Orientální vzory nás, středoevropany, lákají svými skvostnými barvami, exotickou krásou a precizním vyobrazením. Vrací se do módy pravidelně. Propadneme jejich kouzlu i letos? Nebo se zase statečně ubráníme. Uvidíme

České ženy jsou poměrně konzervativní, a když se podíváte do českých ulic, vzory moc nevyhledávají. Bojíme se vyčnívat a překročit tu pomyslnou hranici, která nás dělí od všeobecné šedi. Proč, když obchody navzdory naší „nesmělost“ hýří barvami a vzory? Včetně těch orientálních. 

Byla jsem na malém průzkumu ve svém oblíbeném butiku. Už na podzim jsem si pořídila strakaté kalhoty a sklidila s nimi úspěch. Už jsem si zvykla na tu divočinu a klidně bych šla dál. Strašně se mi líbí současná móda vzorů a materiálů. Jsou trochu odvážné, to nepopírám, ale kdo jiný by je měl propagovat než módní redaktorka. Vyzkoušela jsem si jedny brokátové „gatě“ s orientálním vzorem a asi neodolám a koupím si je. Orient je opět in, jak zjišťuji. 

Orientální vzory byly velmi módní už v době biedermeieru, kdy se sem začaly vozit velké kašmírové šátky s paisley vzorem. Záliba v japonských hlavně květinových motivech je známá i v secesi. Orientální dekor dobře korespondoval s motivem kouřové linky, která byla pro secesní vzory typická. Záliba v orientálních vzorech se vrátila i v třicátých letech, hlavně na županech a domácích úborech. A tak by se dalo pokračovat až do současnosti.

Klikněte na naší fotogalerii a podívejte se na současné pojetí orientálního vzoru

Foto: Tamsin London, Top Shop

Čtěte také:

Reklama