Kdo má zahrádku, tak už určitě neodolal a pustil se do čisticích prací a přípravy záhonků. Patříte-li mezi nadšené zahradníky, tak máte připravená semínka zeleniny i bylinek a už jen čekáte na správnou příležitost, kdy se pustíte do práce.

 bylinky

Zkrátka ale nemusíte přijít, ani pokud bydlíte v bytě. Malou zahrádku si můžete vykouzlit i za oknem nebo na balkoně. Stačí k tomu pár květináčů, do kterých nasypete semínka rostlin, které chcete pěstovat. Pro pěstování doma se hodí všechny druhy bylinek, kterým stačí pravidelná zálivka a teplo. Za pár dní už máte vyklíčené malé rostlinky a za krátkou dobu už trháte první petrželku do polévky nebo první bazalku do italského salátu caprese.

Na pěstování bylinek v květináči vám postačí pytlík substrátu. S jeho výběrem vám poradí v zahradnictví. Dále si připravte květináče a obaly na ně. Při použití plastových květináčů musíte na dno nasypat tenkou drenážní vrstvu – drobné kamínky nebo hrubý písek. U květináčů z terakoty můžete tento krok vynechat. Do takto připravených květináčů nasypte substrát, který prsty lehce utlačíte. Nasejte semínka, která přikryjte tenkou vrstvou substrátu, který opět trochu utlačte.

Ze začátku - než vyrostou první zelené výhonky, je lepší zalévat pomocí rozprašovače. Nevyplavíte si tak semínka na povrch. A pak už jen zalévejte a sledujte, která bylinka vyleze z hlíny jako první, a která se bude loudat. Hlavně se nebojte, třeba petrželkám trvá klíčení trochu déle.

bylinky

Stejný postup doporučujeme, i když budete chtít bylinky sázet na zahrádku. Nejdříve si je předpěstujte doma za oknem, a až budou rostlinky silnější a jarní slunce stálejší, vysaďte je na záhonek. Nejlépe co nejblíže kuchyni, ať nemusíte při vaření běhat moc daleko.

Výborný nápad pro pěstování bylinek je bylinková spirála. Z kamenů, cihel nebo jiného materiálu se vystaví základ, ve tvaru spirály. Zasype se hlínou a osadí bylinkami. Nahoře, ve středu spirály, se usadí bylinky, které potřebují více slunce a méně vláhy. U paty spirály zase pro změnu ty, které potřebují více stínu a mokrou půdu. Každá bylinka si tak na malé ploše najde všechno, co potřebuje ke svému zdárnému růstu.

Inspirace na bylinkovou spirálu najdete v tomto článku
Bylinková spirála

A kdo je opravdu zahradník tělem i duší, nechybí mu čas a prostor, určitě si rád vypěstuje i svou vlastní zeleninu. Několik keříků rajčat nebo paprik se vejde i na balkon v bytě, na více druhů zeleniny už však potřebujete záhonek na zahrádce, případně i skleník. Já se k tomu chystám každý rok, ale vždycky to nějak nevyjde. Vloni jsme si vytvořili několik vyvýšených záhonků, ohraničených upleteným proutím a letos chceme pěstovat minimálně mrkev a ředkvičky, nějaké listové saláty a samozřejmě bylinky. Tak uvidíme. :-)

Reklama