Jaro je obdobím obnovy a přílivu nové energie! Vaši přátelé začali s procházkami po lese, sousedka s jarním úklidem, kolegové s běháním. A co vy? Stále nic, jen únava a letargie? Jak se probudit ze zimního spánku a být konečně aktivní za pomoci 100% ovocných a zeleninových džusů a pyré? S tím vám poradí RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista.

 

Začněte po malých krůčcích

Ačkoliv jaro je tu, vy se stále vyhýbáte výletům do lesa nebo domácím pracím vyžadujícím pohyb? Vaši přátelé „drtí kilometry“ na kolech, soused chodí pravidelně běhat, vaše švagrová navštěvuje každou neděli fitness, ale vy byste se nejraději zachumlali do peřin a spali. Ano, po zimě se opravdu můžete cítit unaveni, ale zkuste toto období překonat. Poradíme vám jak na to. Začněte po malých krůčcích. Protáhněte každodenní procházku se psem o 10 minut, vystupte o zastávku dříve a dopřejte si krátkou procházku, vytáhněte kolo z garáže – co takhle krátká projížďka do nejbližší pekárny? Otřete prach z rostlin, udělejte pořádek v jednom šuplíku. Zkuste do svého jídelníčku přidat ovoce, zeleninu nebo sklenici 100% džusu. Když začnete a dosáhnete svého malého úspěchu, uvidíte, že budete sami chtít udělat víc.

Chvalte se a odměňujte se!

Stále jste vaše tělo ještě nezbavili zimních zásob tuku? Každý má své malé hříchy a nedokonalosti a ani vy jistě nejste výjimkou, nicméně je dobré si průběžně uvědomit, čeho jste již dosáhli. Místo toho, abyste bloumali po nákupním centru, jste šli na 15 minutovou procházku do parku. Zasadila jste si na balkoně nové květiny.  Vaše dcera byla šťastná, když jste ji učila, jak skákat přes švihadlo. Na oběd si vybíráte čerstvý salát namísto tučné omáčky. Tyto malé úspěchy si zaslouží uznání. Pokud to nedělají ostatní, chvalte se a odměňujte se sami. Přemýšlejte o systému malých potěšení, které vám umožní tyto vlastní úspěchy oslavit: relaxační koupel, půl hodiny s oblíbenou knihou, užijte si hydratační pleťovou masku nebo exkluzivní svačinku… Uvidíte, jak vám to zlepší náladu. A s dobrou náladou budete chtít určitě udělat ještě víc!

dzus

Není to jen jídlo, jsou to i živiny!

Mějte na paměti, že energie k tomu být aktivní nepřichází jen z pozitivního přístupu a sebereflexe. Vaše tělo musí také odněkud čerpat potřebnou energii. Ale odkud? Určitě ne ze zhltnutého sendviče, po němž následuje šálek kávy k „probuzení“. Pokud opravdu chcete, aby se vaše tělo cítilo svěže, poskytněte mu potřebné živiny, minerální látky a vitamíny. Vyvážená strava neznamená prázdné kalorie, ale skutečnou nálož správné a využitelné energie pro vaše tělo. Především myslete na konzumaci ovoce a zeleniny, které jsou bohatým zdrojem vitamínů, vlákniny, minerálních látek, nebo karotenoidů (rostlinných barviv).

„Náš jídelníček je možné obohacovat různými způsoby. Jedním z nich je třeba přidání sklenice 100% ovocného nebo zeleninového džusu ke snídani nebo k lehké večeři. Tímto způsobem můžeme svému tělu dodat potřebnou část vitamínů a živin. WHO doporučuje konzumovat denně alespoň 400 g ovoce a zeleniny rozdělených do pěti porcí. Jednu z nich lze nahradit sklenicí 100% ovocného džusu nebo kapsičkou ovocného a zeleninového pyré. Tyto výrobky neobsahují přidaný cukr, konzervační látky ani barviva. Prakticky se neliší od ovoce a zeleniny, ze kterých byly vyrobeny. A co víc, jsou k dispozici ve velmi praktických baleních,“ říká RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista a odborník kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě.“

Vyvážená a pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu i ve formě 100% džusů a pyré může mít skutečně vliv na naší kondici a ovlivnit množství naší energie.

„Pití 100% džusů a konzumace ovocných a zeleninových pyré nebo čerstvého ovoce a zeleniny podporuje náš imunitní systém, zpomaluje procesy stárnutí, reguluje práci trávicího systému a systému řízení vody těla. A to je důvod, proč naše tělo s nimi začíná pracovat efektivněji a my se cítíme lépe,“ říká RNDR. Pavel Suchánek.

100% ovocné a zeleninové džusy a pyré, vyvážená strava a správný postoj k životu vám umožní si naplno užívat jarní i nadcházející letní dny.

dzus1

###

 
Kampaň „ Džusy a pyré – vitamíny v praktické formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

 

Pro více informací o kampani a SMART vitamínech včetně tipů jak přilákat děti ke konzumaci ovoce a zeleniny navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

Polská Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.