Všimly jste si, jak jsou lidé venku usměvaví? Aby ne, v parcích a na loukách je to samý květ! Líbí-li se vám krásně kvetoucí šeříky, ale nechcete-li je venku „škubat“, máme pro vás tip, jak si rozjasnit domácnost šeříkovými květy bez šeříku.

Jaro vlévá do žil energii a do tváří úsměvy. Sám sebe se ptám, jestli je vůbec něco víc osvěžující než procházka jarním lesem, kde všechno okolo kvete, zelená se, bzučí, zkrátka žije...

Pak se ale vrátíte do šedivého bytu a toužíte po tom nějak si ho rozjasnit. Nemáte-li morálku pečovat o živé květiny (jako já), nabízí se, vyrobit si květy z papíru. A jaké? Pro mě je jedním z hlavních nositelů jara šeřík...

Jak vyrobit šeříkové květy?

Materiál na jeden květen

  • Fialový papír s motivem šlahounu (ideálně gramáž 120 g)
  • 6 malých černých korálků (průměr 4.5 mm)
  • Bílý korálek (průměr 1,2 cm)
  • Hliníkový drát (ideálně fialový, průměr 2 mm)
  • Lepidlo na papír
  • K výrobě budete ještě potřebovat: pinzetu, nůžky na papír

Skládání okvětních lístků

šeříkČtverec papíru přeložte úhlopříčně směrem nahoru. Na přeponě vzniklého trojúhelníku odhadněte střed a přeložte obě dolní špičky k horní tak, že získáte znovu čtverec, oproti prvnímu čtvrtinové velikosti. Nyní boční špičky přeložte ke střední linii (do tvaru papírového draka) a znovu rozevřete.

Horní díly teď rozevřete a naplocho stlačte, vznikne tvar, ve kterém máte vedle sebe jakoby tři papírové draky. Dále pokračujte podle toho, kolik tyčinek uvnitř okvětních lístků chcete mít...

Okvětní lístek s jednou tyčinkou

Špičky bočních tvarů draka přehněte dospod tak, aby výsledný tvar tvořil jednu linii se špičkou prostředního tvaru draka.

Opět přeložte pravého a levého draka napůl směrem dovnitř motivu. Na poslední sklad vpravo naneste lepidlo a přilepte ho podle špičky k poslednímu levému skladu - vznikne okvětní lístek s jednou tyčinkou.

Okvětní lístek se třemi tyčinkami

Špičky bočních tvarů draka přehněte nikoli dospod, ale dopředu tvaru tak, aby tvořily jednu linii se špičkou prostředního tvaru draka. Dále pokračujte, jako u skládání lístku s jednou tyčinkou.

Jak se skládá fleurogami (německy)

Postup výroby šeříkového květu

Z papíru nařežte 12 čtverců 5 x 5 cm. Nejprve k sobě slepte šest vnitřních okvětních lístků, pak vlepte kolem dokola do mezer šest vnějších okvětních lístků (vždy jeden do jedné mezery). Nakonec za pomoci pinzety nalepte do středu květu korálky (viz obrázek). Takto vyrobený květ bude mít průměr cca 12 cm - chcete-li mít květy větší, nastříhejte si větší čtverce, menší naopak vytvoříte, když si nastříháte čtverce například 3 x 3 cm (to už ale vyžaduje skutečně zručné prstíky).


Inspiraci pro tento článek jsme nalezli v knížce Fleurogami, kterou vydalo Nakladatelství ANAGRAM s.r.o. (www.anagramsro.cz) a ze

které jsou také převzaty fotky v tomto článku.

Fleur

Kam dál? Naše návody...

Reklama