůležitější je zvýšit průtok krve do hlavních svalů.

Jóga pomáhá připravit tělo pro náročnější trénink tím, že zahřívá naše svaly a klouby a dále nás duševně připraví na zlepšení se v aktivitách, jako jsou běh, lyžování nebo horolezení.5cd92a261f759obrazek.png

Vyhraďte si čas na dobití energie

Najděte si chvilku klidu, zpomalte svou tepovou frekvenci a nechte své tělo aktivovat systém, který je zaměřen na regeneraci vašich buněk. Když své tělo přetěžujeme, riskujeme zranění. Proto je důležité nechat své tělo po každém cvičení odpočinout a zůstat tak fit a zdravá.

„Krátkodobý pozitivní efekt, třeba zklidnění mysli, se může dostavit ihned. Chcete-li však dosáhnout vícero pozitivních účinků s dlouhodobým trváním, je ideální cvičit denně. V  jógové praxi je velmi důležitá pravidelnost. Není-li to však možné, tak alespoň 2x týdně delší dobu,” uvádí Tereza Šebková.

Pozice jógy vhodné pro začátečníky

Přinášíme vám tipy na jógové pozice, které můžete zařadit před nebo po vašem obvyklém tréninku:5cd9292a8ada2obrazek.png

Páteřní zkrut

Jak na to: Výchozí polohou je sed s nataženýma nohama, hlídejte si rovná záda. Pravou nohu pokrčíme a dáme chodilo vně levé, natažené nohy. Tu nyní skrčíme dle obrázku pod pravou hýždi. Následně protočíme trup k levé straně a zapřeme se pravým loktem o levé koleno. Setrváme v této pozici po dobu 15 minut a opakujeme druhou stranu.
Přínos této pozice: Protahuje záda, příznivě působí na naši páteř, masíruje orgány v břiše, podporuje trávení, působí proti únavě, stimuluje činnost mozku.

Opačný výpad s pozicí twist

Jak na to: Snižte se v bocích a dejte jednu nohu vzad tak, abyste měli přední koleno v úhlu 90 stupňů a zadní koleno se jemně dotýkalo podlahy. Ve stejnou chvíli natáhněte jednu ruku ke stropu a druhou se opřete o podlahu.
Přínos této pozice: Díky této pozici protáhnete slabiny a páteř. Pro perfektní přípravu na běh vydržte v této pozici po dobu 8–12 nádechů.5cd9299887f1bobrazek.png

Pozice holuba

Jak na to: posaďte se na zem. Pravou nohu pokrčte před sebe tak, aby vaše holeň byla vodorovně s vaším trupem a koleno v úhlu 90 stupňů. Levou nohu natáhněte dozadu. Narovnejte záda a zatněte břišní svaly. Pozici můžete praktikovat dynamicky před začátkem cvičení nebo vydržte v této pozici po dobu 3 minut na konci tréninku nebo před spaním.
Přínos této pozice: Tato pozice je jedním z nejlepších cviků na protažení boků.

Pozice krávy

Jak na to: klekněte si a levou nohu překřižte přes pravou. Postupně sedejte dozadu mezi paty a chodila směřujte co nejblíže k tělu. Snažte se mít koleny nad sebou. Pravou ruku zvedněte, pokrčte v lokti a snažte se, aby dosahovala dolů na záda v linii šíje. Druhá ruka je pokrčená směrem dolů a položená vzadu na zádech. Ruce k sobě dosahují a spojují se.
Přínos této pozice: Uvolňuje klouby dolních končetin a paží, podporuje srdeční čakru.
5cd92a50ddc45obrazek.png

Pozice s nohama svisle na zdi

Jak na to: Vydržte v této pozici alespoň 3 minuty, aby došlo k aktivaci parasympatetického nervového systému, který zajišťuje tělesnou opravu, zotavení a stavbu svalů.
Výhody této pozice: Maximální tělesné zotavení po náročném cvičení nebo po dlouhém pracovním dni. Pokud investujete stejně tolik času a energii do tělesné regenerace jako do cvičení, pomáháte tím tělu fungovat v období vysoké fyzické i psychické zátěže.
5cd92b71b8ed5obrazek.png

NAMASTE!

Více na FORGIRLSBYGIRLS.CZ
5cd92b8672890obrazek.png

Reklama