Češi jsou v Evropě ve vedení mezi národy trpícími nadváhou. Z nevhodných potravin jíme nejčastěji stravu s příliš vysokým obsahem soli, cukru a tuku. Cukr je mnohdy obsažen i v uzeninách, dietních vegetariánských pomazánkách a dalších potravinách, kde bychom ho vůbec nečekali. Pro ten nejrychlejší detox, který pomůže dodat tělu rychle novou energii a zvýšit imunitu, je ideální lehký nízkotučný jídelníček zakládající se na přirozených potravinách, jako je ovoce, zelenina, brambory, obilniny nebo luštěniny. Čím více čerstvé tepelně neupravené stravy do svého jídelníčku zařadíme, tím více vitaminů a enzymů dopřejeme našemu tělu. A právě tyto mikronutrienty jsou potravou pro naši imunitu.

620a19d8c39cfdetox-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

V detoxu je velmi vhodné nahradit běžný cukr, který doslova ničí naši střevní mikroflóru, například cukrem březovým či čekankovým slazením. Ty mají minimální glykemický index a jsou vhodné i pro diabetiky. Nepříjemnou zprávou pro mnohé může být nutnost omezit během detoxu nápoje s obsahem kofeinu a teinu. Káva, kolové nápoje, tonik, energy drinky, ale i zelený nebo černý čaj tělo zbytečně odvodňují a uměle stimulují. Naopak bylinné, ovocné a rooibos čaje můžeme pít bez obav. Pokud se vám zdají omezení, které detox přináší, náročná na uvedení do praxe, nestyďte se požádat o pomoc nutričního odborníka. Anebo si zpříjemněte vaše očistné dny kuchyňskými pomocníky a jinými vychytávkami.

Ranní smoothie může být pro mnohé nejsnadnější cesta, jak do sebe hned po ránu vpravit porci vlákniny, antioxidantů a enzymů. Na zpestření večerního salátu použijte třeba doma vypěstované bylinky nebo klíčky. Nepodceňujte ani stravu během dne a připravte si vyvážené svačinky s dostatkem ovoce a zeleniny.

Výhoda nízkotučného detoxu spočívá v tom, že není nutné omezovat kalorie a velikost porcí. Jezte zkrátka tak často, jak vám vaše tělo velí. K dopolední svačině se perfektně hodí ovoce, případně menší množství ořechů, odpoledne už je lepší konzumovat spíše zeleninu. Obědová a večerní jídla je vhodné připravovat na vodě, v páře, horkovzdušné fritéze či troubě bez přidaného oleje.

Velmi důležitý je během detoxu také pitný režim. Díky zvýšenému příjmu čisté vody se tělo rychleji a snadněji zbaví nežádoucích toxinů. Lidské tělo je velmi rafinovaný a schopný organismus, a tak už po několika dnech detoxu obnovuje své síly, psychická energie stoupá a s ní stoupá i motivace u zdravějšího a skutečně výživného jídelníčku zůstat třeba napořád.

Bylinky a rostliny s detoxikačními účinky

Aloe vera
Aloe vera patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny současnosti. Aloe vera přispívá k přirozené obranyschopnosti, zmírnění napětí a únavy, je silný antioxidant a přispívá k detoxikaci organismu. Podává se nejčastěji ve formě šťávy vyrobené z listů. Užívá se obvykle několik lžic denně, k dostání je i sušená šťáva v podobě kapslí nebo extrakt z aloe v podobě šumivých tablet.

Ostropestřec mariánský
Hlavní účinnou látkou této bodlákovité byliny je silymarin. Je to hepatoprotektivně působící (ochrana jaterní tkáně) a antioxidačně působící (napomáhá tedy zvýšení antioxidační schopnosti krve při likvidaci volných škodlivých radikálů) látka. Silymarin tedy celkově ochraňuje a detoxikuje játra a stimuluje regeneraci buněk. Výtažek z ostropestřece se užívá v kapslích, tabletách nebo kapkách, drcené plody se používají k přípravě čajů. Z plodů se vyrábí také ostropestřecový olej.

Chlorella
Sladkovodní řasa chlorella se řadí mezi nejoblíbenější představitele tzv. super potravin. Je to antioxidant, přispívá k normální činnosti jater, srdce a cév, podporuje přirozenou obranyschopnost a přispívá k pročištění organismu. Díky vláknině obsažené v podpůrných pletivech přispívá k odstraňování těžkých kovů z organismu. Vláknina také hraje klíčovou roli při vytváření rovnováhy mikroorganismů osídlujících střevní trakt. Zelený prášek z chlorelly lze přidávat do jídel nebo můžete jídelníček doplnit chlorellou v tabletách. Často se kombinuje se spirulinou, dalším expertem na detox.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva není zdaleka jen obtížný plevel. Jako léčivka přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, ledvin (vylučování), osvěžení těla, posílení vitality, podpoře přirozené obranyschopnosti (imunity) a vylučování vody z organismu. Očistná kúra s pitím kopřivového čaje trvá maximálně 10 dní a opakuje se nejdříve po třech týdnech.

Zdroje: Tiskové materiály Fashion Arena Prague Outlet, Dr. MaxInstitut zdraví

Reklama