I když to možná venku ještě tak nevypadá, o slovo se hlásí začínající jaro. Z hlediska bylinkářů je jaro časem rašících pupenů. Se vzpomínkou na jasnovidného faráře Ferdu nelze opomenout jeho časté ordinování nových výhonků, které dle jeho slov jsou s to vyléčit snad každičkou chorobu.

Tyto přírodní elixíry stejně jako naklíčená semena mají úžasnou biologickou hodnotu. Podle poznatků našeho dalšího známého bylinkáře Pavla Váni pupeny některých rostlin obsahují mimořádně cenné látky, které vznikají jen při nakličování nebo rašení rostlin. Jedná se o různé druhy hormonů, enzymů a stimulátory, které celkově tonizují organismus, zlepšují stav centrální nervové soustavy a zvyšují obranyschopnost celého organismu. Dále ve své knize průvodce bylináře Pavla celým rokem říká, že taková léčba je lékařstvím budoucnosti! Mnohé speciální výzkumné ústavy, zejména v USA, přicházejí na to, že nejléčivější elementy jsou právě v jednotlivých potravinách a rostlinách. Jako krásná myšlenka mi pak přijde toto jeho prohlášení: „O to víc se musíme sklonit před stvořitelem přírody, ale také při sběru postupovat šetrně, abychom rostlinu nechali žít. To je to nejdůležitější. Sbíráme mírně narašené pupeny, případně výhonky, ale i narašené kořínky.“

pupeny

Léčivé pupeny podle doporučení Pavla Váni:

 • Bříza bradavičnatá

Používá se při zánětech ledvinových pánviček, při výskytu bílkovin v moči, též jako podpůrný prostředek při žloutence. Podle asijské medicíny působí ledviny na kosti, proto tento prostředek užíváme při odvápnění a revmatismu, ale účinný je i při léčení impotence.

 • Buk

Jeho pupeny jsou mimořádně účinné při ledvinových kolikách, písku a kaméncích, ale také při selhávání ledvin. Zde se doporučuje kombinovat se svízelem syřišťovým či vrbovkou malokvětou.

 • Borovice lesní

Podle bylinkářů se borovice řadí mezi tzv. geriatrika, což znamená, že zamezuje procesům stárnutí, regeneruje kosti a chrupavky. Vhodné je ji kombinovat s výhonky nebo kořeny pampelišky, která omlazuje vazivové a pojivové tkáně.

 • Brusnice - brusinka obecná

Mladičké výhonky mají sílu léčit vředy na tlustém střevě a těžké nemoci. Zde Pavel Váňa doporučuje ještě jednu regenerující rostlinku, a tou je borůvka, kdy se užívá odvar z plodů. 

 • Jírovec maďal

Jeho pupeny se používají při léčbě chronického astmatu. Velmi vhodné je i užití samotné kůry mladých větviček, která jako odvar skvěle působí při léčbě hemoroidů. 

 • Habr

Zde se pupeny používají při léčbě zánětů nosohltanu, habr hojí poraněné sliznice a skvěle působí při zvýšené krvácivosti.

 • Ostružník křovitý

Jeho pupeny pomáhají při sklerotické degeneraci organismu, též při řídnutí kostí, zejména v kombinaci s maliníkem. 

 • Lípa srdčitá 

Její pupeny se užívají při žlučníkových kaméncích.

 • Vinná réva

Výtažky z výhonků révy se používají při šedém zákalu, revmatismu a artritidách.

 • Vřes obecný

Vřesové pupeny pomáhají zpomalit růst rakovinných procesů, skvělým způsobem léčí zánětlivé stavy močových cest a močového měchýře. Jsou nepostradatelné při předcházení nemocí pohlavních orgánů, zejména však prostaty, ale jsou schopné vyléčit i těžké ekzémy. 

 • Černý rybíz

Jeho mimořádné protinádorové působení jej předurčuje k prevenci proti rakovině, je silně protizánětlivý, zejména při zánětech kloubů a při artróze.

 • Šípková růže

Pupeny této rozšířené rostliny zlepšují stav malých dětí, které mají potíže s růstem. Skvěle funguje při dechových alergiích a astmatech. 

 • Topol černý 

Známý a oblíbený prostředek k výrobě hojivých mastí, ale hlavně při potížích s prostatou. O jeho skvělých vlastnostech věděli již naši předkové, a proto s takovou oblibou vysazovali topolové aleje. 

 • Ořešák královský

Pupeny v odvaru slouží jako výborné kloktadlo při aftech. Taktéž při chronických zánětech všeho druhu, především pojivových tkání, dále jako vlasové kosmetikum a podpůrný prostředek při cukrovce.

 • Jasan ztepilý

Jeho pupeny velmi dobře pomáhají při zvýšeném množství kyseliny močové v krvi a také při zapomnětlivosti.

 • Líska obecná

Stahující účinky této rostliny jsou podle bylinkářů známé po staletí, a z toho důvodu se v léčbě pupeny používá pro léčení žaludečních vředů, také obsahuje silné protisklerotické látky.

 • Jedle

Jedlové pupeny urychlují hojení těžce se hojících ran a zlomenin a celkově příznivě působí na kosti.

 • Bez černý

Oblíbená rostlina již v úvodu zmíněného faráře Ferdy, ten její výhonky používal jako metabolitikum a při revmatických potížích a dně. 

Léčba pupeny či jinými přírodninami je stará jako lidstvo samo a je velmi účinná. Měli bychom ji však užívat na doporučení bylinkáře, po nastudování jejích účinků a způsobu užívání. A jak již uvedl Pavel Váňa: „Pokud si pupeny nebo výhonky budeme zajišťovat sami, tak s citem a úctou k jejich dárci“.

Přečtěte si také:

Reklama