OBIKdo by si nepřál mít na zahradě vlastní ovocné stromy plodící jablka, meruňky nebo třeba třešně. Plody budou čerstvé, přiměřeně chemicky ošetřené a hlavně budete vědět, že nemusely cestovat půl světa z neznámých a neprověřených sadů. Pomůžete nejen sobě, ale i životnímu prostředí, protože se transportem ovoce uvolňuje do ovzduší tzv. uhlíková stopa, která obsahuje jedovatý oxid uhličitý a další škodliviny. Zdá se vám však, že vysadit strom zvládne jenom odborník? S naším jednoduchým návodem zvládnete vše bez problémů a již za pár sezon se můžete těšit na sladké plody z vlastní zahrádky.

Nejvhodnější doba pro jarní výsadbu broskvoní a meruněk je právě teď v dubnu. Kdybyste je zasadily už na podzim, stromy by nemohly ze zamrzlé půdy čerpat dostatek vody, a tudíž by nezakořenily. Hrozilo by, že by přes zimu uschly. Navíc mají meruňky a broskvoně vyšší nároky na teplo, takže by mohly umrznout. To jaký ovocný strom zvolíte, ovlivňuje dále několik faktorů. Jak máte velikou zahradu a kvalitní půdu, v jaké nadmořské výšce se pozemek nachází a jaká je jeho orientace na světové strany? Ty z vás, které bydlí v nížinách, mají výběr druhu stromu jednodušší, protože tam lze pěstovat téměř všechny druhy. Se stoupající výškou už výběr klesá, a proto k výsadbě zvolte raději višně, třešně a jiné peckoviny. Dále se zaměřte na vhodné umístění stromu na zahradě. Meruňky a broskvoně jsou na sluneční svit náchylnější a potřebují jej o mnoho víc než třeba jabloně a třešně. Také se je snažte uchránit před chladným severním větrem tím, že je vysadíte v závětří. Pokud si nejste jisté, zda se na vaší zahrádce bude dařit vámi vybranému stromku, neváhejte se obrátit na odborníky v hobbymarketu OBI.

OBITip odborníka:
„Mějte na mysli, že v dospělosti bude strom daleko větší a může zasahovat do sousedních pozemků. Dostatečná vzdálenost je minimálně 5 metrů a dále se počítá podle velikosti dospělého stromu, například takový ořešák zabere i polovinu zahrady,“ upozorňuje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

OBI1. Stromek bez kořenového balu nechte 24 hodin před výsadbou namočený ve vodě. Rostliny v kontejnerech namáčet nemusíte, ale je potřeba je před výsadbou dostatečně zalít. Také si strom důkladně prohlédněte a případně odstraňte poškozené kořeny.

OBI2. Vyhloubená jáma by měla být optimálně 1,5krát větší než průměr kořenového balu. Potřebné živiny zajistíte tím, že do ní nasypete granulát kravského hnoje a zahradnický substrát.

OBI3. Při sadbě dbejte na to, aby místo očkování stromu, které je ve tvaru pupenu, jež bude zakládat kořenový systém budoucí rostliny, bylo na šířku dlaně nad výškou půdy.

OBI4. Stromek v jámě narovnejte a kořeny zasypte substrátem a zeminou. Při tom zeminu lehce přitlačte, zalejte a zasypte zbytkem, který znovu přitlačíte.

OBI5. Pečlivě si prohlédněte korunu stromu a ulámané či poškozené větve ořízněte pomocí nože na vnější očko. To je umístěno vně výhonu a v době pučení nebude směřovat do koruny.

OBI6. Ořezané větve a vrcholový terminál ošetřete stromovým balzámem

OBI7. Pořídily jste si stromky prostokořenné, tj. bez kořenového balu? Je důležité, abyste jim zajistily dostatečnou oporu. Proto do vyhloubené jámy narazte opěrný kůl ještě před tím, než usadíte stromek. Ten ke kůlu přivažte textilním úvazem, který kmen nijak nepoškozuje.

OBI8. Pokud máte otevřenou zahradu, jistě nechcete, aby vám stromky ničila lesní zvěř. Zabezpečte je proto ochrannou síťovinou.

Hodně úspěchů při sázení. Na jakém ovoci ze zahrádky si letos budete pochutnávat vy?

Více najdete na www.obi.cz

Reklama