Článek plný jarní nálady (a taky informací o jarním dnu) nám poslala také čtenářka Maryene. Pro ni osobně to je nejideálnější období, na jaře se narodila i vdávala. A dál už čtěte samy.

Milá Maryene, díky za spoustu informací, taky jsem si o jarním dnu něco nastudovala. :-) Jaro je super. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný slunečný den.


Hezký jarní den všem jeho příznivcům i odpůrcům.

Ve škole jsme se učívali, že první jarní den začíná jarní rovnodenností vždy 21. března. Ale byla to jenom jedna z mnoha mylných informací, která se do učebnic kdysi dostala a předávala se dále. Letos začíná astronomické jaro opět jako například v předchozích dvou letech už 20. března, a to přesně v 17 hodin a 57 minut. A ještě jedna chytrost co není z mé hlavy - „k posunu data dochází proto, že dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Mezi tím, než Slunce znovu projde takzvaným jarním bodem, uplyne 365 dnů pět hodin 48 minut a 45,7 vteřiny“.

A co je to jarní rovnodennost? Při svém zdánlivém „pohybu“ po obloze Slunce vstoupí na nebeský rovník. Je to okamžik, kdy den i noc jsou stejně dlouhé. Jarní rovnodennost a tento den byly spojovány i s oslavou Velikonoc. A přestože dnes už tomu tak není, přesto mají k tomuto datu stále vztah, Velikonoce se slaví první neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Ale dost teorie.

Co znamená jaro pro mě? A kdy mi začíná?

Jaro je moje nejoblíbenější roční období. Je to nový začátek, po zimě, po zimním spánku se probouzí příroda i lidi a já se tomu každoročně nestačím divit a všechno obdivovat. Kam mi paměť sahá, už snad nejméně po padesátépáté obdivuju rašící pupeny na stromech, kytky deroucí se ze země, sluneční paprsky mě ženou ven a začínám být mírně nervozní, když musím být někde zavřená. Jako například teď, když jsem upoutaná na lůžko v nemocnici.

A kdy pro mě letos jaro začalo?

Jaro pro mě nezačíná dnem v kalendáři, ale prvním dnem, kdy se naše kočka rozvalí a mlsně se vyhřívá na sluníčku, dnem, kdy poprvé poobědváme venku na terase (a to už bylo letos začátkem března) nebo dnem kdy rozkvetou v mých rodných Hustopečích mandloňové sady.

Na jaře jsem jako malá vždy dostala od maminky nové boty, (ještě dnes cítím jejich vůni), na jaře se nám narodila koťata, vyklubala se nám z vajíček kuřátka a housátka. Byly to pro nás se sestrou ty nejlepší hračky. Jednou na jaře jsem dostala i svoje první kolo. To jsou nezapomenutelné chvilky z dětství.

Jaro pro mě znamená novou energii, elán, chuť udělat něco nového, ale také vzpomínky na tzv. jarní úklid, kdy jsme doma u mých rodičů téměř každý rok malovali. Já žádné velké úklidy neuznávám, zvlášť ne jarní (nebo vánoční). Nejkrásnější dny nebudu doma trávit s hadrem, raději vyrazím ven. Vždyť stejně uklízíme průběžně, proč zrovna, když je nejkrásněji venku?

Jaro, to je pyl a pylové alergie mých dětí, ze kterých, bohužel, nevyrostly ani v dospělosti.

Jaro je ale stejně nejideálnější období. Nevstáváme do tmy, nemusíme topit, nemusím se navlékat, protože už je teplo, ale ani se ještě příliš odhalovat a ukazovat své nedokonalosti, protože ještě pár svršků na sobě vydržím.

To nejzásadnější co jsem na jaře zažila je nejspíš to, že jsem se na jaře narodila. Na jaře jsem se i vdávala. A teď by se hodilo říct, že na jaře i umřu, ale to by bylo dost morbidní. A to bych asi nechtěla přijít o některé z jar. Na jaře také začínám myslet pozitivně (nebo alespoň pozitivněji).

Takže 20. března začíná jaro a následující den by mě měli propustit domů z nemocnice. Myslím si proto, že i to je důvod, proč se i z letošního jara těšit.

Na jaře se lidé více usmívají. A proto dnes posílám i já všem úsměv a předejte ho, prosím dál.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Jaro a první jarní den

  • Máte ráda jaro?
  • Nebo dáváte přednost jinému ročnímu období?
  • Víte něco o prvním jarním dnu?
  • Máte nějaké historky o jaru?
  • Zažila jste na jaře něco důležitého, zásadního?

Napište mi cokoliv k tomuto tématu, budu se těšit na vaše příspěvky. Na jednu z vás opět čeká dárek, knížka Paula Coelha Rukopis nalezený v Akkonu (nakl. Argo) a k tomu revitalizační maska na barvené vlasy Satinique.

To ostatní je stejné jako vždy, pište na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je JARO. Předem děkuju!

cenaJaro

Reklama