Ukvapené a na výkon zaměřené životní tempo moderní doby, stále se zvyšující množství informací, nedostatek času a stres vedou k tomu, že mnozí lidé podceňují důsledky takového stylu života. V zimě se navíc připojí další negativní vlivy, hlavně nedostatek vitaminů, pohybu a také slunečního svitu, nadbytek kalorií i stresu spojeného s obdobím Vánoc a začátkem nového roku.

 

Není divu, že člověk se cítí v nenáladě a unavený, protože tělo je vyčerpané a navíc zahlcené toxickými látkami z ovzduší i potravy. Mnoho z nás nevěnuje dost času a pozornosti posílení přirozených a životadárných procesů ve vlastním těle. Civilizační tlak je neúprosný, a člověk proto neposlouchá naléhavému hlasu těla, které zoufale volá po očistě a regeneraci. Vzdaluje se tak od rituálů, jež v životě našich předků měly prvořadý význam hlavně na jaře.

 

Kdysi bylo tradicí, že po období zimních masopustů přicházel přirozený půst, jehož podstatou byla očista těla i duše od zbytků hojnosti a bujarosti vánočních, novoročních a maškarových oslav. Půst byl a je souhrnem přirozených preventivních opatření, jejichž dodržováním se člověk chránil před následky zimního vyčerpání organismu, zmírňoval symptomy jarní únavy a zvýšená rizika k virovým a bakteriálním onemocněním.

 

V současnosti se vědci a lékaři zabývají stále častějším výskytem takzvaného syndromu uzavřených (nezdravých) staveb (tight - sick building syndrome), onemocnění, které je způsobeno sníženou schopností organismu eliminovat škodlivé látky ze znečištěného životního prostředí. Toxické přetížení organismu může být významnou příčinou chronických, autoimunitních a psychických onemocnění. Zlehčovat tento problém se nevyplácí.

 

Posílení přirozené schopnosti organismu k dosažení a uchování tělesného a duševního zdraví je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Tak jako dříve byl hlavním preventivním opatřením půst, dnes odborníci doporučují i další režimová opatření – hodně pít, jíst menší porce kvalitní stravy s obsahem chybějících živin, otužovat se, aktivně odpočívat, pobývat co nejvíc na čerstvém vzduchu a také denním světle.

 

Kromě toho je výhodné zahájit očistnou kúru, která svým složením chrání a podporuje činnost orgánů s detoxikační funkcí – ledviny, játra, zažívací systém. Tento účinek má doplněk stravy obohacený o přírodní léčivé výtažky například z chlorelly, česneku, ostropestřce a řešetláku.

 

Pomůžeme-li organismu eliminovat toxické látky, brzy nám to vrátí. Budeme se cítit zdravější a především psychicky vyrovnanější, stresové situace a rychlé životní tempo zvládneme rychleji. Připravíme svůj imunitní systém na boj s jarní únavou i virózami. Preventivní péče navíc zpomalí stárnutí organismu a člověk si déle udrží vlastnosti mládí – flexibilitu, otevřenost, radost ze života i schopnost učit se novému.

PhDr. Diana Kořenová