Nejdřív má vaše dítě rýmu a horečku, potom manžel a nakonec vy. Už už to vypadá, že jste z toho venku, když dítě opět „donese“ chřipkový vir ze školy… Znáte to?
V tomto článku vám poradíme, jak se tomuto nesmírně únavnému a zatěžujícímu stavu účinně bránit.
Je to snadné
Stačí koupit správné vitaminy. Že jste to již zkoušeli? A dovedli se vámi zkoušené vitaminy rozpouštět postupně a tak skutečně efektivně ochránit váš organismus?
Není totiž jedno, kdy doplňky užíváme, zda ráno nebo večer nebo před, během a po jídle. Někdy záleží i na tom, s jakým jídlem doplňky bereme, např. zinek v doprovodu mléčných výrobků nebo kávy ztrácí svoji rozpustnost v trávicím traktu a tělo bez užitku nerozpustnou sraženinu vyloučí. Proto je vhodné preparáty se zinkem užívat nalačno. Také nemá smysl užívat tablety s vlákninou, od které očekáváme, že v žaludku nebobtná, když je nezapijeme dostatečným množstvím tekutin. Jde totiž vždy o to, aby se doplněk v optimálním množství a včas vstřebal, a to nejenom v návaznosti na stravování, ale i na přirozené biorytmy. Proto například tablety s hořčíkem, které uklidňují, až uspávají, berme vždycky před spaním.
Jaké jsou některé další zásady užívání doplňků s ohledem na časový faktor a biorytmicitu?
- Doplňky stravy rozpustné v tucích (např. koenzym Q10, CLA, vitamíny A, D, K) užívejme vždy s jídlem s určitým podílem tuku (ne tedy s melounem nebo zeleninovou mísou, ale např. s mléčnými výrobky nebo masem).
- Tobolky vitaminů nebo multivitaminů s postupným uvolňováním se užívají vždy 1krát denně s ohledem na dobu, po kterou se obsah tobolky vylučuje do organismu (obvykle 8–12 hodin).
- Vitaminy B-komplexu působí nejúčinněji, když si je vezmeme ráno, nalačno a zapijeme je vodou.
- Zinek a vitamin C, které mohou podráždit žaludek, užívejme vždy s jídlem. Při dávkách vyšších než 1000 mg vitaminu C denně může dojít v důsledku dráždění žaludeční sliznice k nevolnosti, zvracení, průjmům, a dokonce k ledvinovým kamenům. Když už přechodně chceme zvýšit dávkování vitaminu C nad denní doporučenou dávku, měli bychom dávkování rozdělit do několika dávek v průběhu dne, anebo jednoduše užívat ty, které se postupně uvolňují.
- Selen lze užívat dohromady s ostatními vitaminy, ale nedoporučuje se ho užívat současně s léky, ale odděleně. Tabletu selenu lze užívat kdykoliv, ale pokud je kombinovaná se zinkem, doporučuje se užívat ji nalačno.
- Při užívání léků, která mají charakter komplexů a chalátů (např. antibiotika Ofloxin, Ciprinol), neužívejte žádné doplňky stravy se stopovými prvky (selen, zinek).
- Až na výjimky platí, že nejlépe se doplňky vstřebávají, když jsou užity s jídlem (při jídle se aktivují žaludeční enzymy zodpovědné za vstřebávání složek stravy).
Jaro bez chřipek vám přeje váš magazín Žena-in.cz
Zdroj: Ing. Ivan Mach, Csc., Doplňky stravy
Nový komentář
Komentáře
matysek79: jasně že ne, to jen když máš víc druhů zvlášť.
Já mám chřipku zrovna ted, ostatně jako každé jaro
. Celou zimu nic, ale s každým jarem chřipka. Pak mi to plynule přejde na alergii, takže celý rok s plným nosem
.
Pilule beru:
C s postupným uvolňováním, zinek, česnekové tablety, lactobacillus a někdy přidám něco jiného podle neduhu, který zaútočí.
Četla jsem, že se to hlavně nemá brát najednou - různý druhy, ale alespoň s odstupem 5 - 10 minut. Tak něco dám ráno a něco večer.
A ten zinek nejradši zapiju pivem, protože jinak mi rozhoupe žaludek.
Já na pilule nevěřím, chřipku jsem neměla celý roky, možná už desítky let
Aha, tak to já to taky beru blbě, ráno po jídle si od každého vezmu tobolku, zaliju to sklenicí vody a ono to je špatně. Myslela jsem, že se to musí brát všechno po jídle, aby to nalačno všechno ta žaludeční kyselina nezlikvidovala. To už bylo teda vyhozených peněz...
Feng: bléé, grepy ne:) Mám ráda banány, ale z těch než vymačkách nějakou šťávu, tak vykoupíš hypermarket
Už rok pijeme čerstvé šťávy z ovoce a nemocní nejsou vůbec