Leden je obdobím odpočinku nejen pro zahradu, ale i pro rostliny, které pěstujeme doma. To však neznamená, že bychom měli založit ruce do klína. I v teple domova si můžeme tak trochu „zahradničit“. Už je čas na vysévání semen zelenin určených do skleníků a předpěstování květin s dlouhou vegetační dobou.

Sněhová pokrývka na sebe nechala dlouho čekat, a jak to vypadá, moc si ji neužijeme. Zima bez sněhu se zdá být mnohem delší a nepříjemnější. I když vlastně ještě nezačala, už se nemůžeme dočkat jara. Pokud patříte mezi nedočkavé a aktivní ženy, mám pro vás dobrou zprávu. Už v lednu můžete začít s přípravami na jaro.

sazeničky

Jestli máte skleník nebo kvalitní pařeniště, jste ve výhodě.

  • Je čas na předpěstování některých druhů zeleniny. Pro raný výsev jsou vhodná semena paprik, salátových okurek, rajčat a salátů.

Patříte-li spíš k milovnicím květin a chcete se pyšnit jejich bohatou záplavou, zkuste si vypěstovat vlastní.

  • V tento čas už se dají vysévat druhy s dlouhou vegetační dobou, jako jsou petúnie, pelargonie, ale i begonie. Ty vlastnoručně vypěstované vám udělají určitě větší radost. Můžete pozorovat jejich růst a urychlit si tak příchod jara.
  • Občas zkontrolujte uložené hlízy a kořeny (jiřiny, dosny, mečíky). Neměly by úplně vyschnout, takže je jemně oroste a pusťte k nim čerstvý vzduch. Pozor na plesnivé a jinak napadené kusy. Ty okamžitě zlikvidujte, nebo přijdete o všechny.
  • Nezapomínejte na pokojové květiny. Pozor na květináče a truhlíky umístěné mezi okny. Většinou takto „zimujeme“ muškáty. Mají sice rády chladno, ale mráz by je mohl poškodit. Pomůžete jim otevřením okna do místnosti.

Pokojové květiny také odpočívají, takže je méně zalévejte, nehnojte a nepřesazujte.

Jak jste na tom s lednovým „zahradničením“ vy, milé čtenářky? Předpěstováváte si zeleninu a květiny? Napište nám o tom a podělte se s námi o své zkušenosti.

Čtěte také:

Reklama