Nejdřív má vaše dítě rýmu a horečku, potom manžel a nakonec vy. Už už to vypadá, že jste z toho venku, když dítě opět „donese“ chřipkový vir ze školy… Znáte to?

 

V tomto článku vám poradíme, jak se tomuto nesmírně únavnému a zatěžujícímu stavu účinně bránit.

 

Je to snadné

Stačí koupit správné vitaminy. Že jste to již zkoušeli? A dovedli se vámi zkoušené vitaminy rozpouštět postupně a tak skutečně efektivně ochránit váš organismus?

 

Jak užívat vitaminy

Není totiž jedno, kdy doplňky užíváme, zda ráno nebo večer nebo před, během a po jídle. Někdy záleží i na tom, s jakým jídlem doplňky bereme, např. zinek v doprovodu mléčných výrobků nebo kávy ztrácí svoji rozpustnost v trávicím traktu a tělo bez užitku nerozpustnou sraženinu vyloučí. Proto je vhodné preparáty se zinkem užívat nalačno. Také nemá smysl užívat tablety s vlákninou, od které očekáváme, že v žaludku nebobtná, když je nezapijeme dostatečným množstvím tekutin. Jde totiž vždy o to, aby se doplněk v optimálním množství a včas vstřebal, a to nejenom v návaznosti na stravování, ale i na přirozené biorytmy. Proto například tablety s hořčíkem, které uklidňují, až uspávají, berme vždycky před spaním.

 

Jaké jsou některé další zásady užívání doplňků s ohledem na časový faktor a biorytmicitu?

 

  • Doplňky stravy rozpustné v tucích (např. koenzym Q10, CLA, vitamíny A, D, K) užívejme vždy s jídlem s určitým podílem tuku (ne tedy s melounem nebo zeleninovou mísou, ale např. s mléčnými výrobky nebo masem).

 

  • Tobolky vitaminů nebo multivitaminů s postupným uvolňováním se užívají vždy 1krát denně s ohledem na dobu, po kterou se obsah tobolky vylučuje do organismu (obvykle 8–12 hodin).

 

  • Vitaminy B-komplexu působí nejúčinněji, když si je vezmeme ráno, nalačno a zapijeme je vodou.

 

  • Zinek a vitamin C, které mohou podráždit žaludek, užívejme vždy s jídlem. Při dávkách vyšších než 1000 mg vitaminu C denně může dojít v důsledku dráždění žaludeční sliznice k nevolnosti, zvracení, průjmům, a dokonce k ledvinovým kamenům. Když už přechodně chceme zvýšit dávkování vitaminu C nad denní doporučenou dávku, měli bychom dávkování rozdělit do několika dávek v průběhu dne, anebo jednoduše užívat ty, které se postupně uvolňují.

 

  • Selen lze užívat dohromady s ostatními vitaminy, ale nedoporučuje se ho užívat současně s léky, ale odděleně. Tabletu selenu lze užívat kdykoliv, ale pokud je kombinovaná se zinkem, doporučuje se užívat ji nalačno.

 

  • Při užívání léků, která mají charakter komplexů a chalátů (např. antibiotika Ofloxin, Ciprinol), neužívejte žádné doplňky stravy se stopovými prvky (selen, zinek).

 

  • Až na výjimky platí, že nejlépe se doplňky vstřebávají, když jsou užity s jídlem (při jídle se aktivují žaludeční enzymy zodpovědné za vstřebávání složek stravy).

Jaro bez chřipek vám přeje váš magazín Žena-in.cz

 

Zdroj: Ing. Ivan Mach, Csc., Doplňky stravy

 

 

Reklama