" V hoře Blaník je skryto vojsko. Čeká, až bude českému národu nejhůře, aby vyjelo z hory a porazilo nepřítele Čechů. Až se přežene velká krvavá bitva pod Blaníkem, za které vyjedou vojska z hory a zahubí nepřítele, pak nastane znovu mír a šťastné doby pro obecný lid. "

   

V mých vzpomínkách na dětství převažují momenty z výletů „na Blanici“.

Jezdili jsme totiž s rodiči pravidelně a velmi často stanovat k řece Blanici, do míst právě pod Velkým Blaníkem.
 

Měli jsem tehdy povolení stanovat přímo u řeky, a tak jsem se každé ráno probouzela za libých zvuků z malého jezu. Když jsem nakoukla ze spacáku, otevřel se mi pohled na bájnou horu Blaník a nádherné lesy a přírodu tohoto kraje.

 

Chci vám doporučit výlet na tato místa.
Hora Velký Blaník se nachází u městečka Louňovice pod Blaníkem a její pověst o rytířích, kteří už dávno měli vyrazit na pomoc, vám mohly připomenout první řádky tohoto článku.

 

 

Velký Blaník je 638 m nad mořem a je nejvyšším bodem Načeradecké vrchoviny. Je rozložen 2 km vsv. od obce Louňovice pod Blaníkem. Je to výrazný rozsáhlý hřbet - hrásť z moldanubických ortorul, se skalními tvary a obnosu mazovými sruby (Rytířské skály), balvanovými proudy, pseudokary, kryoplanačními terasami, zalesněný, na vrcholku zachované bukové porosty a na svazích suťové porosty s cennými listnáči. Na vrcholu spatříme pozůstatky z pravěkého keltského hradiště. Nakonec budete ohromeni fascinujícím pohledem z rozhledny.


 

Blaník je vysoký 638 m, a není tedy problém se doplazit až na vrchol. Pro některé to bude sportovní výkon, pro ty sportovnější svižnější procházka do kopce.
Každopádně odměna  ve formě výhledu na krásné jižní Čechy zde čeká na každého.
Na vrcholu Blaníku je rozhledna, která zde byla postavena Klubem českých turistů v letech 1939-1941.

 


Otevírací doba rozhledny

Duben - září denně 10-17 hodin
Říjen - březen so, ne, svátky 10-16 hodin

 


Ještě dvě poznámečky pro houbaře a rybáře. 
Pokud sem vyrazíte v houbařské sezoně, radím sbírat houby až při cestě zpět. Plné koše by se vám pronesly, jelikož Velký Blaník je zcela zalesněn a o houby zde není nouze.
Když natrefíte správný směr, neminete právě říčku Blanici. V některých úsecích toku se podobá divokým nedotčeným potokům, někde je už bohužel hodně upravovaná.
Pro rybáře bývala a z doslechu vím, že stále je, dobrým cílem pro úspěšný lov.

 

Při zpáteční cestě bych doporučila projet městem Vlašim, kde se nachází zámek, který stojí za prohlédnutí. Je obklopen nádhernou zahradou, kterou protéká řeka Blanice a je přehrazena četnými starými mosty. Najdeme zde i raritní Čínský pavilon.

 

V parku přetíná Blanici několik mostů, první z nich (po proudu řeky) vidíte na obrázku. Nádherný skoro 10 m vysoký klenutý most o jednom oblouku vede do podstatně níže položené parkové louky. Výškový rozdíl mezi mostem a loukou překonává mohutný násep. Po proudu najdeme ještě další dva mosty. Železný, příhradový s dřevěnou mostovkou, a další kamenný, se dvěma oblouky, nazývaný též "Pražský".

Čínský pavilon - zázrakem zachovaná původní parková stavba v orientálním stylu. V horním patře, které bylo v osmnáctém století přístupné ze zvláštní boční věže, jsou doposud zachovány originální látkové tapety, dovezené z Číny. Fresky na vnitřním klenutí pocházejí od neznámého čínského malíře,  špici stanové střechy zdobí originální čínský kovový dráček,  jedná se ale o repliku, starý byl stržen vichřicí. Na rozích spodní střechy byly speciální skleněné zvonky, hrající při slabém větru podmanivou melodii, kde je jim konec, v dnešní době by stejně před vandaly neobstály. Nahradily je v polovině šedesátých let kovové.

Ve sklepeních zámku je restaurace, která je ponechána ve stylu zámeckém. Je to velmi působivé a také jídelníček není od tématu.  Můžete si objednat např. „Poklad hory Blaník nebo Řízek  Bílé paní“.

 

Ať do těchto krajin vyrazíte v období jarním, letním či podzimním, uvědomíte si, že česká krajina je opravdu krásná. Já mám jižní Čechy moc ráda,  tak tam ode mne pozdravujte.

 

 

 

Mapa okolí - ZDE

 

Zdroje - http://the.cz/blanik/
            http://www.mesto-vlasim.cz/open/phprs/index.php

                           
Reklama