Ukvapené a na výkon zaměřené životní tempo moderní doby, stále se zvyšující množství informací, nedostatek času a stres vedou k tomu, že mnozí lidé podceňují důsledky takového stylu života. V zimě se navíc připojí další negativní vlivy, hlavně nedostatek vitaminů, pohybu a také slunečního svitu, nadbytek kalorií i stresu spojeného s obdobím Vánoc a začátkem nového roku.
Kdysi bylo tradicí, že po období zimních masopustů přicházel přirozený půst, jehož podstatou byla očista těla i duše od zbytků hojnosti a bujarosti vánočních, novoročních a maškarových oslav. Půst byl a je souhrnem přirozených preventivních opatření, jejichž dodržováním se člověk chránil před následky zimního vyčerpání organismu, zmírňoval symptomy jarní únavy a zvýšená rizika k virovým a bakteriálním onemocněním.
V současnosti se vědci a lékaři zabývají stále častějším výskytem takzvaného syndromu uzavřených (nezdravých) staveb (tight - sick building syndrome), onemocnění, které je způsobeno sníženou schopností organismu eliminovat škodlivé látky ze znečištěného životního prostředí. Toxické přetížení organismu může být významnou příčinou chronických, autoimunitních a psychických onemocnění. Zlehčovat tento problém se nevyplácí.
Posílení přirozené schopnosti organismu k dosažení a uchování tělesného a duševního zdraví je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Tak jako dříve byl hlavním preventivním opatřením půst, dnes odborníci doporučují i další režimová opatření – hodně pít, jíst menší porce kvalitní stravy s obsahem chybějících živin, otužovat se, aktivně odpočívat, pobývat co nejvíc na čerstvém vzduchu a také denním světle.
Kromě toho je výhodné zahájit očistnou kúru, která svým složením chrání a podporuje činnost orgánů s detoxikační funkcí – ledviny, játra, zažívací systém. Tento účinek má doplněk stravy obohacený o přírodní léčivé výtažky například z chlorelly, česneku, ostropestřce a řešetláku.
Pomůžeme-li organismu eliminovat toxické látky, brzy nám to vrátí. Budeme se cítit zdravější a především psychicky vyrovnanější, stresové situace a rychlé životní tempo zvládneme rychleji. Připravíme svůj imunitní systém na boj s jarní únavou i virózami. Preventivní péče navíc zpomalí stárnutí organismu a člověk si déle udrží vlastnosti mládí – flexibilitu, otevřenost, radost ze života i schopnost učit se novému.
PhDr. Diana Kořenová
Nový komentář
Komentáře
no já už několik týdnů každé ráno cvičím a dám si vydatnou snídani a pak ten den tak nějak začíná lépe a svěže, takže nějaká únava a stres si na mě nepříjdou
když často si člověk spíš škodí, i když nevědomky